Banka HesaplarıBağış Yap

Pakistan'a Çok Önemli Hizmetler Götürüyoruz

Pakistan'a Çok Önemli Hizmetler Götürüyoruz

Yardımeli Derneği Pakistan Sorumlusu İlyas KAYMAZ,Derneğin Pakistan'daki faaliyetlerini anlattı.

Röportaj: Uzm. Mehmet DERİ

Yardımeli Derneği Pakistan Sorumlusu: İlyas Kaymaz: “Pakistan’a Çok Önemli Hizmetler Götürüyoruz”

Pakistan’daki insanî ve sosyal faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Her şeyden önce böyle bir imkânı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bütün gönül dostlarımıza, hayırseverlerimize selamlarımı,  dualarımı iletiyorum.

Yardımeli Derneğimizden kısaca bahsedecek olursam, Derneğimiz 2007 yılında kurulmuş olup, kamu yararına çalışan ulusal ve uluslararası insanî bir yardım kuruluşudur. Derneğimiz bazı temel ilkeler, hedefler ve amaçlar belirlenerek kuruldu.

Bugün İslam coğrafyasına baktığımızda maalesef geri kalmışlık, yoksulluk, yoğun iç çatışmalar ve büyük mağduriyetler görüyoruz. Yardımeli Derneği kuruluş amacında 1-doğal afetler ve savaşlar, 2-mültecilik, 3- yoksulluk; bu 3 ana alanda faaliyetlerini sürdüren ve bu 3 konunun mağdurlarıyla buluşan, onlara yardım eden “veren elleri” bu “alan ellerle” buluşturan insanî bir dernektir.

Sorunuza geçecek olursam; kurulduğu günden bu güne kardeş ülke Pakistan’da yardım faaliyetlerini yürüten derneğimiz, gerek 2008 yılındaki deprem felaketinde olsun, gerekse 2010 yılındaki büyük sel felaketinde olsun Pakistanlı depremzedelere ve selzedelere gerekli olan her türlü yardımı yaptı. Gıda, (un, bakliyat vs)  giyim, çadır, temizlik, acil ihtiyaçlar, sağlık ve ev malzemesinden oluşan yardımların yanı sıra nakdî yardımlar da yaptık. Öksüz ve yetim çocukları oradaki yerel mağazalarda giydirdik.

Ramazan ayında, Dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi Pakistan’da da depremzedeler, selzedeler, muhtaçlar ve mağdurlar için “İftar Programları” düzenledik; ihtiyaç sahipleri için kumanyalar dağıttık, aynî ve nakdî yardımlarda bulunduk.

Pakistan’da düzenlediğimiz, bu iftar programlarına katılan biri olarak söylüyorum ki, gerçek anlamda kardeşliği, dostluğu, paylaşmayı öğreniyorsunuz; onlar bizleri çok seviyorlar, Türkiyeli kardeşlerine selamlarını ve hayır dualarını iletiyorlar. İnşallah bundan sonrada İslam coğrafyasının her yerinde ve Pakistan’da “İftar Programları” düzenlemeye ve gerekli yardımları yapmaya devam edeceğiz.

Yine her Kurban Bayramı öncesinde ekipler halinde Pakistan’a giderek kurbanlarımızı orada kesiyoruz;  Yardımeli gönüllüleri olarak, bu etleri ihtiyaç sahibi binlerce Pakistanlı aileye dağıtıyoruz. Bizi görenler etrafımızı sarıyor, hayır dua ve teşekkür ediyorlar.

Bu insanların çoğu senede bir defa et görüyor. Burada yaşayan insanlar son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar; insanların durumu gerçekten kötü. Pakistanlı kardeşlerimize daha çok yardım edip onlara daha çok sahip çıkmamız lazım.

Yine derneğimizin, Pakistan Muzafferabad’a 40 km. mesafede olan Hattian Bala bölgesinde inşa ettirdiği Yardımeli Koleji’nde, 200 Pakistanlı çocuk eğitim görüyor,inşallah bu çocuklar gelecekte daha güçlü ve huzurlu bir Pakistan’ı inşa edecekler; Pakistan'a, ümmete ve insanlığa hizmet edeceklerdir.

Dost ve kardeş ülke Pakistan halkına başta insanî ve sosyal yardımlar olmak üzere, gerekli her türlü yardımları yapmaya devam ediyoruz elhamdülillah.

-Pakistan’da inşa etmekte olduğunuz Eyüp Sultan Köyünün bölge insanı açısından önemi nedir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi Pakistan’da 2010 yılında büyük bir sel felaketi yaşanmıştı. Yardımeli Derneği olarak Pakistanlı kardeşlerimizin yaşadığı bu acıya, bu drama duyarsız kalamazdık. Dost ve kardeş Pakistan’ın yaralarını sarmak için “Eyüp Sultan Köyü”nü inşa etmeye karar vererek inşaat çalışmalarına hemen başladık. Model ve modern olacak olan köyümüzü önümüzdeki aylarda teslim edeceğiz inşallah.

Köyümüzün inşası için Pakistan'ın Peşaver eyaletinin Çarşad iline 4 km mesafede, kırk dönüm bir arazi satın aldık. Eyüp Sultan Hazretlerinin yaşına binaen 91 konutu, mescidi, iş atölyeleri, sağlık evi olan, seracılık, hayvancılık, tarım noktasında da eğitim verilebilecek durumda olan bir köy inşa ediyoruz.

Eyüp Sultan Köyüne, 2010 yılındaki selden mağdur olmuş, yetim, öksüz aileleri yerleştireceğiz. Şu an bölgedeki arkadaşlarımız belirlenen kriterler çerçevesinde yerleşecek aileleri tespit etmektedirler. Yerleşen aileler belirli bir süre takip edilecek. Buradaki hayata uyum sağlayan, benimseyen ihtiyaç sahibi ailelere oturdukları evin tapularını da teslim edeceğiz.

-Derneğinizin dünyanın dört bir tarafında başarıyla uyguladığı Kardeş Aile Projesi var. Kardeş Aile Projesi Pakistan’da nasıl uygulanıyor?

Kardeş Aile Projemiz, Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) zamanında Asr-ı Saadet’te en güzel bir şekilde yaşanmış olan kardeşliğin, dostluğun, yardımlaşmanın, dayanışmanın, paylaşmanın güzel bir örneğinin günümüze uyarlanması olarak ortaya çıktı. Temel argümanımız ise “Kardeşlik Sınır Tanımaz” ilkesiydi, inşallah bu ilke çerçevesinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Sorunuzla ilgili olarak Kardeş Aile Projesi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum: Kardeş Aile Projesi ilkin dört ayrı ülkede uygulandı. Şu anda uyguladığımız ülke sayısı ise 11’e ulaştı. Başlangıçta Filistin (Gazze, Kudüs) ve Filistin mülteci kampları (Lübnan, Suriye, Ürdün) daha sonra Pakistan (Keşmir), Habeşistan (Etiyopya) ve Türkiye idi. Daha sonra buna Somali’yi, Sudan’ı (Darfur), Kazakistan’ı, Bosna Hersek’i, Arakan’ı kattık.

Şu anda 11 ülkede uyguladığımız Kardeş Aile Projemiz ile ülkemizde 81 ilimizden veren el kardeş ailelerimiz, ülkemizden ise 30’u aşkın alan el kardeş ailelerimiz var. Yurt dışından 22 farklı ülkeden veren el kardeş ailemiz var.

Kardeş Aile Projesini elhamdülillâh başarıyla uyguladığımız Pakistan halkından çok olumlu tepkiler alıyoruz, “binlerce km uzaktan gelip bizlerle ilgileniyorsunuz; dertlerimize çözüm bulmaya çalışıyorsunuz, Allah sizlerden razı olsun” diyorlar.

Yine bu konuda sizlerle birkaç hatıramı paylaşmak istiyorum: Kardeş Aile ziyaretleri sırasında bir kardeş ailemizin bana anlattıklarını sizinle paylaşmak istiyorum: Depremde kocasını kaybetmiş dul bir aile vardı, çocuklarıyla birlikte yaşıyor. “Kendi öz kardeşlerim bile bana ve çocuklarıma sahip çıkmazken, yardım etmezken, Türkiye’den veren el kardeş ailemiz bize geçimimizi sağlayacak kadar para gönderiyor. Çocuklarımı, onların gönderdiği parayla okutuyorum ve diğer ihtiyaçlarımızı da bu şekilde karşılıyoruz. Allah, Türkiyeli veren el kardeş ailemizden razı olsun. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” diyor.

Pakistan’da “Kardeş Aile Buluşmaları” yapıyoruz, bu buluşmalarda “veren el” ile “alan el”in buluşmalarını, tanışıp kaynaşmalarını sağlıyoruz. Bu buluşmalarda çok duygulu anlar yaşıyoruz, bunlardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum: Gulam Yasin isminde alan el kardeş ailemiz var.  Ailesinde 11 şehit var, Hindular tarafından şehit edilmiş. Daha önce 10 metrekarelik bir barakada kalıyorlardı. 3 yıllık kardeş aile ödemelerinden sonra bu ailenin ekonomik durumu düzeldi elhamdülillah. Gulam Yasin bizlere şunları söyledi: “Her namazdan sonra sizlere ailece dua ediyoruz, sizler olmasaydınız bu yetimleri nasıl büyütüp okutabilirdik? Allah sizlerden ve Türkiye’deki veren el kardeş ailemizden razı olsun.”

Son olarak çok mağdur ve perişan bir alan el kardeş ailemizden daha bahsedeyim: 15 metrekarelik bir odada anne ve 3 çocuğu kalıyorlar. Ev çok fena rutubet kokuyordu, evin duvarları mumla doluydu, bu mumların amacının evdeki rutubeti kırmak olduğunu söylüyordu.  Elhamdülillah, kardeş aile ödemeleriyle bu ailenin hem oturdukları bu aşırı rutubetli evi tamir edildi, hem de ekonomik durumları eskisine oranla çok daha iyi.

Evet, anlatılacak daha pek çok hatıra var, bizlere düşen görev, bu mağdur insanlara yardımelimizi uzatmak; onlar bizi çok seviyorlar, muhabbet besliyorlar.

-Birçok ülkede olduğu gibi Pakistan’da da  “Su Kuyuları” açıyorsunuz. Açılan bu  “Su Kuyuları” Pakistan’da hayatı nasıl etkiliyor?

Pakistan’da yaşanan sel felaketi sonrasında su şebekeleri tahrip olmuş, temiz ve sağlıklı içme suyu bulmak neredeyse imkânsız olmuştu. Yardımeli, bu acı gerçekten yola çıkarak Pakistan’da su kuyuları açtırıyor, açtırmaya da devam ediyor. Açılan bu su kuyuları sebebiyle Pakistan halkı çok memnun oldular, Türkiyeli hayırsever kardeşlerine dualarını ve teşekkürlerini gönderdiler.

Pakistan’da bazı bölgelerde insanlar, bilhassa da bayanlar kilometrelerce su taşıyarak günlük su ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bayanlar, kafalarında 12-13 litrelik bidonlarda su taşıyorlar, ben de deneyeyim dedim, su bidonunu kafama koydum, koymamla indirmem bir oldu, çünkü su bidonu ağırdı. Bu örnek bile, onların ne zor şartlar altında yaşadıklarının apaçık bir göstergesi.

Son olarak şunları söylemek istiyorum: Bizler insanlığımızın ve dinimizin bir gereği olarak dost ve kardeş ülke Pakistan’a yardım elimizi uzatalım. Samimi olarak söylüyorum ki onlar bizi çok seviyorlar, hürmet ediyorlar, bunu bizzat gördüm ve yaşadım; çünkü bu sevginin ve hürmetin temelinde iman bağı ve ümmet kardeşliği şuuru var.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ben de teşekkür ederim, yayın hayatınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Paylaş