Banka HesaplarıOnline Bağış

Tenf Kampı Faaliyet Raporu

Tenf Kampı Faaliyet Raporu

Al Tanf kampı, Suriye ile Irak arasında ki tampon bölgede bulunuyor. Bundan dolayı birkaç resmi kuruluş dışında kampa giriş çıkış mümkün olmuyor

TARİH14 Eylül 2009
YERSuriye’de bulunan Tanf Filistin Mülteci Kampı Irak ve Suriye arasındaki Tampon Bölge
HEYET LİSTESİ:
Yardımeli Derneği başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN,
Yönetim Kurulu Üyesi Adnan MUTLU,
 Dış ilişkiler sorumlusu  Nejla YARAY
 Dernek gönüllüsü Zareena BHANA
 
TANF KAMPINA GİDİŞ AMACI:
Misyonuna uygun hedeflerini vizyonuna taşımak istediği için küresel şefkat ile dünya barışına hizmet etmeyi onur kabul ettiğinden, Yardımeli Derneği Tanf Kampında kardeş ailelerle beraber olup, Ramazan ve bayram sevincini paylaşmıştır. Çünkü paylaşmak kardeşliktir, Paylaşmak duadır.
 
TANF KAMPINDA YAŞAM
Al Tanf kampı, Suriye ile Irak arasında ki tampon bölgede bulunuyor. Bundan dolayı birkaç resmi kuruluş dışında kampa giriş çıkış mümkün olmuyor. Çünkü kampa gidebilmek için Suriye sınırından çıkış yapılması gerekmekte. Bu durum, kampta yaşayan insanlara kendilerine uzatılacak malzemeleri beklemekten başka bir olanak tanımıyor. Uçsuz bucaksız çölde, çevresi tel örgülü duvarlarla çevrili bir alanda bez çadırlarda yaşayan insanlar, yazın çöl sıcağının hararetine, kışınsa sert çöl soğuğunun dondurucu etkisine dayanmaya çalışıyor. 
Şam’a 4 saatlik bir mesafede bulunan ve tamamı çadırlardan oluşan Tanf Filistin Mülteci Kampı, ilk açıldığında 300-500 arası nüfusa sahipti. Şimdi ise nüfusu 1000 kişiye yaklaşmış olan bu kamptan yakın zamanda 400 kişi  Birleşmiş Milletler tarfından İsveç ‘e gönderilmiştir.Kamptan ayrılan 400 kişiden sonra, kampta Eylül 2009 itibariyle 190 aile barınmaktadır yaklaşık 650 kişi civarındadır.Bunlardan 150 si de  çocuklardan oluşmuşmaktadır.
 
Birleşmiş Milletler tarafından,   her gün belli bir saatte, su tankeri gelip, kampın ortasında tek yol üzerindeki su varillerine, su dolduruyor. Her  türlü ihtiyaç, bu su ile karşılanıyor. İçme suyu, yemek suyu ve diğer…
Halk heyecanını ve umudunu kaybetmeden burada da boş durmamış ve bir tane de okul yapmıştır. Dokuz adet çadırdan oluşan bu okul Suriye’deki mülteciler arasında yapılan bir sınav  neticesinde %100 başarı sağlamıştır. Bu okulun, kışın; (-10 ), yazın; (+50) dereceye varan sıcakta toplam 200 öğrencisi mevcuttur. Yardımeli Derneği Heyeti olarak; tüm sınıfları gezdik.İnsanın bilgisiz yaşamaması gerektiğine  bir kez  daha şahid olduk.
Kampta kendi aralarından seçilmiş bir sağlık görevlisi vardır. Birleşmiş Milletler tarafından görevli 3 doktor mevcuttur.Doktor haftada bir kez çadırdan oluşan sağlık biriminde görev yapmaktadır. En yakın hastane 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Acil hastalar, Suriye gümrük muhafazadan izin alınarak ambulansla o hastaneye götürülüyor. Müdahalede geç kalınmasından dolayı ölümle sonuçlanan vakalar var.
Tanf kampında doğum yapan bir kadın 4 gün hastaneye sevk için Suriyeli yetkililerden izin alamadığı için ambulans  bulamadığından bebeğini kaybetmiş. Kendiside yoğun kanama geçirdiğinden ölüm tehlikesi atlatmış. Aynı kadının ikinci bebeğiyse UNHCR’ye bağlı bir hastanede ölmüş. Acılı annenin, “bebeğimi, ayağından çıkan serumu hemşire fark etmediği için kaybettim.” sözleri, kamptaki sağlık problemlerinin boyutunu gözler önüne seriyor.
Ayrıca kampta, yaz aylarında zehirli akrep sokmaları vakalarına rastlanmakta. Çöl toprağının üzerine kurulan çadırlarda yere serilen hasırlar, bu sürüngenlerin içeri girmesine engel olamayacağından, anneler geceleri çocuklarının başında nöbet bekliyorlar . Toplam 6- 7 kişinin akrep sokmasına bağlı olarak yaşamını yitirdiği bilinmekte.
Bu kampa giriş – çıkış ve kamera ile çekim yapmak kesinlikle yasak. Özel izin ile giriş – çıkış yapılabiliyor.
Kampta bir insanın ihtiyaç duyacağı tüm malzemeler yetersiz. UNHCR’nin 15 günde bir dağıttığı konserve gıdalar pirinç, un ve şekerden ibarettir.. Bu gıdalardan dolayı ciddi sindirim sorunları yaşayan hastalar var. Bu gıdalarda son kullanma tarihi ve kalite noktasında da sorunlar olabiliyor.
En önemli gıda sorunu bebeklerin süt ve mama ihtiyacıdır. Çöl soğuğunda ısınmak için mazot sobası kullanıyorlar. Ama kampa 10-15 günde verilmesi gereken mazotun dağıtımında bile aksaklıklar yaşanıyor. Onların ise beklemekten başka yapacak bir şeyleri yok. Ayrıca geçtiğimiz aylarda bez
çadırlarda çıkan yangında, çadırların 35 tanesi kullanılamaz hale gelmiş. 
Kampta 50  adet mutfak tüpü mevcut. 4 aileye bir tüp düşüyor. Bu tüpler ayda sadece bir kere değiştiriliyor.
Kampın sorumlusu Ebu Selame “Eğer  Birleşmiş Milletler’e bağlı uluslararası  yardım kuruluşlarını  bekleseydik çoktan ölmüştük. Burada onların faaliyetleri sayılamayacak kadar azdır. Onların gönderdikleri malzemeler bir insanı ancak iki gün yaşatır” sözlerini unutmamak gerekir.
Birleşmiş Milletler ihtiyaçlarını karşılamak için mültecilere Unrwa isimli bir kuruluş atamış . Kampa girer girmez karşınızdaki ilk çadır bu kuruluşa ait . Ve yetersiz olan faaliyetlerini bu çadırdan sürdürmektedir.
 
