EYÜP SULTAN KÖYÜ

2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketi sonrasında Yardımeli, bölgeye ekipler halinde acil yardımlar göndermişti. Dost ve kardeş Pakistan'ın yaralarını pansuman etmekle yetinmeyip uzun vadeli bir çözüm modeli sunmak için "Eyüp Sultan Köyü”nün inşa edilmesine karar verildi.

Derneğimiz, Pakistan’ın Peşaver eyaletinin Çarşad iline 4 km mesafede, 40 dönüm bir arazi satın aldı, inşaat çalışmaları başlatıldı. Hızla yapılan çalışmalar neticesinde köyün inşaatı tamamlandı.

Yardımeli’nin Pakistan’da gerçekleştirdiği proje, Türkiye’deki yardım kuruluşları içinde de ilk oldu. Zira sadece barınma imkânı değil, aynı zamanda çok sayıda üniteyle üretim merkezlerini de barındıran Eyüp Sultan Köyü, sakinlerine de kalıcı çözüm sunmuş olacak.

İstanbul’un fethi için geldiğinde Eyüp Sultan Hazretleri’nin yaşı 91 olduğu rivayetinden hareketle 91 konut olarak planlanan köyün ilk etabı 40 konut ile tamamlandı. Ayrıca  1 mescit, iş atölyeleri, sağlık ocağı, seracılık, hayvancılık, arıcılık, tarım gibi üretim imkânlarının bulunduğu, bu alanlarda eğitimlerin de verilebileceği bir köy  inşa edildi. Köyde, Sabahattin Zaim, Necip Fazıl Kısakürek ve Cahit Zarifoğlu isimleri verilen 3 mahalle oluşturuldu.