SUDAN AKABE YETİMLER KÜLLİYESİ

Sudan’da, uzun yıllardır devam eden iç savaş, açlık, yoksulluk ve iklim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık bir milyon korumasız ve yetim çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların akıl, beden ve ruh sağlıklarını ifsad edecek birçok tehdit ve tehlike vardır. Bu tehditler içerisinde en tehlikeli olanı ise bölgedeki misyonerlerin çalışmalarıdır.

Yardımeli Derneğimiz, savaşın güvensiz ortamında yaşayan yetim çocukların sağlık ve gıda ihtiyaçlarının yanı sıra ruhlarını da doyurmayı, insanlığın geleceğine yatırım eğitime yapılan yatırımdır diyerek, ayrıca yaşanabilir güvenli bir ortam oluşturmayı da hedefleyerek, başkent Hartum’un merkeze yakın 21 dönüm arazi üzerine, Akabe Yetimler Külliyesi’ni inşa etmeye karar vermiş ve 2011 Ocak ayında temel atarak inşaata başladı.

Üstün gayret ve çabalarla 2012 yılının Ağustos ayında, Türkiye’den, başta Muhterem Mustafa İslamoğlu hoca olmak üzere Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman ve diğer dernek yetkilileri, Sudan Büyük Elçisi, Hartum Bölge Valisi ve diğer yerel yetkililerinde katılımıyla resmi açılışı yapıldı.

2012 yılında 65 yetimle hizmete açılan Akabe Yetimler Külliyesi 21 dönüm üzerine kurulu, 5500 m2 kapalı alana sahip büyük bir kompleks olma özelliğini de taşıyor. Her sene ilköğretim seviyesinde alınan yetimlerle birlikte, toplam 400 yetime barınma, iaşe ve eğitim hizmetini liseyi bitirene kadar  sunacak.

Sınıflar, yatakhaneler, yemekhane, kütüphane, misafirhane, külliye öğrencileri ve çevresinde yaşayan halkın da istifade ettiği bir de camii bulunmaktadır.

Yetimhane çevresine tel örgü ve bahçe duvarı inşası şuan da devam etmektedir. Katkı sağlamak isteyen bağışçılarımız 1 m2=180 TL olmak üzere bağış açıklamasına yetimhane bahçesi yazarak bağışta bulunabilirler.