Yardımeli Derneği

Yardımeli Bosnada Yaraları Sarıyor

Yardımeli Bosnada Yaraları Sarıyor

Yardımeli Bosnada Yaraları Sarıyor

Son yüz yirmi yılın en etkili sel felaketine maruz kalan Bosna Hersek'te Yardımeli Derneği yaraları sardı.

Yardımeli Genel Koordinatörü Osman İlhan:

SEL; BOSNA-SIRP SAVAŞINDAN SONRA YAŞANAN EN BÜYÜK FELAKET

YARDIMELİ BOSNA'DA YARALARI SARDI

Son yüz yirmi yılın en etkili sel felaketine maruz kalan Bosna Hersek'te Yardımeli Derneği yaraları sardı. Sel felaketinin yaşandığı Balkanlar’da 54 kişi hayatını kaybetti. 500’e yakın kişinin de halen kayıp olduğu tahmin ediliyor. Sel ve heyelan felaketlerinden dolayı 18 bin 600 ev zarar gördü. 40 binden fazla sel mağdurunun evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sel felaketinin hemen ardından bölgeye giden Genel Koordinatör Osman İlhan Başkanlığındaki Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği ekipleri yaraları hızla sardı.

EVLER TEMİZLENDİ YOLLAR AÇILDI

Yüzlerce ev sel sularından temizlenerek sahiplerine teslim edildi. Balçıkla kaplanan ve devrilen ağaçlarla kapanan yollar temizlendi ve yeniden ulaşıma açıldı. 29 ülkenin seferber olduğu Bosna için Yardımeli Derneği oluşturduğu 50'şer kişilik gruplarla önce acil yardıma ihtiyacı olanlar tespit edildi. Tespit edilen binlerce Bosnalının barınma, giyim, sağlık ve gıda gibi acil ihtiyaçları karşılandı.

50 KİŞİLİK GRUPLAR GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTI

Gruplar halinde sel bölgesinde çalıştıklarını anlatan Yardımeli Genel Koordinatörü Osman İlhan, " Bosna'da meydana gelen sel felaketi bir çok kasaba ve köyü sula altında bıraktı. Yardımeli ekipleri olarak ilk günden beri bölgeye giderek çalıştık. 50 kişilik gruplar halinde öncelikle sular altında kalan evlerden suları tahliye ettik. Evlerin bir daha aynı soruna maruz kalmaması içinde gerekli tedbirleri aldık. İlaç ve acil gıda paketlerini buradaki mağdurlara teslim ettik" dedi.

EVLERİ YIKILANLARA 18 BİN EURULUK NAKİT YARDIM

Suların tahliyesinden sonra tespit ettikleri evlere ve köylere kamyonlarca acil gıda ihtiyaç malzemelerini halka ulaştırdıklarını anlatan İlhan,"Özellikle evleri yıkılanlara, ağır hasar olanlara nakit yardımı yapıldı. Son yüzyılın  en büyük sel felaketini yaşayan Bosna'daki kardeşlerimize 18 bin 500 euroluk nakit yardım yapıldı. Kırsal bölgelerdeki çalışmalarımız devam ediyor. Burada öncelikli olarak insanların güvenli bir barınma yerine kavuşmasını sağlamaktı.  Bir çok yerde bunu gerçekleştirdik" dedi.

BOSNA SIRP SAVAŞINDAN SONRA EN BÜYÜK FELAKET

Bosna'da sel felaketine maruz kalan bölgelerde kardeş aile kampanyası başlattıklarını anlatan İlhan, "15 milyon insanın etkilendiği bir çok şehrin su altında kaldığı, köy yollarının sel tarafından yıkıldığı Bosna, 1992den Bosna- Sırp savaşından sonra en büyük felaketi yaşadı. Üçlü bir yönetim tarafından yönetilen Bosna bu felaketin yaralarını sarmada oldukça zorlanacaktır. Bize ihtiyaçları var. buradaki yetkililerle bir çok toplantılar yaparak bölgedeki yaraların sarılması için raporlar hazırladık. Bosna'nın en büyük destekçisi her zaman Türkiye halkı olmuştur. Şimdi bu felakette de Türkiye halkı kardeşlerini yalnız bırakmadı. Bize emanet edilen yardımları kendi elimizle ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık" ifadelerini kullandı.

 

Ayrıca Bosna İle iligi rapora buradan ulaşabilirsniz.

Paylaş: