Yardımeli Derneği

Suriyeli Mültecilere Tekerlekli Sandalya Yardımı

Suriyeli Mültecilere Tekerlekli Sandalya Yardımı

Suriyeli Mültecilere Tekerlekli Sandalya Yardımı

Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Esed rejiminin saldırı ve bombalamaları sonucu sakat kalan Suriyelilere tekerlekli sandalye yardımı yaptı.

PATLAMALARDA SAKAT KALAN SURİYELİLERE TEKERLEKLİ SANDALYE YARDIMI YAPILDI

Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Esed rejiminin saldırı ve bombalamaları sonucu sakat kalan Suriyelilere tekerlekli sandalye yardımı yaptı. İkinci Dünya Savaşı'ndan daha fazla sivil ölümünün yaşandığı Suriye'de, şiddet, ölüm, sefalet ve açlık gün geçtikçe daha da artıyor. Savaşın insanların bedenlerinde ve ruhlarında bıraktığı derin izler görenleri derinden etkilerken on binlerce mağdur bu acı izlerle yaşam mücadelesi veriyor.

İki yüzbinin üzerinde masum sivilin hayatına mal olan savaş, binlercesini de sakat bırakıyor. Eksik kalan hayatlar ise ülkesindeki iç savaşın acı hatıralarını, bedenlerinde bir ömür boyu taşımak zorunda kalıyor. Kimisi bacağını, kimisi kolunu, kimisi de yüzünü kaybeden Suriyeliler, sınır illerindeki hastanelerde tedavi gördükten sonra "yarım" bedenleriyle hayata tutunmaya çalışıyor.

ESED'İN SAKAT BIRAKTIĞI SURİYELİLERİN İMDADINA YARDIMELİ KOŞTU

Yokluk ve imkansızlıklar altında kıvranan Suriyelinin yaralarını sarmak için barınma, sağlık ve giyim gibi birçok alanda onlarca projeyle on binlerce Suriyeliye yardım elini uzatan Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği şimdi de savaşta sakat kalan Suriyeli mülteciler için tekerlekli sandalye ile koltuk değneği yardımında bulundu. Suriye'nin değişik bölgelerinden gelen ve Esed Rejiminin bombaları sonucu sakat kalan mültecilere Gaziantep'in Nizip ilçesindeki çadır kentte hayatlarını daha rahat idame ettirebilecekleri medikal yardım malzemeleri dağıtıldı.

ONLARCA KADIN EVLERİN BAŞLARINA YIKILMASIYLA SAKAT KALDI

Sakat ve yatalak kalanların tamamı sivillerden oluşuyor. Özellikle rejimin yerleşim yerlerine yönelik bombalamalarından sonra çoğu kadın binlerce insan ya yatalak kaldı yada bir uzvunu kaybetti. Yardımeli Derneğinin Nizip Çadırkentte tekerlekli sandalye yardımı yaptığı Necme Casım, Fatma Başe, Muhammed El Musa, Abdulkerim Yusuf, Emine Zebiy, Sümeyye Senkeri, Abdulkerim Alluş, Emmun Hıdır, Haldun El Hıdır, Ali Mahmudi, Afef Alluş, Teyme Haşhaş, Ayşe Hıdır, Hadice Murat, Meryem El Haci ile Meryem Sellum evlerinin başlarına yıkılması sonucu yatağa mahkum kalmışlar. Uzun bir tedavi sonucu ancak yatağa mahkum bir şekilde yaşamaya çalışan Suriyelileri aldıkları tekerlekli sandalyelerle şimdi birazcık da olsa daha rahat nefes alabilecekler.

KİMİ BİR BACAĞINI KİMİSİ DE İKİ BACAĞINI BİRDEN KAYBETTİ

Suriye yönetiminin acımasız saldırı ve bombalamaları sonucu bir çok genç ve çocuk ya sakat kaldı veya yüzünde ömür boyu taşıyacağı derin izler taşıyor. Rejimin saldırıları sonucu iki ayağını birden kaybeden Suriyeli Ali Diddo Mahmud Aslan, Hadice Ebu Hasan, Abdurrahman Cibeyro, Mahmud El Hasan, Abud Halef ile Hüseyin Elabid de tekerlekli sandalye ile yeni koltuk değneklerine kavuşanlardan.

DOĞUŞTAN ENGELLİLERDE UNUTULMADI

Yardımeli derneği savaş sonucu sakat kalanlarında dışında doğuştan engelli olan Suriyeli mültecileri de unutmadı. Kampta kalan ve doğuştan engelli olan Muhammed El Huseyin, Muayyed Nasır, Huda Aklak ve Vefa Muhammed Ali'ye de tekerlekli sandalye verildi. Tekerlekli sandalyelerine kavuşan Suriyeli mültecileri sevinç gözyaşlarını dökerek Yardımeli Derneği ekiplerine teşekkür ettiler.

Paylaş: