Yardımeli Derneği

Suriyelilere Dev Tıbbi Yardım

Suriyelilere Dev Tıbbi Yardım

Suriyelilere Dev Tıbbi Yardım

Ölüm istatistiklerinin saatlik olarak değiştiği ve ortalama saatte 6 insanın hayatını kaybettiği Suriye'ye gönderilmek üzere III. Tıbbi Yardım Konvoyu hazırlandı.

SURİYE'YE 32 TAM TEŞKKÜLLÜ AMBULAS GÖNDERİLDİ

Ölüm istatistiklerinin saatlik olarak değiştiği ve ortalama saatte 6 insanın hayatını kaybettiği Suriye'ye gönderilmek üzere III. Tıbbi Yardım Konvoyu hazırlandı. Tıbbi imkansızlıklardan ötürü her gün onlarca yaralı insanın hayatını kaybettiği Suriye'ye gönderilmek üzere İngiltere ve Türkiye'den hayırseverlerin yardımıyla alınan 32 tam teşekküllü ambulans bu sabah hareket etti. Ambulanslara 10'un üzerinde yardım TIR'ı da eşlik ediyor.

HABER MERKEZİ

Her gün tonlarca bomba altında yaşam mücadelesi veren Suriye halkına dev tıbbi yardım konvoyu yolu çıktı. Yardımeli Derneği'nin İngiltere Merkezli SKT Welfare (iyilik hareketi) ile beraber Suriye gidecek ve 32 tam teşekkülü ambulanstan oluşan "Tıbbi Yardım Konvoyu" dün akşam saatlerinde İstanbul'a ulaştı. Geceyi İstanbul'da dinlenerek geçiren yardım konvoyu sabahın erken saatlerinde hareket etti. İzmit, Sakarya, Ankara, Konya ile Adana'da konvoya katılacak yeni yardım araçlarıyla yola devam eden yardım konvoyu Pazartesi günü Suriye'ye geçecek.

İNGİLTERE VE AVUPADAN 88 AKTİVİST KATILDI

Konvoyla birlikte İngiltere ile Avrupa'nın değişik ülkelerinden 88 aktivist ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de İstanbul'a geldi. Geceyi İstanbul'da geçiren yardım konvoyu bu sabah saatlerinde hareket etti. Eyüp Belediyesi Sosyal tesislerinde düzenlenen uğurlama programına yurt dışından gelen misafirler ile Türkiye'den stk temsilcileri ve yardım gönüllüleri katıldı.

Programda konuşan Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman Suriye'deki dramın bir an evvel son bulması ve mevcut şartların daha iyi hale getirilmesi için dünya kamuoyunun daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ÖLÜM İSTATİSTİKLERİ SAATLİK DEĞİŞİYOR ARTIK

Programda konuşan Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman şuana kadar 200 binden fazla insanın katledildiği Suriye'ye 47 ambulans gönderdiklerini bu gün yola çıkanlarla birlikte bu sayının 79'a çıktığını söyledi. Esed yönetiminin kimyasal silah dahil her türlü silahı kullandığını hatırlatan Danışman, "sivil ve direnişçi ayırımı yapılmadan kadın çocuk yaşlı insanların öldürüldüğü Suriye'de her gün onlarca çocuk tıbbi imkansızlık ve açlıktan dolayı hayatını kaybediyor. Diktatör Esed rejimine karşı direnişin başladığı 2011 tarihinden bu yana resmi rakamlara göre yaklaşık 200 bin Suriyeli kardeşimiz hayatını kaybetti bir o kadar insanda kayıp. 500 bin insan yaralı, 3 milyon Suriyeli ise komşu ülkelere göç etti ve yüz binlerce bina yerle bir edildi, Suriye adeta bir harabeye çevrildi. Suriye'de artık ölüm istatistikleri saatlik olarak değişiyor" dedi.

SURİYE'DE SATTE ORTALAMA ALTI İNSAN KATLEDİLİYOR

Dünyanın Suriye'deki katliamlara sessiz kalarak Esed rejimine destek çıktığını kaydeden Danışman, "Saatte ortalama 6 Suriyeli rejime bağlı güçler tarafından katlediliyor. Rejimin eline sağ geçen Suriyeliler sistematik işkencelere tabi tutuluyor. Sivil halkın yaşam alanlarına her gün tonlarca varil bombaları atılıyor. Esed zorbalık saltanatını korumak için hiç bir kutsalı tanımıyor; cami, kilise, okul ve hastane demeden içindekilerle beraber yerle bir ediyor" ifadelerini kullandı.

İHH'YA BAŞSAĞLIĞI

Londra merkezli SKT Welfire (iyilik hareketi) ile birlikte şuana kadar Suriye'ye 47 tam teşekküllü ambulans ile bir adet sahra hastanesi gönderdiklerini anlatan Danışman şunları söyledi: "III.'üncüsünü düzenlediğimiz Tıbbi Yardım Konvoyu ile 32 tam donanımlı ambulans ile birlikte yardım TIR'larını uğurlayacağız. Bu araçlar binlerce Suriyeli kardeşimizin hizmetini görecektir, inşallah. Ayrıca kardeş kuruluşumuz İHH'nın yardım kamyonuna Esed güçleri tarafından saldırıldığı öğrendik. Bir kardeşimiz şehid edildi. İHH ve çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnanıyorum ki bu saldırılardan sonra İHH, bölgeye yapacağı yardımları kat be kat daha da artıracaktır"

KONVOY PAZARTESİ HATAYDAN SURİYE'YE GEÇECEK

Dün sabah saatlerin İstanbul'dan hareket eden III. Tıbbı Yardım Konvoyu İzmit, Sakarya, Ankara, Konya, Adana, Hataya uğrayacak. Konvoy güzergahlarda illerden de katılacak yeni yardım araçlarıyla beraber  12 Mayıs Pazartesi günü Reyhanlı'daki Cilvegözü sınır kapısından geçecek.

Paylaş: