Yardımeli Derneği

Eyüp Sultan Köyü Projesi Halka Teslim Edildi

Eyüp Sultan Köyü Projesi Halka Teslim Edildi

Eyüp Sultan Köyü Projesi Halka Teslim Edildi

2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından harekete geçen Yardımeli Derneği yaraları sarmak için başlattığı bir çok projeyi tamamladı.

2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından harekete geçen Yardımeli Derneği yaraları sarmak için başlattığı birçok projeyi tamamladı. Acil yardımların yanı sıra kalıcı projeler gerçekleştiren Yardımeli Derneği Pakistan'da tamamladığı "Eyüp Sultan Köyü”nün açılışını yaptı. Pakistan’ın Peşaver eyaletinin Çarşad iline 4 km mesafede, 40 dönümlük arazide inşa edilen köyün açılış programına Türkiye ve Pakistan'dan birçok önemli isim katıldı.

Açılışa Mustafa İslamoğlu Hocamız, Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, Hilal TV Genel Müdürü Adnan İnanç, Yardımeli Derneği Ankara Şubesi Başkanı Dr. Mehmet Sılay, Yardımeli Pakistan Koordinatörü İlyas Kaymaz ve Türkiye'den Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri,  bağışçılarımız, iş adamları ve yönetim kurulu üyelerimizden oluşan 15 kişilik bir heyet katıldı.

Açılış programına Pakistan’dan; Türkiye Cumhuriyeti Pakistan Büyükelçisi Babür Girgin, TİKA Pakistan Temsilcisi, Peşaver Eyaleti Zekâttan Sorumlu Bakan, Çarsada Belediye Başkanı, yerel sorumlular, yerel STK temsilcileri ve 500 kişilik kalabalık bir davetli katıldı.

Açılış ve selamlama konuşmalarından sonra Mustafa İslamoğlu Hocamız bir konuşma yaptı. Hocamız: “Bizim bu köyü açmamız, ‘Allah’ın sana iyilik ettiği gibi sen de başkalarına iyilik et’ ilahî mesajının bir sonucudur. Bizim buraya gelmemiz Kur’an’ın bir emridir, ümmet kardeşliğinin bir gereğidir. Akabe camiasının ve Yardımeli Derneğinin başta Pakistan olmak üzere Dünyanın dört bir yanında hayır ve hizmette yarıştıklarını, varlıkların en şereflisi insana yatırım yaptıklarını, projeler geliştirdiklerini, bu iyilikleri ve hizmetleri vahyin mesajı doğrultusunda yaptıklarını” ifade etti.

Mustafa Hocamız, “Küresel güçlerin, ümmet coğrafyasını böl parçala yut ilkesi doğrultusunda paramparça ettiklerini, İslam ümmetinin artık bu zilletten kurtulması gerektiğini, bunun ise vahyin mesajına sarılmakla, ümmet kardeşliği etrafında gerçekleşeceğini” söyledi. 

Hocamız, “Bu müesseseler Allah’ın bize birer emanetidir, bu emanete hep birlikte en güzel bir şekilde sahip çıkmalıyız. Umuyorum ki sizler de en güzel bir şekilde sahip çıkacaksınız” dedi. 

Mustafa Hocamızın konuşması sık sık alkışlarla, sloganlarla ve tekbirlerle kesildi.

Açılışta bir konuşma yapan Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman: “Yardımeli’nin hayırda öncü olan, veren el ile alan el arasında hayır ve şefkat köprüsü olduğunu,  Dünyanın birçok yerinde insanlık ve ümmet için projeler gerçekleştirdiklerini; Eyüp Sultan Köyünün de bu hayırlı hizmetlerden biri olduğunu; bu köyün zaten var olan Türkiye-Pakistan ilişkilerini artırarak devam ettireceğini, köyün hayırlara vesile olmasını dilediğini” söyledi.  

Katılımın oldukça yoğun olduğu açılış programında evlerine kavuşan Pakistanlılar büyük bir mutluluk yaşadılar.

Köyde iş imkânları da oluşturuldu

Köyün en önemli özelliği ise kalıcı barınma imkânının yanında üretim merkezleri ile iş alanlarını da bünyesinde barındırması. Köyde konutların yanında oluşturulan iş alanlarında seracılık, arıcılık, halıcılık, el sanatları ve hayvancılık gibi alanlarda eğitim ve üretim yapılacak.

Köyün adı ve özelliği İslam kahramanlarının özelliklerini taşıyor

İstanbul’un fethi için, ilerleyen yaşına rağmen yollara düşen Eyüp Sultan Hazretleri’nin (Halid bin Zeyd)  yaşı İstanbul'a ulaştığında 91 olduğu rivayet edilmektedir.  Halid bin Zeyd'in yaşına hürmeten 91 konut olarak planlandı. Projenin içerisinde mescit, iş atölyeleri, sağlık merkezi, mesleki eğitim merkezi ve uygulama alanları yer almaktadır.

Köyde, Muhammed İkbal, Mehmet Akif Ersoy, Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Necip Fazıl Kısakürek ve Cahit Zarifoğlu isimli caddeler de bulunmaktadır.

Ailelere anahtar teslimi

Katılımcıların ve hak sahiplerinin duygulandığı anlar, anahtar teslim sırasında yaşandı. Hak sahipleri arasında kendisi ve 3 çocuğu ağma olan bir baba dua ve gözyaşları içerisinde anahtarı aldı, bedensel engelli ailenin, zihinsel engelli çocukları olan ailenin yüzlerindeki mutluluk ve umut görülmeye değerdi.

Evlerin tüm eşyası da tamamlanarak teslim edildi. Ev eşyası olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, tüplü ocak, tüp, mutfak eşyası, ütü, sünger yataklar, gardırop teslim edildi.

Çevre köylerin hiçbirinde mevcut olmayan imkânlar Eyüp Sultan Köyünde bulunuyor. Evlere su tesisatı çekildi, elektrikler yanıyor, ayrıca köy meydanında bulunan Hamidiye çeşmesinde filtreden geçirilerek arıtılan su hem evlere, hem de orada kullanılabilir durumda. Oyun alanında çocukların eğleneceği oyun grupları mevcut. 10 bilgisayar ile okuldaki öğrenciler de bilgisayarla tanışmış olacaklar.

Aşağıdaki linkten açılışla ilgili bültene ulaşabilirsniz.

Paylaş: