Banka HesaplarıBağış Yap

Bitmeyen Çile Dinmeyen Gözyaşı; FİLİSTİN

Bitmeyen Çile Dinmeyen Gözyaşı; FİLİSTİN

Yardımeli Derneği, Dernek başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN başkanlığında, yönetim kurulu üyeleri, kurucular ve gönüllülerden oluşan bir heyetle 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Suriye ve Lübnan'daki Fil

 

60 YILLIK HASRET VE DİNMEYEN GÖZYAŞI

YARDIMELİ DERNEĞİ SURİYE-LÜBNAN FİLİSTİN MÜLTECİ KAMPLARINI ZİYARET ETTİ

Yardımeli Derneği, Dernek başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN başkanlığında, yönetim kurulu üyeleri, kurucular ve gönüllülerden oluşan bir heyetle 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Suriye ve Lübnan'daki Filistin mülteci kamplarına bir program düzenledi.Yardımeli Derneği heyeti,Suriye ve Filistin mülteci kamplarını ziyaret ederek çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yaptı.

ÇOCUKLARIN MUTLULUĞU KARŞISINDA GÖZYAŞLARIMIZI TUTAMADIK

Yardımeli Ekibi ilk olarak Suriye'nin sanayi merkezi Halep' teki 20.000 kişinin yaşadığı El Neyrab kampını ziyaret ederek Kamp sorumlusu Muhammed Sekine'den kampın geçmişi ve bugünü ile ilgili bilgiler aldı. Daha sonra ise yine Halep'te bulunan Han Derat kampı gezildi. Al Neyrab kampına sığmayan Filistinlilerin oluşturduğu bu kampın da görülmesinin ardından Humus'a geçen heyet burada ilk olarak Al Aidun kampını gezip kamp sorumlusu Muhammed Şatıra'dan bilgiler aldı. Filistinli çocukların kendi el becerilerinin bulunduğu sergiyi gezen ekip çocukların verilen hediyeler karşısındaki heyecanları görerek duygulu anlar yaşadı. Daha sonra Şam'a geçen Yardımeli Ekibi, burada Yermük kampını ve Suriye'deki tüm Filistin Kamplarının merkezi konumundaki "Filistin'e Geri Dönüş Topluluğu Derneği’ni ziyaret etti.

ÇADIRLARDA ÇOK GÜÇ KOŞULLAR ALTINDA HAYATLARINI SÜRDÜRÜYORLAR

Ertesi gün Han Denun kampı ziyaret edildi. Tankerlerle taşınan sular, insanların yürüdüğü yollarda akan kanalizasyonlar, açıktaki elektrik telleri ilk gözümüze çarpan görüntülerdendi. Ekipten başka bir grup ise Irak-Suriye arasındaki Tampon bölgede oluşturulan, 700 kişinin 2 duvar arasındaki çadırlarda çok güç koşullar altında hayatını sürdürmeye çalıştığı Tenef kampını ziyaret ederek gözlemlerde bulundu. Bu kamplardaki en büyük sorun işsizlik. Genç nüfusun iş potansiyeli olmasına rağmen bölgede iş ortamı yok.

Suriye'den sonra Lübnan'a geçen Yardımeli Ekibi bölgede ilk olarak Burj El Baracine Kampını ve 1999 yılında kurulan, 5700 aileye bakan Gavs Derneği’ni ziyaret etti. Trablus'taki El Baddewi kampında fakir aileleri, Darul Uhran Kuran Kursunu, yapılması planlanan Halil Rahman Camisinin arsasını, kampın küçük hastanesini ziyaret eden dernek, getirdikleri yardımları yerlerine teslim etti.

Paylaş