TANF KAMPINDA YAPILAN FAALİYETLER
 Tanf Kampı’ndan Türk Halkına  Filistinli kardeşlerimizin selam ve sevgilerini getirdik.
 
Kampta yaşayan her aileye zarf içinde  yaklaşık 40.000-USD nakit yardım yapıldı.
 
Yaşlısıyla genciyle, çocuğuyla kadınıyla kampta yaşayan bütün insanlarla birebir sıcak iletişim sağlandı. Dertleri dinlenerek gönülleri alındı. Böylece, maddi ve manevi birçok mahrumiyeti uzun yıllar yaşamak zorunda bırakılan kamp sakinlerine manevi destek sağlandı.
 
Kamptaki her bireye daha sonra da rahatlıkla kullanabilecekleri bayramlık giysiler dağıtıldı. Giysi yardımının detayı aşağıda verilmiştir.
 
TANF FİLİSTİN MÜLTECİ KAMPI’NDA DAĞITILAN GİYSİLER
 
CİNSİ
MİKTAR
TUTAR(TL)
ERKEK MONT
103
3.605
ERKEK T-SHIRT
394
1.970
OKUL ÇANTASI VE KIRTASİYE
160
800
AYAKKABI
305
3.050
BAYAN PARDESU
292
14.600
BAYAN T-SHIRT
404
2.020
BAYAN GÖMLEK
56
560
BAHARLIK KAPŞONLU
126
920
ERKEK GÖMLEK
429
4.290
ÇOCUK GİYİM
1079
4.855
BAYAN PANTOLON
131
1.310
ERKEK PANTOLON
466
4.660
ERKEK ÇORAP
158
395
BAYAN ÇORAP
250
625
ÇOCUK ÇORAP
286
572
KİLOTLU ÇORAP
50
150
BAYAN İÇ ÇAMAŞIR
392
1.960
ERKEK İÇ ÇAMAŞIR
6
30
ÇOCUK İÇ ÇAMAŞIR
48
240
EŞARP-BAŞÖRTÜSÜ
164
1.770
KOT PANTOLON
200
2.000
OYUNCAK
100
150
HAVLU-GAZ BEZİ
56
1.120
 
 
TOPLAM: 51.652.00-TL
 ..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
 
TANF KAMPINDA YAPILMASI GEREKENLER
 
Mülteci kamplarında gördüklerimiz, görevimizin mültecilere ulaştırmak zorunda olduğumuz maddi yardımların ötesinde olduğunu bize hatırlattı
Kamp içerisinde oluşmuş hayatlar bizim yaşadığımız şehir hayatlarından çok uzak. Temel ihtiyaçlar noktasında gelen yardımlardan müteşekkirler, lakin çadır kent halinde düşünüp, şehrin kolaylıklarını bu mekâna az da olsa getirilmeli.
Kamp, coğrafi şartları ile birlikte rehabilite edilmeli.Bu rehabilitasyon şöyle olmalı:
 
