BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

bağış güvenlik
EYÜP SULTAN KÖYÜ

Kardeş Ülke Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti ile tarihten gelen bir kardeşlik bağı vardır. Yaklaşık 200 milyon nüfusu ile kalabalık Müslüman ülkelerden biridir.


Kardeşlerimizin hep yanında olduk

Pakistan 2010 yılında yüzyılın en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Hayber Pahtunva, Sind, Pencap ve Belucistan eyaletlerinde 2010 yılının Temmuz ayının sonunda ağır sağanaklar sonucu başlayan sel İndus nehri vadisini büyük bir hasara uğrattı ve Pakistan’ın yaklaşık beşte biri sular altında kaldı. Pakistan hükümetinin verdiği bilgilere göre bu felaket yaklaşık 2000’e yakın insanın ölümüne ve 20 milyon insanın doğrudan etkilenmesine neden oldu.

Bu felaket ardında binlerce ölü beden ve 136 milyar dolarlık maddi hasar bıraktı.

Yardımeli felaket haberini alır almaz yardım çalışmalarına başladı. Yardımeli afetzedelere yiyecek, barınak, sağlık hizmetleri ve temiz içme suyu sağladı.


Neden Bir KÖY ?

Yardımeli bu facianın ardından Çarsada bölgesinde kalıcı bir yardım olması amacıyla insanların refah içinde yaşayabileceği model bir köy inşaa etmeye karar verdi.

Bunun amacı, mağdur insanlara sadece bir ev sağlamak değil aynı zamanda İslam’a uygun ve modern değerlere dayanan bir yaşayış sağlamaktı. Bu köye, Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) Efendimizi Medine’de evinde ilk ağırlayan kişi Hz Ebu Eyüp Ensari’nin adı verildi.

Eyüp Sultan model köyü başkent İslamabad’a 120 km uzaklıkta Çarsadda’da bölgesinde inşa edildi. Köyümüz 40 dönüm bir alan üzerine toplam 40 ev, ayrıca İstanbul alışveriş merkezi, Yardımeli Sağlık merkezi, Hamidiye temiz su çeşmesi, Cıvıltılı oyun alanı, Akabe Hasan Ali Kasır Mescidi ve en önemlisi Çağrı ilkokulu ile tüm ihtiyaçlar düşünülerek planlanmıştır.

Eyüp Sultan Model Köyü’nün resmi açılışı, 11 Nisan 2014, Cuma günü Türkiye’den giden delegasyon ve yerel yönetici, vatandaşlar ve misafirlerin katılımıyla yapılmış ve hak sahiplerine evleri teslim edilmiştir.


ÇAĞRI EĞİTİM MERKEZİ

Köyün eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla inşa edilen okul, bölgenin eğitim müfredatına uygun olarak eğitim vermeye başladı. Bilgisayar laboratuvarı ve kütüphanesi de olan Çağrı Eğitim Merkezi’nin bilgisayar ve mobilya ihtiyaçları TİKA tarafından sağlandı. Eğitim merkezinin 5.sınıftan sonraki süreçlere de hizmet etmesi planlanmış ve gelecekte bu plana göre merkez geliştirilecektir. Eğitim merkezinde ayrıca Türk dili öğretimi de yapılmaktadır.


YARDIMELİ SAĞLIK MERKEZİ

Köyün bir diğer önemli merkezi ise, içerisinde eczanesi, hasta müdahale odası ve en önemlisi kadın doğum ünitesi olan Yardımeli Sağlık Merkezi’dir. Bir kadın doktorun sürekli görev yapacağı sağlık merkezinin tüm donanımı TİKA tarafından sağlanmıştır.


HAMİDİYE ÇEŞMESİ

Eyüp Sultan Model Köy’ünde inşa edilen belki de en önemli eser, Hamidiye Su Arıtma Tesisi ve Çeşmesi. Sudan kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarının önüne geçecek ve köyde yaşayanlar bu çeşmenin sağladığı temiz su ile önemli sağlık sorunlarından korunmuş olacaktır.


İSTANBUL ÇARŞISI

Köylülerin gündelik yaşamına dönük ihtiyaçlarını giderecekleri ve çevre merkezlerden getirip ihtiyaç sahiplerine satılacak ürünlerin sunulacağı İstanbul Alışveriş Merkezi, köyün bir diğer önemli merkezi olarak işlev görecektir.


Nasıl katkı sağlarım?

Eyüp Sultan Köyümüzde inşaı faaliyet şuan için tamamlanmıştır. Ancak talebe ve ihtiyaca göre yeni konutlar inşa edecek arazi mevcuttur. Köyde bulunan sosyal mekanların harcamaları, eğitim giderleri, sağlık giderleri, köyde yaşayan yetim ve öksüzlerin iaşeleri bağışçılarımız ve kardeş ailelerimiz tarafından karşılanmaktadır.

EYÜP SULTAN KÖYÜ

Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardında insanların refah içinde yaşayabileceği bir köy inşaa ettik.