Yardımeli Derneği

Yardımeli Somali'de Destan Yazıyor

Yardımeli Somali'de Destan Yazıyor

Yardımeli Somali'de Destan Yazıyor

Yardımeli Derneği Başkent Mogadişu ile Somali'nin bir çok bölgesinde hastaneden camiye, yetimhaneden okula, su kuyusundan tarımsal faaliyetlere kadar onlarca önemli projeyi hayata geçirdi

SOMALİDE KARANLIĞA IŞIK TUTAN EL YARDIMELİ

2010- 2011'de baş gösteren kuraklık ve kıtlık krizinden sonra Somali'ye çıkarma yapan Türkiye Somali'de adeta destan yazdı. On binlerce insanın hayatını kaybettiği Somali için seferber olan Türkiye ülkeyi yeniden inşa etti. Somali'de yüzlerce projeye imza atan sivil toplum kuruluşlarının başında ise Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği gibi kurumlar geliyor. Yardımeli Derneği Başkent Mogadişu ile Somali'nin bir çok bölgesinde hastaneden camiye, yetimhaneden okula, su kuyusundan tarımsal faaliyetlere kadar onlarca önemli projeyi hayata geçirdi.

AFRİKA'NIN GÖZLERİ TÜRKİYE İLE AYDINLANIYOR

100 binden fazla insanın katarak hastası olduğu Afrika ülkelerinde on binlerce insanın dünyası Türkiye'den hayırseverlerinin yardımıyla aydınlanıyor. Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneğinin Somali'de başlattığı kampanya kapsamında bu güne kadar binlerce Somalili göz muayenesi oldu binlercesi de ameliyat olarak karanlıktan kurtuldu. Siyasi istikrarsızlık, iç savaş ve kıtlıkla mücadele eden 10 milyon nüfuslu Somali’de sağlık imkanlarının yetersiz oluşu nedeniyle bir çok insan basit hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedebiliyor. Ufak bir operasyonla tedavi edilebilen katarakt, gözdeki doğal lensin çeşitli sebeplerle bulanıklaşması sonucu görme yetisinin kaybolmasına neden oluyor. Bu hastalıktan binlerce Somalili muzdarip ışığa hasret kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

HER AY YÜZLERCE İNSAN IŞIĞA KAVUŞUYOR

Göz doktoru sayısının bir elin parmağını geçmediği Somali'de katarakttan dolayı binlerce Somalilinin karanlıktan kurtulması için harekete geçen Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği hafta da ortalama 60 hastanın gözlerine ışık oluyor. Mogadişu da bulunan tek göz kliniğinin Medikal cihazları 2011 yılında Yardımeli Derneği tarafından temin edildikten sonra ayda binlerce göz hastası muayene ve tedavi görmeye başladı.

250 BİN İNSANA TEMİZ SU İMKANI SAĞLANDI

2010- 2011 yılında yaşanan kıtlık krizinde Yardımeli Derneği Başkent Mogadişu, Kenya'da ki Dadaab ve Etiyopya Ogadin bölgesinde on binlerce ihtiyaç sahibinin imdadına yetişmiş ve Başkent Mogadişu'da Somali Yardım Merkezini kurarak düzenli yardım organizasyonuna imza atmıştı. Somali'de adeta destan yazan Yardımeli'nin çalışmaları bununla da bitmiyor.  Temiz içme suyuna erişimin oldukça güç olduğu Somali'de açılan su kuyuları sayesinde 250 bin insanın sürekli su ihtiyacı karşılanıyor. İnsanların suya rahatça erişebilmeleri için kuyuların tamamı cami, okul, yetimhane ve hastanelerin bahçelerinde açıldı.

25 YILLIK ÇÖP DAĞLARI ŞEHİR DIŞINA TAŞINDI

Hayırseverlerin desteğiyle Somali'de yapımı devam eden 100 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi İnşaatı devam ederken 25 yıllık çöp dağları da şehir dışına taşındı. Başkent Mogadişu dahil belediyecilik kurumunun yetersiz olduğu Somali'de yıllardı tüm çöpler şehrin içinde istifleniyordu. Çöplerin kente yaydığı ağır koku bir yana bir çok hastalığa da davetiye çıkartıyordu. Hastane İnşaatıyla beraber Yardımeli Derneği 25 yıllık çöp dağlarını da şehir dışına taşıdı. Aylarca süren çalışmalar neticesinde 700 kamyon tonlarca çöpü taşıyarak şehrin büyük bir sorunu ortadan kaldırdı.

KARDEŞİ AİLE İLE YETİMLERİN, SÜT KEÇİLERİ İLE MUHTAÇLARIN YÜZÜ GÜLÜYOR

İç karışıklıkların devam ettiği Somali'de binlerce çocuk yetim kaldı. Kardeş Aile projesi kapsamına alınan yüzlerce Somalili çocuğun tüm ihtiyaçları her ay düzenli olarak Yardımeli Derneği tarafından karşılanıyor. Kardeş Aile kapsamına alınan çocukların barınma, eğitim ve giyim gibi tüm ihtiyaçları karşılanıyor. İhtiyaç sahibi ailelerin geçimleri içinde Süt keçisi yardımında bulunuldu. Birçok aile süt keçileri sayesinde hem temel gıdalarını karşılayabiliyor hem de aile ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor.  Bunun haricinde cami inşaatı ve Mogadişu Görme Engelliler merkezinin de ihtiyaçları Yardımeli Derneği tarafından karşılanıyor.

Paylaş: