Yardımeli Derneği

Yardımeli Bosnaya da Uzandı

Yardımeli Bosnaya da Uzandı

Yardımeli Bosnaya da Uzandı

Felaketin yaşandığı ilk günden itibaren Bosna'da bulunan Yardımeli Acil Yardım Ekipleri insani yardım çalışmalarına başladı ve Türkiye'den giden yeni ekiplerle beraber çalışmalarına devam ediyor

YARDIMELİN'DEN SOMA VE BOSNA İÇİN KARDEŞ AİLE ATAĞI

Türkiye Soma Maden faciasında 301 insanımızın matemini tutarken, Bosna Hersek son 120 yılın büyük sel felaketiyle boğuşuyor. Yardımeli Uluslararası Yardım Derneği ekipleri sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek'te yardım çalışmalarına başladı. Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan, Acil Yardım ekiplerinin Soma ve Bosna'da çalıştıklarını ifade ederek, Soma ve Bosna için Kardeş Aile çalışması başlattıklarını söyledi.

Son 120 yılın en etkili yağışları sonucu meydana gelen sel nedeniyle 1 Milyon 500 bin insanın etkilendiği Bosna'da tarım arazileri ve çok sayıda ev sular altında kaldı. Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ın medyana gelen sel ve heyelanlarda milyonlarca insan etkilendi bir çok bölgede kara yolu oluşan heyelanlar sonucu ulaşıma kapandı. Ulaşımın güçlükle yapılabildiği bölgede çalışan Yardımeli Acil Yardım ekipleri sel felaketi sonucu mağdur olan yüzlerce insana temiz su ve gıda dağıttı.

ASIL BİLANÇO SULAR ÇEKİLDİKTEN SONRA BELLİ OLACAK

Sel felaketi sonucu bir günlük yas ilan edilen Bosna'da suların direk etki ettiği 22 bin km karelik alanda suların çekilmesinden sonra ölü ve hasar oranının artmasından endişe ediliyor. Özellikle Zenitsa ya bağlı Nemila, Sericici ve diğer bazı köylerde toprak kaymalarının olduğu ve Moglaj, Zepce, Zenitsa, Dobaj şehirlerinde büyük hasar olduğu rapor edildi.

İHTİYAÇ LİSTESİ: TEMİZ SU, BEBEK MAMASI, GIDA VE İLAÇ

Felaketin yaşandığı ilk günden itibaren Bosna'da bulunan Yardımeli Acil Yardım Ekipleri insani yardım çalışmalarına başladı ve Türkiye'den giden yeni ekiplerle beraber çalışmalarına devam ediyor. Yardımeli ekiplerinde temiz su, bebek maması, battaniye, bebek bezi ve küçük gıda paketlerinin dağıtımının yapıldığı sel bölgesinde, kuru gıda, çizme, kazma, kürek, el arabası, tahliye motorlarına ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Salgın hastalıklarının her an baş gösterebileceği belirtilen afet bölgesinde bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için Pulvarizatör ve ilaçlarının acil ihtiyaç olduğu belirtildi.

SOMA VE BOSNA'YA YÜZLERCE KARDEŞ AİLE GELİYOR

Beş yıldır Bosna Hersek de Kardeş Aile projesi ile ve diğer insani yardım çalışmaları yürüttüklerini belirten Yardımeli Derneği Koordinatörü Osman İlhan "Biz Soma Maden Faciasını yaşarken Bosna Hersek teki kardeşlerimizi büyük bir sel felaketine maruz kaldı. Yardımeli olarak olayı haber alır almaz hem arama kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak hem de faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısına ortak olmak için bölgeye hareket ettik. Şimdi de Bosna'da kardeşlerimizin feryadına kulak verdik. Kardeşlerimiz şuan orada Bosnalıların yaralarını sarmaya acılarına ortak olamaya çalışıyor.  Acil yardım kapsamında dağıtımlarımız oldu ve bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Soma Maden faciasın da vefat eden kardeşlerimiz için Kardeş Aile çalışması başlattık. Kardeş Aile Kampanyası ile 301 Somalı ailemizi  ve yüzlerce Bosnalı Aileyi Kardeş Aile yapmayı planlıyoruz inşallah" dedi.

KARDEŞ AİLE NEDİR?

Yardımeli Derneğinin kurulduğundan beri Anadolu’dan Balkanlar’a, Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Kafkaslara kadar onlarca ülke ile yüzlerce bölgede fakir ile zengini buluşturan ve aileler arasında maddi manevi bir köprü oluşturma amacıyla başlattığı Kardeş Aile Projesi kapsamında on binlerce ailenin yaşama tutunduğu bir projedir. İnsanlar arasında kardeşlik hukuku çerçevesinde dayanışma ve yardımlaşmanın yaygınlaştırması hedeflenen proje kapsamında, hayat standardı yüksek ve orta olan aileler ile mağdur, muhtaç, yoksul ve mazlum aileler arasında “manevî kardeşlik” köprüleri kuruluyor. Kardeş Aile projesine yardım severler,Barınma (kira ve yakıt), Eğitim (eğitim rehberliği, eğitim araç gereçleri ve burs), Sağlık (muayene ve ilaç), Giyecek (yazlık ve kışlık giyecekler), Gıda (bölgede yaygın olan temel yiyecek ve içecekler), Rehabilitasyon hizmetleri (özellikle yaşlı ve özürlüler için), Psikolojik destek (özellikle afet ve savaş bölgelerinde), İletişim hizmetleri (alan el aile ile veren el aile arasında düzenli iletişim) ve Hukukî destek (yurt içinde ve yurt dışında hukukî destek) gibi alanlarda destek olabiliyorlar. Kardeş Aile Projesine katılan hayır seveler proje kapsamındaki ülkelerin hayat standardı gözetilerek tespit edilen aylık ve yıllık miktar, veren aileden tahsil edilerek kardeş aileye ödenir. Projeye dahil olmak isteyen hayırseverler 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık periyotlar belirleyerek istediği ihtiyaç sahibi aileye kardeş olabiliyor.

Paylaş: