Banka HesaplarıBağış Yap

Kalıcı Yardımlar

Kalıcı Yardımlar

Yardımeli Derneği doğal afetler, savaş, mültecilik, açlık, yoksulluk ve toplumsal çatışmalar vb gibi nedenlerle muhtaç ve mağdur durumda olan toplumlara ve ülkelere  çeşitli projeler vasıtasıyla “Kalıcı Yardımlar”da bulunmayı görev bilmektedir.

Dernek olarak bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz ve bundan sonra da gerçekleştireceğimiz projelerimizle ilgili  “Kalıcı Yardımlar” şunlardır:

SOMALİ KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİ

Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ’ın 2011 Kasım’ında temelini attığı ve inşaatına başladığımız hastanede Somalili bir anne, “Ben bebeğimi bir sağlık birimine götürdüm ve orada tedavi ettirdim” deme noktasına gelebilecek. Bu, Somalili kardeşlerimizin dünya insanlığından bekledikleri ve hak ettikleri bir hizmettir.

Bizler Yardımeli olarak Somali’de “Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın” parolasıyla yola çıkarak, siz hayırsever bağışçılarımızdan aldığımız güç ve destekle Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesinin inşaatına hızla devam ediyoruz. İnşallah 2014 yılının başında hastanemizi Somali halkının hizmetine sunacağız inşallah.

İnanıyoruz ki bu hastane orada bir model de oluşturmuş olacak. Hastanemiz, Somali’de en fazla görülen hastalıkların tedavisine (sıtma, verem ve diğer enfeksiyon hastalıkları) yönelik bir hastane olacak. Yardımeli olarak bizler bu hastalıkları tedavi etmek ve inşallah sağlıklı nesillerle Somali’yi yeniden inşa etmek için bu hastaneyi yaptırıyoruz.

Hastanemizde 6500 metrekare kapalı alan, poliklinikler, ameliyathaneler, hasta odaları, konferans salonu, laboratuar, eczane, misafirhane, cami, yoğun bakım ve yeni doğan bölümleri bulunacak.

SUDAN AKABE YETİMLER KÜLLİYESİ

21 bin metrekare alan üzerine inşa edip 2012 Ağustos’unda hizmete soktuğumuz Akabe Yetimler Külliyesi, Afrika’nın en büyük yetimhanesi olma özelliğine sahiptir. Yetimhanemizde, geleceğin âlimleri, müçtehitleri, fatihleri yetişecek; Sudan’a, ümmete ve insanlığa hizmet edeceklerdir.

Külliyemizde, beşerî/pozitif ilimler yanında, Kur’anî ilimler de verilmektedir. Külliye içerisinde ilköğretim okulu derslikleri, sanat atölyeleri, yatakhane, kütüphane, yemekhane, revir, oyun odaları, cami, çok amaçlı salonlar ve aktivite mekânları bulunmaktadır.

Sudan’da emperyalist devletlerin kışkırtmaları nedeniyle kabileler arası iç çatışmalar yaşanıyor, kardeş kanı dökülüyor. Açtığımız bu külliye ile, farklı kabilelere mensup Sudanlı çocukların bir arada öğrenim görüp, tanışmalarını kaynaşmalarını sağlayacağız; onlara ümmet bilincini ve kardeşlik şuurunu aşılayıp iç çatışmaların sona ermesini, barış ve huzur içinde bir arada yaşamalarını ve geleceğin yaşanabilir Sudan’ını hep beraber kurmalarını sağlayabileceklerinin bir modelini göstermiş olacak inşallah.

Açtığımız bu yetimhaneyle; yetimlerin eline kalem verildi, tek başına hayatını idame ettirmeye gücü yetmeyen yetimlere kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmak, dinî, beşerî ve meslekî eğitim ortamlarını oluşturmak ve onları aile şefkati ile kucaklayarak topluma uyumlarını sağlamayı amaçladık. Bu yüzden açtığımız yetimhanemiz, aile ortamını aratmayacak şekilde düzenlenmiş olup çocukların sevgi, huzur ve şefkat atmosferinde her türlü ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasına dikkat edilmektedir; zira yetimlerin velisi Allah’tır ve yetimler bizlere Rabbimizin ve kendisi de bir yetim olan Peygamberimizin (s.a.v.) birer emanetidirler.

EYÜP SULTAN KÖYÜ

2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel sonrasında Yardımeli Derneği olarak Pakistanlı kardeşlerimizin yaşadığı bu acıya, bu drama duyarsız kalamazdık. Dost ve kardeş Pakistan'ın yaralarını sarmak için "Eyüp Sultan Köyü"nü inşa etmeye karar vererek inşaat çalışmalarına hemen başladık.

Köyümüzün inşası için Pakistan’ın Peşaver eyaletinin Çarşad iline 4 km mesafede, kırk dönüm bir arazi satın aldık. Eyüp Sultan Hazretlerinin yaşına binaen 91 konutu, mescidi, iş atölyeleri, sağlık evi olan, seracılık, hayvancılık, arıcılık, tarım noktasında da eğitim verilebilecek durumda olan bir köy inşa ediyoruz.

Köyümüzde Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Necip Fazıl Kısakürek ve Cahit Zarifoğlu isimlerinde 3 mahalle var.

Köyümüzün inşaat çalışmaları sürmektedir. Köyümüz tamamlandığında buraya sel felaketi mağdurlarını tapu karşılığında yerleştireceğiz.  

SU KUYULARI PROJESİ

İnsanın damarlarındaki kan, hayatının devamı ve sağlığı için ne kadar önemli ise, canlı hatta cansızlar için de su o kadar önemlidir. İnsanlar ancak bol ve temiz su kaynağı olan yerlerde rahatça yaşayabilirler. Bitki ve hayvanlar, ister yabanî, ister ehlî olsun, su sayesinde hayatlarını sürdürebilir.

Üzerinde yaşadığımız dünyamızda şiddetli kuraklık, olumsuz sağlık şartları, sel, deprem vb gibi nedenlerle temiz su şebekelerinin bozulması sebebiyle temiz su bulmak çok zor bir hâle geliyor.

Yardımeli olarak Rabbimizin sayısız nimetlerinden biri olan suyun canlılar için önemini çok iyi kavradığımız için özellikle şiddetli kuraklık yaşanan bölgelerde, bilhassa kuraklığın şiddetli yaşandığı Afrika ülkelerinde “Su Kuyuları” açıyoruz.

•Somali

•Sudan

•Pakistan

•Etiyopya (Habeşistan)

•Bangladeş Arakan Mülteci Kampları

başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlere “Su Kuyuları” açmaktayız.

Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?

Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverler, Yardımeli ile irtibata geçtiklerinde, görevliler tarafından kendisine detaylı bilgiler verilmektedir. En ihtiyaçlı bölgeler, maliyetleri ile birlikte hayırseverlere sunulur ve bağışçının talebi doğrultusunda yer tespiti yapılır. Bağışçının su kuyusuna vermek istediği isim veya isimler alınır ve bölgedeki ekipler harekete geçirilir. Kuyusunun kazılması her aşamasında görüntülenir. Tamamlandığı anda hayrat sahibinin isminin yazılı olduğu tabela kuyunun başına asılır. Bitmiş hali ile görüntülenen su kuyusu, bağışçıya teşekkür mektubu ile birlikte gönderilir. 

Paylaş