Darul Hikme Külliyesi

Bangladeş 160 Milyon nüfusu ile, m2 başına düşen insan sayısının en yoğun olduğu  ülkelerden biri. Halkının % 88'i Müslüman olan Bangladeş’in yaşam standardı ve gelir seviyesi çok düşük. Ülkede devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Bu yüzden ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda  özel statüde okul ve yetimhaneler bulunmakta.

Bangladeş Cox’s Bazaar'da  4000 m2 arsanın, 1000 m2 üzerine kurulu 3 katlı Yardımeli Darul Hikme Külliyesinin temeli Dernek yetkilileri ve Bangladeş masası heyetinin de katılımıyla Şubat 2015'de atıldı. Temel atıldıktan sonra inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam etti ve 25 Mart 2017 Cumartesi günü Dernek Başkanımız Dr. Sadık DANIŞMAN, Mustafa İslamoğlu Hoca, yönetim kurulu üyelerimiz, Avrupa Genel Koordinatörümüz Hayriye Tufanoğlu, Ankara Şubemizden Şükrü Can ve bağışçılarımızın katılımı ile açılışı yapıldı.

Önceliği Arakanlı yetim çocuklar olmak üzere, ülkedeki siyasi ve etnik durumdan dolayı Bangladeşli yetim ve fakir ailelerin çocukları da bu külliyede yatılı olarak eğitim ve barınmaları sağlanıyor.

Külliye bünyesinde bir de camii bulunmakta. Külliye camisi 300m2 üzerine kurulu toplamda 3 kat 550m2 kapalı alan olarak inşa edildi. Camii, külliye öğrencilerinin yanı sıra bölge halkının da kullanımına sunuldu.

Bangladeş Darul Hikme Külliyesi Açıldı

Bangladeş Darul Hikme Külliyesi Açıldı

Bangladeş Darul Hikme Külliyesi'nin açılışı bugün yapıldı.

Detay