Darul Hikme Külliyesi

Bangladeş 160 Milyon nüfusu ile, m2 başına düşen insan sayısının en yoğun olduğu  ülkelerden biri. Halkının % 88'i müslüman olan Bangladeş’in yaşam standartı ve gelir seviyesi çok düşük.

Ülkede devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Bu yüzden ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda  özel statüde okul ve yetimhaneler bulunmakta.

Bangladeş Cox’sBazaar'da  3000 m2 arsanın, 1000 m2 üzerine kurulu 4 katlı Yardımeli Darul Hikme Külliyesinin temeli Dernek yetkilileri ve Bangladeş masası heyetininde katılımıyla Şubat 2015'de atıldı. Önceliği Arakanlı çocuklar olmak üzere bir kısmı bu külliyede yatılı olarak eğitim ve barınmaları sağlanacak ve eğitilen öğrenciler ilk okuldan Üniversiteye kadar takip ve gözetim altında desteklenecekler.

Arakanlı çocuklar öncelikli yetimlerden seçilecek. Bunun yanında, ülkedeki siyasi ve etnik durumdan dolayı Bangladeşli yetim ve fakir ailelerin çocuklarına yönelik de hizmetler sunulacak. Külliye tamamlandığında 1000 öğrencinin eğitim görmesine imkan sağlayacak.

İnşası devam eden külliyemizin camisinin temeli genel merkezden, Külliye öğrencileri ve bölge halkının da katılımıyla Dernek yetkilileri ve Bangladeş masasının katılımıyla Şubat 2016 da atıldı. İnşaatı tamamlandığında, 300m2 üzerine kurulu toplamda 3 kat 550m2 olacak olan camii, külliye öğrencilerine ve bölge halkının istifadesine sunulacak.

Bodrum kat tamamlandığı andan itibaren eğitim gören çocuklar okumaya başladı. Şu anda bir taraftan inşaat devam ederken, bir taraftan da eğitim devam etmek zorunda. Yardımeli olarak Külliye inşaatını cami ile birlikte 2016 sonuna tamamlamayı hedefliyoruz.

Bangladeş Darul Hikme Külliyesi Açıldı

Bangladeş Darul Hikme Külliyesi Açıldı

Bangladeş Darul Hikme Külliyesi'nin açılışı bugün yapıldı.

Detay