Banka HesaplarıOnline Bağış

Fırat'ın Resim Galerisi Muhteşemdi

Fırat'ın Resim Galerisi Muhteşemdi

Fırat Güner, 16 yaşında. Solunum cihazına bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Rahatsızlığından dolayı okula gidemeyen Fırat, okuma-yazmayı kendi kendine öğrenmiş. 2 yıl önce RAM'ın k

 

Yardımeli olarak gerek yurtiçi gerekse yurtdışında, mağdur ve muhtaçlar için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Fırat Güner, 16 yaşında. Solunum cihazına bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Rahatsızlığından dolayı okula gidemeyen Fırat, okuma-yazmayı kendi kendine öğrenmiş. 2 yıl önce RAM’ın kararıyla; eğitim düzeyi ve yaşı göz önüne bulundurularak 6.sınıftan evde eğitimine başlanmış.

Fırat, 1 yılı aşkın bir zamandır gazete kupürlerinden kesip biriktirdiği İstanbul resimlerini güzel bir şekilde değerlendirmek istemiş. Gazeteden okuduğu bir haber üzerine de bu sergiyi açmaya karar vermiş ve hepsinden önemlisi Fırat, bu kesip biriktirdiği resimlerin gerçeğini henüz görememiş.

Yardımeli olarak desteklediğimiz bu güzel faaliyet kapsamında Altunizade Kültür Merkezi’nde, ‘‘Açılarla İstanbul’’ isimli resim sergisi düzenlendi. Serginin açılışında birbirinden değerli konuklar vardı. Bu konuklardan biri de, Fırat’ın evde eğitim almasında büyük pay sahibi olan, Üsküdar RAM Müdürü Ramazan Berk Bey vardı. Ramazan beye mikrofon  uzattığımızda bize şunları söyledi: Fırat’ı ilk ziyaret ettiğimizde sadece evin tavanını gören bir Fırat vardı yada biz öyle zannediyorduk. Oysa ki şimdi açılarla İstanbul’u bize gösteren bir Firat var karşımızda. Fırat acılarla İstanbulu,  açılarla İstanbul olarak değiştirdi. Bunda aldığı eğitimin payı büyük. Biz elimizden geldiğince bu eğitimleri yaygınlaştırmak istiyoruz. Biz nefes alan her bireyin eğitim alma hakkının olduğunu düşünüyoruz. Ailelerin de bu haklarını bilip en yakın RAM’lara başvurmaları gerekiyor. Maalesef ülkemizde bu durumda olup da eğitim alabilen çocuk sayısı binde 2. Bunun nedeni genelde ailelerin bilinçsiz olması ve RAM merkezine başvuru yapmamaları. Halbuki bize müracaat etmiş olsalar, denize yeniden atılan deniz yıldızları gibi bu yavrularımızı topluma kazandırabiliriz. Engelli çocuklarımızı mutlaka topluma kazandırmamız, toplumla kaynaştırmamız gerekiyor. Tüm halkımızdan ricamız, yavrularını eve hapsedip toplumdan soyutlamasınlar. En yakın RAM’a başvurup, gerekli bilgileri ve yardımları alsınlar. Bu vesileyle bu serginin açılmasında emeği geçen herkesi  tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.

Altunizade kültür merkezinde bu serginin düzenlenmesine emeği geçen Üsküdar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü  Recai Çalışkan Bey de şunları söyledi:  “Üsküdar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak böyle bir faaliyetin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yardımeli Derneği’nin girişimleri sonucu, bu serginin Altunizade kültür merkezinde yapılmasını uygun gördük. Bunun bir parçası olabildiğimiz için çok mutluyum. Bu durumdaki yavrularımıza dönük etkinliklerin artırılması ve topluma kazandırılmaları gerekiyor. Biz her zaman üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Fırat’ın babası  Fethi  Güner bey de duygularını şöyle ifade etti: “Bizim için en önemli olan şey, her ebeveyn gibi, yavrumuzu mutlu görmektir. Bu faaliyet Fırat’ı ziyadesiyle mutlu etti. Onu mutlu görmek, bizim için hayattaki en güzel duygu. Emeği geçen, destek olan, yardımda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

SERGİDEN KARELER

Paylaş