Yardımeli Derneği

Asyalı Aktivistlerden Suriyeli Mültecilere Anlamlı Yardım

Asyalı Aktivistlerden Suriyeli Mültecilere Anlamlı Yardım

Asyalı Aktivistlerden Suriyeli Mültecilere Anlamlı Yardım

Malezya, Endonezya ve Tayland'dan aralarında doktor ve gazetecilerin de bulunduğu 26 aktivist, İstanbul’dan başlayarak Kayseri'de temaslarda bulundu. Kayseri’de çeşitli temaslardan sonra Hatay’a gelen aktivistler, Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilciliği ile birlikte çalışmalarına devam etti.

Malezya, Endonezya ve Tayland'dan aralarında doktor ve gazetecilerin de bulunduğu 26 aktivist,  İstanbul’dan başlayarak Kayseri'de temaslarda bulundu. Kayseri’de çeşitli temaslardan sonra Hatay’a gelen aktivistler, Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilciliği ile birlikte çalışmalarına devam etti.

Aktivistler, Hatay’a yerleşen yaklaşık 330 bine yakın Suriyeli mültecilerin durumlarını yakından inceleme fırsatı buldu.

Malezyalı aktivist Doç. Dr. Mazwati Yusuf, İslam Üniversitesi'nde hocalık yaptığını ve izlenimlerini tüm dünyaya paylaşacağını söyledi. Yusuf, "Buraya gelmemin 3 amacı var; insani yardım ulaştırmak, zulüm altındaki insanları, yaşadıkları sıkıntıları problemleri dünyaya duyurmak. Savaş altındaki, savaşa maruz kalan insanları ve özellikle çocukların psikolojik durumlarını inceleyeceğim. İnceleme sonuçlarını Hollanda, Japonya ve İspanya'daki konferanslarda sunacağım" dedi.

Kafile sorumlusu Hasan Gürüz ise, "Malezya, Endonezya ve Tayland'dan 26 kişilik ekibimiz var. Hatay'da çeşitli ziyaretlerimiz oldu. Okul ve hastane ziyaretleri yaptık. Yardımeli Derneği'nin himayesinde olan çocuklara mont yardımında bulunduk" dedi.

Aktivistler, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinde “Rehabilitasyon Eğitim ve Öğretim Merkezi” adıyla açtığımız okulları gezdi, okullardaki Suriyeli gönüllü öğretmenler ve öğrencilerle birebir görüşmeler yaparak onlara çeşitli yardımlarda bulundular, hediyeler verdiler.

Kumlu ilçesinde 475 öğrencimiz, 22 gönüllü öğretmenimiz mevcuttur. Reyhanlı ilçesinde ise 25 gönüllü öğretmenle birlikte 722 Suriyeli çocuk eğitim almaktadır. Ekip, bu okullarımızda öğrenim gören Suriyeli çocuklarımıza kışlık giysiler tedarik ederek onlara moral vermeye çalıştılar.

Ekip, ayrıca Reyhanlı ilçesinde yerleşik hayat sürdürme çabasında olan Suriyeli mülteci misafirlerimizin hanelerine misafir olarak onlara çeşitli yardımlarda (gıda, battaniye, giyim eşyaları)  bulundular, hediyeler verdiler. Hatay’da ve Reyhanlı’daki hastaneleri ziyaret ettiler. Sahra hastanelerindeki hastaların genel psikolojileri hakkında bilgiler alarak moral verdiler, psikolojik destek sağladılar. Ayrıca çok miktarda battaniye, gıda ve giyim yardımlarında bulundular.

Aktivistler, Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilciliğine teşekkür ederek iyi niyet temennileriyle ayrıldılar.

Paylaş: