Banka HesaplarıBağış Yap

Çalışmalarımız Somali Halkına Hizmet İçin

Çalışmalarımız  Somali Halkına  Hizmet İçin

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Derneğimizin Somali’deki faaliyetleri ve hizmetleri ile ilgili sorularımızı cevapladı…

Röportaj: Mehmet DERİ

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman: “Tüm Çalışmalarımız Somali Halkına Hizmet İçin”

Derneğinizin dünyanın dört bir yanında başarıyla uyguladığı “Kardeş Aile Projesi” var. “Kardeş Aile Projesi” Somali’de nasıl uygulanıyor?

S. Danışman: Dünyada 1 milyarı aşkın insan günde 1 dolara çalışıyor, 1dolarlık bir kazançla hayatını idame ettirmeye çalışıyor. 1 milyar 250 milyon insan elektriksiz. 800 milyon insan her gün aç yatıyor, 1milyarı aşkın insan obez yani aşırı kilolu. Günde en az 4 saat sadece su taşıyıp barınağına getirmeye çalışan 500 milyon bayan var. Her yıl 5 milyonu aşkın bebeğimizi, çocuğumuzu özellikle enfeksiyon hastalıklarından kaybetmekteyiz. Bu örnekler çoğaltılabilir. “İslam Hayır ve İnfak Medeniyetidir” ve dünyada yaklaşık 2 milyar Müslüman varken, "bu acı, dramatik tablolar neden yaşanıyor? diye sormak lazım.

Bu tespitlerden sonra sorunuza geçecek olursak: Kardeş Aile Projesi ilkin dört ayrı ülkede uygulandı. Şu anda uyguladığımız ülke sayısı ise 11'e ulaştı. Başlangıçta Filistin (Gazze, Kudüs) ve Filistin mülteci kampları (Lübnan, Suriye, Ürdün) daha sonra Pakistan (Keşmir), Habeşistan (Etiyopya) ve Türkiye idi. Daha sonra buna Somali'yi, Sudan'ı (Darfur), Kazakistan'ı, Bosna Hersek'i, Arakan'ı kattık. Şu anda 11 ülkede uyguladığımız Kardeş Aile Projemiz ile ülkemizde 81 ilimizden veren el kardeş ailelerimiz, ülkemizin 30'u aşkın ilinden ise alan el kardeş ailelerimiz var. Yurt dışından 10'u aşkın farklı ülkeden veren el kardeş ailemiz var.

Kardeş Aile Projesi ile, tespit edilen ihtiyaç sahibi aileye 1 yıl boyunca veren el aile tarafından maddi destek sağlanmakta, 1 yıl boyunca boyunca Somali, Sudan, Etiyopya (Habeşistan), Pakistan’da 100 TL, Türkiye, Filistin, Gazze, Bosna’da 200 TL olarak uygulanmaktadır. 

Somali’deki muhtaç ve mağdur alan el Kardeş Ailemize her ay ödeyeceğimiz 100 TL ile onların birçok ihtiyacının giderilmesine katkı sağlıyor, hayatını kolaylaştırmış oluyoruz. Hakikaten onlar bizleri çok seviyorlar; onlarla dinî, tarihî ve kültürel bağlarımız var. İnşallah Kardeş Aile Projesi ile Somalili kardeşlerimize sahip çıkalım, onlar için elimizden gelen yardımı yapalım.

Dernek olarak Somali’de bazı projeleriniz var. Özellikle “100 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi” uluslararası yönü de olan bir proje. Hastanenin son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? 

S. Danışman: Somali 1991 yılından beri acılar ve sıkıntılar yaşamakta olan bir ülke... Özellikle emperyalist Batılı ülkelerin de kışkırtmasıyla Somali'de yıllardan beri kardeş kanı dökülüyor. Yine son yıllarda şiddetli kuraklık ve açlık nedeniyle Somali'de çok sayıda bebek, çocuk ve anne öldü.

Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ'ın temelini attığı ve inşaatına başladığımız hastanede Somalili bir anne, "Ben bebeğimi bir sağlık birimine götürdüm ve orada tedavi ettirdim" deme noktasına gelebilecek. Bu, Somalili kardeşlerimizin dünya insanlığından bekledikleri ve hak ettikleri bir hizmettir. Bizler Yardımeli olarak Somali'de "Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın" parolasıyla yola çıkarak, siz hayırsever bağışçılarımızdan aldığımız güç ve destekle Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesinin inşaatına hızla devam ediyoruz. İnanıyoruz ki bu hastane orada bir model de oluşturmuş olacak.

Hastanemizde 6500 metrekare kapalı alan, poliklinikler, ameliyathaneler, hasta odaları, konferans salonu, laboratuar, eczane, misafirhane, cami, yoğun bakım ve yeni doğan bölümleri bulunacak.

2013 Kurban Organizasyonu kapsamında yurt içinde ve yurt dışında neler yaptınız?

S. Danışman:  Allah'a şükürler olsun, “Kurbanlar Şahidiniz Olsun” duası ve temennisi ile bu yıl 7’ncisini gerçekleştirdiğimiz 2013 Kurban Organizasyonunu “30 Ülkede ve 40 Bölgede” vekâlet yoluyla kurban keserek başarıyla tamamladık elhamdülillah. 150 kişilik gönüllü ekibimizle bizlere kurban vekâleti veren kardeşlerimizin kurbanlarını kestik; yeryüzü coğrafyasında kurbanlarını/iyiliklerini kendilerine şahit kıldık. Rabbim kabul eylesin inşallah.

Her yıl olduğu gibi 2013 Kurban Organizasyonunda da bilhassa şunlara dikkat ettik:

• Habil'in kurbanını kestik, yani en iyi kurbanı kestik

• Çevre sağlığına ve hijyenik şartlara uygun hareket ettik

• Vekâlet verenin ismini bizzat okuyarak kurbanlarını kestik

• Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ederek adil bir dağıtım yaptık

• Kurban kesim ve dağıtım organizasyonu sonrasında tüm faaliyetleri, ayrıntılı bir raporla genel merkezimize bildirdik.

Kurban, sadece et kesmekten ve et dağıtmaktan ibaret değildir. Zaten kurbanın anlamı yaklaşmak, yakınlaşmak, huzur-u ilahîde olmak, paylaşmaktır. Bu vesileyle gittiğimiz coğrafyalarda, hayır ve şefkat köprüleri kurduk; oradaki kardeşlerimizin problemlerini, meselelerini istişare edip paylaştık, gördüğümüz sıkıntıları ve güzellikleri tespit edip bir raporla genel merkeze bildirdik.

Birçok bölgede olduğu gibi Somali’de de “Su Kuyuları” açıyorsunuz. Açılan bu  “Su Kuyuları”nın bölge halkı açısından önemi nedir?

S. Danışman:Su kuyuları ile ilgili olarak en başta şunu özellikle vurgulamak isterim. Bize su kuyusu açmak için bağışta bulunan tüm bağışçılarımıza en kalbî selamlarımı ve muhabbetlerimi iletmenin yanı sıra “Su Gibi Aziz Olunuz” diyorum. Rabbim, sizlere bu dünyada zemzemi, ahirette de kevseri nasip etsin inşallah.

Dünyamızda suya hasret yüz milyonlarca insan var, aynı zamanda her gün 500 milyon kadın günün 4 saatini su taşıyarak geçirmektedir. Her yıl 5 milyon çocuğumuz temiz su bulamadığından dolayı enfeksiyon hastalıklarından hayatını kaybetmektedir. Hepimizin malûmudur; temizliğin ve medeniyetin önşartı sudur. Su hayattır, yaşamdır, medeniyettir. Durum böyle olunca, suya olan ihtiyacı uzun uzadıya anlatmaya gerek yoktur sanırım.

Yardımeli, suya ihtiyaç duyulan coğrafyalarda özellikle başta Somali olmak üzere Sudan’da, Etiyopya (Habeşistan)’da, Pakistan’da, Bangladeş’te ve diğer coğrafyalarda ihtiyaç sıralarını da gözeterek partner kuruluşlarımız ve bizzat ekiplerimiz aracılığıyla tespit yapmakta, ihtiyaç duyulan yerlere su kuyuları açmaktayız.

Yardımeli, açılan her su kuyusunun çevre düzenlemesini yapmakta, su kuyusu üzerine bir su pompası yerleştirmekte, bu şekilde insanların istifadesine sunmaktadır.  Canı aziz bildiğimiz için su kuyuları açtığımız bölgelerde, insanların yanı sıra diğer canlıların da su kuyularından yararlanması sağlanmaktadır.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. 

S. Danışman:Ben de bu güzel röportaj için teşekkür eder; bütün gönüllülerimize ve bağışçılarımıza en kalbî selamlarımı, muhabbetlerimi ve dualarımı iletirim.

Paylaş