Yardımeli Derneği

Sudan Sevdası

Sudan Sevdası

Sudan Sevdası

Bu Kurban Bayramını Sudan’da geçirmek istememizin amacı ise; Yardımeli’nin 3 yıl önce Sudan Hartum’da açtığı Akabe Yetimler Külliyesindeki yavrularımızlabirlikte olmak ve bayramı onlarla birlikte yaşamak

Yardımeli Derneği’nin 2013 Kurban Organizasyonu için Sudan’a gitmek üzere uçakla yola çıkıyoruz, İstanbul’dan Hartum’a gitmemiz sadece dört saat sürüyor. Bu Kurban Bayramını Sudan’da geçirmek istememizin amacı ise; Yardımeli’nin 3 yıl önce Sudan Hartum’da açtığı Akabe Yetimler Külliyesindeki yavrularımızlabirlikte olmak ve bayramı onlarla birlikte yaşamak…  

Akabe Yetimler Külliyesi Genel Müdürü Hasan Hafızoğlu kardeşim bizleri son derece sıcak bir ilgiyle ve muhabbetle karşılıyor. Tanışma toplantımızda Hasan Beyin konuşması oldukça etkileyici ve akıcıydı… Avluda bağırarak koşuşturan çocuklar bizim ilgi odağımızdı. Bu yavruların hepsi de yetimdi.

İnşaatı sadece 18 ayda bitirilen külliyenin iç donanımı tamamlanmış. Akabe Vakfının gönüllüleri, Sudan’ın bakım ve eğitime muhtaç yetim yavrularını uzak yakın her köy ve mezradan toplamaya başlamışlar. Sudanlılar, bu hayrın önderlerinden Avukat Cemil Hocayı şükranla ve duayla anıyorlar.

Külliyedeki çocukların hepsi, anne ve babaları iç savaşta işgalci emperyalist programla katledilen Sudan’ın sahipsiz yetimleriydi. Ancak bir kısmının anneleri yaşıyordu. Okulumuzdaki 6-11 yaş arası yavruların hepsi de babasızdı.  Bu yetimlerin babaları, zalim ABD’nin emperyalist planları ve oyunları doğrultusunda çıkartılan iç savaşta ölmüşlerdi.

Yetim çocukların okuduğu Kur’an, bizleri çok derinden etkiliyor. Bir akşam bahçede Kur’an halkaları oluştu. 11 yaşındaki çocukların tamamı hafızdı. 6-11 arası çocukların ise son iki cüz ve bütün namaz sûrelerini ezberlemiş olduklarını gördük. Yetimler; Arapça, Türkçe ve İngilizce öğrenirken, geldiklerinde paylaşmayı bilmeyen çocuklar kısa zamanda ikramı ve veren el olmayı öğreniyorlar.

Külliyede elhamdülillah, bu yıl ikinci ders yılımız. İlerde bir akademiye dönüşecek olan Akabe Yetimler Külliyesinde çocukların daha sağlıklı şartlarda eğitilmeleri için çevre düzenlenmesiyle ilgili inşaat çalışmaları sürüyor. Yetimhanenin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı kaynak ve imkânlar Türkiye’den geliyor,  yani elhamdülillah bizler getiriyoruz.

Türkiyeli hayırsever kardeşlerimizin gönderdiği kurbanları keserek ihtiyaç sahibi Sudanlı kardeşlerimize dağıttık… Türkiye’den getirdiğimiz bütün kırtasiye malzemelerini, kıyafetleri ve gıda maddelerini, aynî ve nakdî ne varsa hepsini takdim ettik.

Ayrılık vakti yaklaşıyor. Vedalaşırken sanki öz torunlarımdan, öz yavrularımdan ayrılıyorum. Karşılıklı hepimizin gözleri doluyor.

Rabbim bütün ümmete birlik ve beraberlik için de yaşamayı, nice gerçek bayramlara hep beraber girmeyi nasip eylesin. Âmin…

Dr. Mehmet Sılay / Sudan

Paylaş: