Yardımeli Derneği

Sana İhtiyacım Var Uluslararası Platformda

Sana İhtiyacım Var Uluslararası Platformda

Sana İhtiyacım Var Uluslararası Platformda

İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan insanî yardım kuruluşları, vakıflar, dernekler, meslek kuruluşları ve 17 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Suriye'ye yardım için başlatılan "Sana İhtiyacım Var" kampanyası uluslararası boyuta taşındı.

Suriye İçin Vicdanın Sesi Olmaya Devam Ediyoruz

İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan insanî yardım kuruluşları, vakıflar, dernekler, meslek kuruluşları ve 17 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Suriye'ye yardım için başlatılan "Sana İhtiyacım Var" kampanyası uluslararası boyuta taşındı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) kurumsal desteğiyle, 22 Ocak'ta yurt genelinde başlatılan "Sana İhtiyacım Var" kampanyasına Yardımeli Derneği ve 17 Sivil Toplum Kuruluşu destek veriyor. Kampanyanın tanıtım toplantısı Eyüp'teki Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreti Ali Kurt: "İnanılmaz şartlar altında hayata tutunmaya çalışan bu insanların, gıdadan barınmaya, giyimden ilaca her şeye ihtiyacı var. Açlıktan ve soğuktan çocuklar, bakımsızlıktan yaşlılar, yaralılar, anneler, babalar ölüyor. Aslında duyarsız insanların gözü önünde insanlık ölüyor. İnsanlar zulüm ve işkence altında ölürken, namuslar kirli savaşın objesi olmuşken, masum bebekler hedef gözetmeksizin yapılan bombardıman enkazı altında can verirken, insanlık onuru bu kadar çiğnenirken sessiz kalınamaz. Kendileri yardıma muhtaç olan ülkeler bile Suriye'ye yardım etmek için seferber oluyorlar. “Sana ihtiyacım var” kampanyasına“I need you”, “Ahtacu ileyk” başlıklarıyla tüm dünyadan sivil toplum kuruluşları destek veriyor. Bu çağrıyı uluslararası kuruluşların, diplomatik çevrelerin de görmesini ve destek vermesini arzu ediyoruz"

Ali Kurt, Suriye'de inanılmaz şartlar altında hayata tutunmaya çalışan insanların gıdadan barınmaya, giyimden ilaca her şeye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Açlıktan ve soğuktan çocuklar, bakımsızlıktan yaşlılar, yaralılar, anneler, babalar ölüyor. Aslında duyarsız insanların gözü önünde insanlık ölüyor" dedi.

Toplantıda hazır bulunan Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan ise şunları söyledi: “Yaklaşık 15 gün önce ‘Sana İhtiyacım Var’ kampanyası başlatmıştık, şimdi bunu uluslar arası boyuta taşıdık.

Bizler Yardımeli Derneği olarak, ilk günden beri masum Suriye halkının yanında olduk, onlara gerekli olan her türlü maddî ve manevî yardımı yaptık, inşallah bundan sonrada gerekli yardımları yapmaya devam edeceğiz. Bu, bizim insanî, dinî, kardeşlik hukukumuzun, mazluma el uzatmanın bir gereğidir.

‘Sana İhtiyacım Var’ kampanyasıyla insanlığın sesi, vicdanı olmaya devam edeceğiz; katliamlara karşı sessiz kalan dünyaya, duyarsız vicdanlara inat vicdanımızla, imanımızla, kardeşliğimizle Suriyeli mazlumların, mağdurların ve kardeşlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.

Suriye’de kaybolan insanlık onurunu kendi iç dünyamızda onurumuzla, kardeşliğimizle, Suriyeli kardeşlerimizin her şekilde yanında olarak kaybolan o vicdanı ve o vicdanın sesini dünyaya haykıracağız.

Bir taraftan Suriye’de vahşetin duyarsızlığın, vicdansızlığın, katliamların, bölgesel ve küresel çıkarların basit dünyevî hesapların tarihi yazılırken; diğer taraftan mazlumiyetin, mağduriyetin, özgürlüğün, direnişin, ümmet bilincinin, vicdanın, vicdanlı olmanın, kardeşliğin tarihi yazılıyor.

Bir insan, bir Müslüman olarak empati yapalım; yıkık binalar arasında kalan bir çocuğun, çaresizlikten hiçbir şey yapamayan annenin bir ihtiyarın ya da gözleri önünde tüm aile fertleri öldürülen bir babanın yerine kendimizi koyalım? Bu manzarayı hangi kelimelerle ve duygularla ifade edebiliriz ki?

 ‘Sana İhtiyacım Var’ kampanyasına tüm bağışçılarımızın ve gönüllülerimizin tam destek vermeleri ümidindeyiz; aslında hayra bizim ihtiyacımız var?” diye konuştu.

Konuşmanın ardından kampanyaya destek veren Amerika Birleşik Derneği, Belçika, Fransa, Fas, Libya, İngiltere, Cezayir, Malezya, Pakistan, Kuveyt, Endonezya, Sudan, Somali, Lübnan, Güney Afrika, Yemen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki sivil toplum örgütü ve yardım kuruluşlarına canlı bağlantılar yapıldı. Yapılan canlı bağlantılara katılanlar, kampanyaya tam destek sözü verdi.

Paylaş: