BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

bağış güvenlik
SUDAN YETİMLER KÜLLİYESİ

Sudan  Afrika’nın en geniş 3.ülkesi. 40 Milyon nüfuslu Müslüman bir ülke.

Uzun yıllardır devam eden iç savaş, açlık, yoksulluk ve iklim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık bir milyon korumasız ve yetim çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların akıl, beden ve ruh sağlıklarını ifsad edecek birçok tehdit ve tehlike var. Bu tehditler içerisinde en tehlikeli olanı ise bölgedeki misyonerlerin çalışmalarıdır.

Savaşın güvensiz ve olumsuz ortamının içerisinde savunmasız kalan çocukların sağlık, eğitim ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan çalışma, Akabe Yetimler Külliyesi olarak vücut bulmuştur.

Başkent Hartum’da 21 dönüm arazi üzerine inşa edilen kompleks için ilk harç 2011 Ocak ayında atılmıştır.

Üstün gayret ve desteklerle 2012 yılının Ağustos ayında, Türkiye’den, başta Muhterem Mustafa İslamoğlu hoca olmak üzere Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman ve diğer dernek yetkilileri, Sudan Büyük Elçisi, Hartum Bölge Valisi ve diğer yerel yetkililerinde katılımıyla resmi açılışı yapılmıştır.

Toplamda 400 yetime hizmet edebilecek ( eğitim-barınma-iaşe-sosyal alan) donanıma ve altyapıya sahip olan Akabe Yetimler Kompleksinde sosyal amaçlı bölümler de bulunmaktadır:

 • Derslikler
 • Kütüphane
 • Bilgisayar odası
 • Yatakhaneler
 • Yemekhane-mutfak
 • Oyun bahçesi
 • Spor alanları-salonu
 • Misafirhane
 • Camii
   

Eğitim ve Müfredat

Her sene ilköğretim seviyesinde, farklı bölgelerden ve kabilelerden özenle ve belli kriterler uygulanarak seçilen yetimler lise çağına kadar eğitimlerine devam etmektedirler. Türkiye’den giden yönetici, müdür ve idarecilerin yanında yerel öğretmen ve hizmetlilerle birlikte, Sudan milli eğitim müfredatına uygun, tescilli ve yasal eğitime devam etmektedir. İngilizce ve Arapça eğitimin yanında Türkçe dil kursları da verilmektedir.
 

Nasıl Katkı Sağlarım ?

Akabe Yetimler Eğitim Kompleksinde bulunan yetimlere verilen eğitim, barınma ve iaşe hizmetleri tamamen ücretsizdir. Kompleksin genel giderleri, öğretmen ve eğitim giderleri, mutfak ve kırtasiye harcamaları, yetimlerin kıyafet, gıda, ulaşım giderleri bağışçılarımız destekleri ile karşılanmaktadır.

SUDAN YETİMLER KÜLLİYESİ

Allah’a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir. Kimsesizliğe sarılmadan SİZ ONLARA SARILIN!...