Yardımeli Derneği

3. Tıbbi Yardım Konvoyu Yola Çıktı

3. Tıbbi Yardım Konvoyu Yola Çıktı

3. Tıbbi Yardım Konvoyu Yola Çıktı

İngiltere'den yola çıkan 3.Tıbbi Yardım Konvoyu, 09 Mayıs Cuma günü İstanbul'da olacak.İstanbul'da bir dizi program ve bilgilendirme toplantılarından sonra 10 Mayıs Cumartesi İstanbul'dan hareket ederek, İzmit, Sakarya, Ankara, Konya, Adana güzergahını izleyerek Hatay'a ulaşacak.

İngiltere'den yola çıkan 3.Tıbbi Yardım Konvoyu, 09 Mayıs Cuma günü İstanbul'da olacak.İstanbul'da bir dizi program ve bilgilendirme toplantılarından sonra 10 Mayıs Cumartesi İstanbul'dan hareket ederek, İzmit, Sakarya, Ankara, Konya, Adana güzergahını izleyerek Hatay'a ulaşacak. Uğradığı illerde toplanan yardım tırları da konvoya katılarak Suriye'de savaş mağduru insanlara ulaştırılacak.

Suriye'de Baas rejimi katliamlarına tüm hızıyla devam ederken ölümlerin sıradanlaştığı bir ortamda Yardımeli Derneği bölgeye insani ve tıbbi yardım ulaştırmaya devam ediyor. Esed yönetiminin her türlü silahı kullandığı, sivil ve direnişçi ayırımı yapılmadan insanların öldürüldüğü Suriye'de her gün onlarca çocuk tıbbi imkansızlıklardan dolayı hayatını kaybediyor.  

Diktatör Esed rejimine karşı isyanın başladığı 2011 tarihinden bu yana  resmi rakamlara göre yaklaşım 200 bin Suriyeli hayatını kaybetti. 2 milyon 500 Suriyeli ise komşu ülkelere göç etti ve milyonlarca bina yerle bir edildi. Suriye'de artık ölüm istatistikleri saatlik olarak değişiyor.

Saatte ortalama 6 Suriyelinin rejime bağlı güçler tarafından katlediliyor. Rejimin eline sağ geçen Suriyeliler sistematik işkencelerle katlediliyor. İnsanlar açlıktan hayatını kaybediyor. Sivil halkın yaşam alanlarına her gün varil bombaları atılıyor. Esed rejimi zorbalık saltanatını korumak için hiç bir kutsalı tanımıyor ve cami, kilise, okul demeden içindekilerle beraber yerle bir ediyor. Ne yazık ki tüm bu vahşete karşı her zamanki gibi batı medeniyetleri kör sağır ve dilsiz.

Biz Müslüman ve insan olmanın gereği olarak her gün arşa yükselen yardım çığlıklarını görmezden gelemezdik. İnsani Yardım Kuruluşu olmanın yüklediği sorumlukların ötesinde bu sese kulak vermek insan olmanın gereğidir. Her türlü acının yaşandığı ve minik bedenlerin barbarca parçalandığı yanı başımızdaki komşumuzun yardım feryadına kayıtsız kalmadığımızı, kalamayacağımızı halkımızın desteğiyle bir kez daha ortaya koyduk.

Yardımsever kardeşlerimizin duası ve desteğiyle Yardımeli Derneği ile kardeş Kuruluşumuz SKT Welfire ile birlikte şuana kadar Suriye'de ki kardeşlerimize 40 yakın tam teşekküllü ambulans gönderdik. Şimdi de Tıbbı Yardım Kampanyasıyla 30 ambulans ve 5 TIR'lık yardımı daha gönderiyoruz. Suriye halkı yalnız değildir. Zalimin silahı ne kadar güçlü olursa olsun mazlumun masumun karşısında yenilmeye mahkumdur.

TOPLAM 68 AMBULANS GÖNDERİLDİ

 Şuana kadar "I. ve II. Tıbbi Yardım Kampanyası" kapsamında 38 ambulans, bir sahra hastanesi ile 10 TIR'lık ilaç -tıbbi cihazı Suriye halkına ulaştıran Yardımeli Derneği ile SKT Welfire Derneği şimdi de 30 ambulans ve 5 TIR'lık yardım konvoyu daha gönderiyor.

 III. Tıbbı Yardım kampanyası kapsamında Londra'dan hareket eden SKT Welfire Derneğinin temsilcileri İstanbul'da Yardımeli Derneğinin ekipleriyle birleşerek Suriye'ye hareket edecek. İstanbul'da tıbbı cihaz ile ilaç yüklenecek 30 ambulans ile 5 TIR'dan oluşan yardım konvoyu İstanbul, İzmit, Sakarya, Ankara, Konya, Adana, Hatay, Reyhanlı, Cilvegözü güzergâhını izleyerek; Suriye’ye giriş yapacak. Son Ambulanslarla birlikte Suriye'ye gönderilen ambulans sayısı 68 oldu.

9 Mayıs'ta Edirne’den Türkiye’ye giriş yapması planlanan yardım konvoyu İstanbul'da düzenlenecek programın ardından uğurlanacak. 

Paylaş: