BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

bağış güvenlik
BANGLADEŞ KÜLLİYESİ

Neden Bangladeş ?

Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti, Güney Asya'da bulunan Müslüman bir devlettir. 160 milyon nüfusu ile m2 başına düşen insan sayısının en yoğun olduğu ülkelerden biridir. %88’ Müslüman olan ülkede, yaşam standartı ve gelir seviyesi çok düşüktür. Ülkede devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Bu yüzden ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda özel statüde okul ve yetimhaneler bulunmakta.

Arakanlı Mültecilerin Sığınağı

Son rakamlara göre (2017), Myanmar’daki zulüm ve katliamlardan kaçan Arakanlı Müslümanların sayısı 520 bin rakamına ulaşmıştır. Kamplarda ve ülkenin farklı bölgelerinde zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışan mültecilerin eğitim ve barınma ihtiyaçlarını karşılama hususunda problemler hat safhadadır.

Bu ihtiyaç göz önünde bulundurularak, Bangladeş Cox’s Bazaar'da 4000 m2 arsanın, 1000 m2 üzerine kurulu 3 katlı Yardımeli Darul Hikme Külliyesinin temeli Dernek yetkilileri ve Bangladeş masası heyetinin de katılımıyla Şubat 2015'de atıldı. Temel atıldıktan sonra inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam etti ve 25 Mart 2017 Cumartesi günü, Türkiye’den giden delegasyonla birlikte, yerel yönetici ve vatandaşların katılımıyla eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Eğitim ve müfredat

Önceliği Arakanlı yetim çocuklar olmak üzere, ülkedeki siyasi ve etnik durumdan dolayı Bangladeşli yetim ve fakir ailelerin çocukları da külliyeden istifade etmektedirler. Toplam 1000 öğrenci kapasiteli Külliyede, yetim ve kimsesiz 100 öğrencinin kalabileceği donanımda yatakhane ve yemekhane mevcuttur.Orta okul ve lise eğitiminin verildiği müfredat, Bangladeş yasalarına uygun içeriktedir. Yerel öğretmen ve idarecilerin gözetimindeki Yardımeli Darul Hikme Külliyesi, Yardımeli Bangladeş ofisi aracılığı ile Genel Merkez tarafından denetlenmekte ve yönlendirmeler yapılmaktadır.

Camii ve Çok Amaçlı Mekanlar

Külliye bünyesinde bulunan camii, 300m2 alan üzerine kurulu, toplamda 3 kat 550m2 kapalı alan olarak inşa edildi. Camii, külliye öğrencilerinin yanı sıra bölgedeki ihtiyaca binaen halkın da kullanımına sunulmuştur.

Nasıl katkı sağlarım?

Külliyede verilen eğitim ve barınma tamamen ücretsizdir. Eğitim - öğretim giderleri, yetim öğrencilerin barınma ve iaşeri, külliyenin ve caminin genel giderleri bağışçıların destekleri ile karşılanmaktadır.

BANGLADEŞ KÜLLİYESİ

Arakanlı yetimler başta olmak üzere bölgedeki yetimlerin yatılı olarak eğitim ve barınmaları sağlanıyor.