Yetim Aile Köyü


Suriye’de yaşanan dramın ilk günlerinden itibaren bölgede çalışmalarını devam ettiren Yardımeli, Kurban Bayramı öncesi yeni bir projeyi hayata geçirerek, yetimlere bayram müjdesini verdi: YARDIMELİ CERABLUS YETİM AİLE KÖYÜ

Suriye’de 7 yıldır devam eden karışıklık ve iç savaştan en çok etkilenen çocuklar, yaşlılar ve kadınlar oldu. Çocuklar yetim, anneler dul, babalar evlatsız kaldı. Bu dram karşısında ilk günden itibaren gıda, kıyafet, sağlık ve eğitim desteklerimiz hiç kesilmeden aralıksız devam etti.

Türkiye’ye yoğun gelişlerin yaşandığı Hatay, Kilis ve Şanlıurfa’da temsilciliklerimiz aracılığı ile, Suriyeli misafirlerimizin hep yanında olduk. Bir nesil yok olmasın diyerek başladığımız eğitim çalışmasında, Hatay’da açılan 4 okulda 3200 öğrenci eğitim öğretimine devam etti.

Şimdi Suriye tarafında Cerablus’ta yetim aileler için bir köy yapılmaktadır. Suriye Cerablus Şuheda Mahallesi Yaşayan yolu caddesinde 10 020 m2 arsa üzerine, 40 adet prefabrik konut, iş atölyeleri ve mescitten oluşan bir köy inşa edilecek. Yasal izinleri ve sözleşmeleri imzalanan “Yetim Aile Köyü”altı ay içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek. Konutlar 51m2, 2+1 odadan oluşmaktadır. Tüm çevre düzenlemeleri, yeşil alanlar ve oyun alanları da Yardımeli tarafından yaptırılıp, ailelere teslim edilecektir. 

Cerablus Yerel Meclisi ile yapılan protokol gereği, köyün yönetimi ortaklaşa yapılacaktır. Köye yerleştirilecek yetim aileler oluşturulacak bir komisyon tarafından belirlenecek ve kontrol edilecektir. Evler satılamayacak, yönetimin bilgisi haricinde devredilemeyecek, kiralanamayacak ve amacı dışında kullanılamayacaktır. mescit ve iş atölyeleri- dükkanlar köyün ve çevrenin ortak kullanımına açık olacaktır. Konutlara yerleştirilecek yetim aileler Cerablus’un yerel halkından seçilecektir.

Medya

Proje Haberleri
Yetim Aile Köyümüz Bitmek üzere

Yetim Aile Köyümüz Bitmek üzere

Suriye’de yaşanan iç savaştan en çok etkilenen kadınlar ve yetimler için oluşturulan “Yar

Detay