Sudan Yetim Kompleksi

Sudan  Afrika’nın en geniş 3.ülkesi. 40 Milyon nüfuslu Müslüman bir ülke.

Uzun yıllardır devam eden iç savaş, açlık, yoksulluk ve iklim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık bir milyon korumasız ve yetim çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların akıl, beden ve ruh sağlıklarını ifsad edecek birçok tehdit ve tehlike var. Bu tehditler içerisinde en tehlikeli olanı ise bölgedeki misyonerlerin çalışmalarıdır.

Savaşın güvensiz ve olumsuz ortamının içerisinde savunmasız kalan çocukların sağlık, eğitim ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan çalışma , Akabe Yetimler Külliyesi olarak vücut bulmuştur.

Başkent Hartum’da 21 dönüm arazi üzerine inşa edilen kompleks için ilk harç 2011 Ocak ayında atılmıştır.

Üstün gayret ve desteklerle 2012 yılının Ağustos ayında, Türkiye’den, başta Muhterem Mustafa İslamoğlu hoca olmak üzere Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman ve diğer dernek yetkilileri, Sudan Büyük Elçisi, Hartum Bölge Valisi ve diğer yerel yetkililerinde katılımıyla resmi açılışı yapılmıştır.

Toplamda 400 yetime hizmet edebilecek ( eğitim-barınma-iaşe-sosyal alan) donanıma ve altyapıya sahip olan Akabe Yetimler Kompleksinde sosyal amaçlı bölümler de bulunmaktadır:

 • Derslikler
 • Kütüphane
 • Bilgisayar odası
 • Yatakhaneler
 • Yemekhane-mutfak
 • Oyun bahçesi
 • Spor alanları-salonu
 • Misafirhane
 • Camii
   

Eğitim ve Müfredat

Her sene ilköğretim seviyesinde , farklı bölgelerden ve kabilelerden özenle ve belli kriterler uygulanarak seçilen yetimler lise çağına kadar eğitimlerine devam etmektedirler. Türkiye’den giden yönetici, müdür ve idarecilerin yanında yerel öğretmen ve hizmetlilerle birlikte , Sudan milli eğitim müfredatına uygun , tescilli ve yasal eğitime devam etmektedir. İngilizce ve Arapça eğitimin yanında Türkçe dil kursları da verilmektedir.
 

Nasıl Katkı Sağlarım?

Akabe Yetimler Eğitim Kompleksinde bulunan yetimlere verilen eğitim, barınma ve iaşe hizmetleri tamamen ücretsizdir. Kompleksin genel giderleri, öğretmen ve eğitim giderleri, mutfak ve kırtasiye harcamaları, yetimlerin kıyafet, gıda, ulaşım giderleri bağışçılarımız destekleri ile karşılanmaktadır.

Yetimlerin duasını ve kucak dolusu selamını getiridik

Yetimlerin duasını ve kucak dolusu selamını getiridik

Son 5 yıldır düzenli olarak yapılan Sudan ziyaretleri kapsamında külliyeye giden heyet kucak

Detay
Bekleyenlerimiz Vardı

Bekleyenlerimiz Vardı

Sudan Akabe Yetimler Külliyesinde eğitim gören yetimlerin karne sevincine ortak olmak üzere tekr

Detay
Sudan Yardımeli'nizi Uzatacak Kadar Yakın

Sudan Yardımeli'nizi Uzatacak Kadar Yakın

2013 Kurban Organizasyonu için Sudan’a gidecek olan ekibimiz, Türkiyeli hayırseverlerin bağı

Detay
Külliyenin Yeni Misafirleri Geldi: Hoş Geldi

Külliyenin Yeni Misafirleri Geldi: Hoş Geldi

Afrika’nın örnek gösterilebilecek en güzel yetimhane ve külliyesi konumunda olan Akabe Yetimle

Detay
Bekir Bozdağ dan Anlamlı Mesaj: Mü'minler Ancak Kardeştir

Bekir Bozdağ dan Anlamlı Mesaj: Mü'minler Ancak Kardeştir

Resmi temaslarda bulunmak üzere Sudan'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yardımeli

Detay
TBMM Başkanı Cemil Çiçek Yetimlerimizi Ziyaret Etti

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Yetimlerimizi Ziyaret Etti

Meclis Başkanı Cemil Çiçek Sudan'da Yardımeli Akabe Yetimler Külliyesini ziyaret etti.