        *Yerleşim, alt yapı, su, elektrik, sağlık  ve hususunda detaylı çalışmalar yapılmalı
        *Kampta yer alan yetişkin bireylere iş imkanı sunulmalı,kadınlar için özel el sanatları kursları verilip, istihdam edilmeli.Nitelikli el sanatları pazarı oluşturmalı. Hammadde verip işlenmiş mamul alınmalı.
        * Çocuklar için özel oyun ve spor  mekanları oluşturmalı.
       * Kampta kalan her bireyin eğitim-öğretim problemini karşılayıp, yeterli sıra ve kırtasiye malzemeleri ve yetkin öğretmenler tahsis edip çağa hazırlanmalı.
        *Sağlık Kontrolü ve Doğum için gerekli ekip sağlanmalı.
        *Küçük ve büyükbaş hayvan besiciliği yapılabilir.Bu çalışmalar Suriyeli yetkililerden izin alınarak yapılabilir.
 
 
VELİT KAMPINA AİT BİLGİLER
 
Suriye içerisindeki şehirlerde 21 mülteci kampı var. Daraa, Homs bölgesinde ki kamplar, Yermük kampı, Neyrab kampı,  Irak sınırında bulunan Al Tanf ve Hol kampları.Yermük kampı, Şam’da şehir merkezinin dışında, Neyrab kampı ise Halep’te bulunuyor. Irak’tan çıkartılan Filistinlilerin kaldıkları sınır kampları ise güneyde Tanf bölgesindeki Al Tanf kampı ile kuzeydeki Haseki’ye bağlı Hol kampının olduğunu Kamp Sorumlusu Ebu Selame’den öğrendik.Aralık ya da Kasım ayında boşaltılma durumu var.       Birde güneyde sınırın Irak tarafında kalan bölgede El Velid kampı bulunmaktadır. Bu kampa Suriye sınırından giriş yapılamıyor.El Velid Kampı Tanf Kampı’ndan çok daha zor.Kampın güvenlik sorunları oldukça büyümüş durumda.
Irak tarafında yer alan El Velid kampında da 400 aile,1500 kişinin yaşadığını öğrendik.
Tanf Kampı boşaltılırsa 2 km uzağında ki Velit Kampında ki zor şartlar altında ki insanlar tekrar bu kampa göç etme ihtimali var.Tanf Kampı’ndan boşaltılan ailelerin çoğu Birleşmiş Milletler Tarafından Norveç ve İsveç’e yerleştirilecek. Geri kalan aileler Hol Mülteci kampına yerleştirilecek.
 
YARDIMELİ DERNEĞİ NASIL KARŞILANDI ?
 Karşımızda stresli , üzerlerindeki baskı neticesinde suratları asık, uzaktan bakan çekingen ve soğuk bakışlar beklerken sanki ailelerinden biriymişiz gibi maddi yardım muhabbetinden uzak sıcak bir sekilde kaynaşan insanlar bulduk. 
İftarımızı İsveç e göç edecek bir ailenin çadır evinde yaptık. Dapdaracık, tuvalet ve mutfağın aynı yerde olduğu çadırda onurlu duruşları vardı.
Çocuklar iftardan sonra, kızlar erkekler ayrı bir grup oluşturmuş mahzun Filistin bayrakları ellerinde ülkerine özgü kıyafetleriyle geleneksel bir oyunla bize sürpriz bir gösteri hazırlamışlar.Dernek olarak onları seyretmek ve bizim için yaptıkları gösteride bulunmakla çok mutlu olduk.
Kampta bulunan kardeşimiz Ali’ye “ en çok ne isterdin diye sorduk , O da ,neresi olursa olsun sadece ve sadece bu kamptan dışarı çıkmak istediklerini söyledi
Kampta yer alan bir anne “-alın çocuğu götürün” diye bize uzatınca, çok etkilendik.Kudüs resmini taşa motifleyen çocuğu görünce içimiz yandı.
Yardımeli Derneği olarak Kurban Bayramında da kardeşlerimizin yanında olup onlarla beraber günümüzü paylaşacağız.
Türkiye İşbirliği Ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Yardımeli Engelli Ve Muhtaçlar İçin Eğitim Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği olarak “Tanf Kampı Projesi”ne vermiş olduğunuz destek ve işbirliği derneğimizde yer alan tüm kişileri onurlandırdı. Türkiye İşbirliği Ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na Yardımeli Derneği olarak bize gösterdiği imkanlar neticesinde içten şükranlarımızı arz ederiz. Türkiye İşbirliği Ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na, Yardımeli Engelli Ve Muhtaçlar İçin Eğitim Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği’ne, Türk Halkına Filistinli kardeşlerimizin sevgi ve selamlarını iletiyoruz.
Paylaş