Detay
Bir Rüya Gerçek Oldu Elhamdülillah

Bir Rüya Gerçek Oldu Elhamdülillah

Derneğimizin Sudan da 21 bin metrekare arazi üzerine inşa etiği Akabe Yetimler Külliyesi Türki

Detay
Yetimler Külliyemize Yardımlarımız Devam Ediyor

Yetimler Külliyemize Yardımlarımız Devam Ediyor

İçerisinde yetimlerin kalacağı yatakhane için 120 yatak, 120 yastık, 2 oyun parkı, mutfak ara

Detay

Mehmet Doğru nun Validesinin İsmi Sudan da Bir Cami de Yaşayacak

Ocak ayında Sudan Hartum'da çalışmalarına başlanan Akabe Yetimler Külliyesinin Camisini yapma

Detay

Akabe Yetimler Külliyesi İnşaatımız Devam Ediyor

Sudanın başkenti Hartum da, yetimlere yönelik, eğitim ve barınma ağırlıklı külliye projesi

Detay
Türkiye'den Kara Kıtanın Siyah İncilerine...

Yardımeli Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdürü ve gönüllülerden oluşan 12 kişilik heyet Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Akabe Yetimler Külliyesini ziyaret ettiler.

Ziyaret kapsamında bir çok faaliyet ve projeyi de yerinde inceleme fırsatı bulan heyet yurda döndü.

Yetimler Külliyesi

Yardımeli Derneği tarafından temeli Ocak 2011 yılında atılan ve 2012 yılında 60 yetim öğrenciyle hizmet vermeye başlayan külliyede bugün 206 yetimin barınma ve eğitim ihtiyaçları karşılanıyor. 21 dönüm üzerine inşa edilen külliyede sınıflar, yatakhane, yemekhane, bilgisayar odası, kütüphane ve bir çok etkinlik sınıfının yanı sıra birde külliye öğrencilerine ve çevrede ki insanlara hizmet veren camii bulunmakta.

Külliyede Karne Heyecanı

2016-2017 öğretim yılını tamamlayan yetim öğrenciler karne heyecanı içerisindeydi. Heyet öğrencilerle birlikte bu heyecana ortak oldular ve karne törenine katıldılar. Her yıl olduğu gibi bu yılda külliyede eğitim gören tüm yetimlere isim isim, Ülkemizden  götürülen hediyeler verildi. Sudan müfredatına ve ülkemizdeki İmam Hatip Müfredatı ile takviye edilerek eğitim verilen yetim öğrenciler Sudan’ın yeniden inşasında ülkelerine, yetişmiş, şahsiyetli ve donanımlı insanlar olarak hizmet verecekler.

Yetimler Külliyesi Futbol Turnuvası

Karnelerini ve hediyelerini alan yetimler düzenlenen futbol turnuvasında kıyasıya mücadele ettiler. Türkiye’den gelen anne şefkati, baba merhametiyle başlarını okşayan ziyaretçilerinin tezahüratları arasında maça çıkan yetimler taraftarlarından tam not aldı. Zaman zaman ciddi çekişmelere sahne olan turnuvayı yönetim kurulu üyesi Vefa Berkli yönetti. Turnuva bitiminde şampiyonluğu göğüsleyen takım sahada kupa kaldırdı.

Su kuyuları açıldı, Kardeş aileler ziyaret edildi

Afrika kıtasının en büyük problemleri arasında hiç şüphesiz kuraklık ve susuzluk gelir. Yardımeli Derneği dünyanın çeşitli coğrafyalarında olduğu gibi Afrika’da da Su Kuyusu projesi yürütmekte. Giden heyet bu programda, 2 yeni su istasyonu ve 2 adet küçük su kuyusu açılışı gerçekleştirildi. Açılan büyük su istasyonu yaklaşık 15.000 kişinin yaşadığı bir bölgede hizmet verecek. Kuyularımızdan biri 6000 kişiye hizmet verecek. Diğer orta seviyedeki kuyularımız ise 4000 kişilik köylere hizmet verecektir. Yardımeli  sadece bu gidişinde 29.000 kişinin su problemini çözdü.  

Yardımeli Derneği’nin bir diğer önemli projesi de Kardeş Aile Projesi. Kardeş Aile Projesi Sudan’da da uygulanan bir proje, yine bu kapsamda kardeş aileler ziyaret edildi ve kardeş aile ödemeleri yapıldı.

Büyükelçilik, TİKA Koordinatörlüğü ve Yunus Emre Enstitüsü  ziyaret edildi

Ziyaret kapsamında Ülkemizin Büyükelçiliği, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, yerli ve Türkiyeli Sivil Toplum kuruluşları ve Sudanlı kanaat önderleri ziyaret edildi.

Yetimlerin velileri, Yetimlerimiz, Su kuyusu açtığımız köylüler, ziyaret ettiğimiz kardeş aileler, esnaf, Sudanın devlet yetkilileri  ve konuştuğumuz tüm Sudanlılar  Türkiye'ye ve Yardımeli'ne , gösterdikleri yakınlık ve destekten dolayı teşekkür ettiler.