Banka HesaplarıBağış Yap
Mescit İnşası

Mescit İnşası

İhtiyaç duyulan bölgelerde, gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak, mescitler inşa edilmektedir.

Bu bölgelerde mescitler, sadece ibadet amaçlı değil, diğer sosyal tüm faaliyetlerde bir merkez konumundadır. Eğitim mekanı olarak kullanılmakta, toplantı yeri ve  organizasyonların(yardım ve diğer..) merkezi vb. konumundadır.

Mescitler tamamlandıktan sonra görevlendirilen imam ve eğiticiler Yardımeli Derneği tarafından düzenli kontrol edilmekte, desteklenmektedir.

--

Arakan Kamplarında Mescit – Wc/Banyo Kabinleri

Zalim Myanmar devletinin zulüm ve baskılardan kaçarak, Bangladeş’e gelen Arakanlı Müslümanlar, sınır bölgelerinde oluşturulan ve imkanların, yaşam standartlarının çok kötü olduğu kamplarda hayatta kalmak için mücadele etmekteler. Arakan yardımları gıda, su kuyuları, sıcak yemek, mescit, WC ve duşluk yapımı, kardeş aile yardımları, yetim yardımları olarak devam etmektedir.

Arakan kamplarında inşa edilen mescitler, kampın zor şartlarını biraz olsun hafifletmektedir.

Mescitler, hem ibadet yeri, hem toplantı yeri, hem eğitim mekanı, hem barınak, hem de sosyal kültürel etkinliklerin yapılmasına katkı sağlamaktadır.

Mescit için görevlendirilen imam ve öğretmenlerin iaşeleri de Yardımeli tarafından karşılanmaktadır. Buradaki görevliler, mescitlerin temizliğinden, bakımından, korunmasından ve burada yapılacak organizasyonların icrasından sorumludurlar.


Yapım Süreci :

Mescit inşası ile ilgili belirlenen bağışın Dernek hesaplarına ulaşmasının ardından, Bangladeş partner kuruma proje detayı geçilir. Partner kurum tarafından proje ve tutarın ulaştığına dair teyid gelmesinden itibaren süreç başlar. Yer tespitinin ardından başlayan çalışmalar 4 ila 6 aylık süre sonunda teslim edilir.

 

Nasıl Katkı Sağlarım?

Arakan mülteci kamplarında yapılacak olan mescit, WC ve duş kabinleri için Dernek hesaplarına yapılarak havale veya elden makbuz karşılığı ödeme ile katkı sağlanabilir.

Mescit Bedeli                     12.000  USD
WC/Duşluk Bedeli             : 600  USD

 

UGANDA Mescit İnşası

Uganda’da yaptığımız camiler kırsal alanlarda; halkın hem ibadet etmesini sağlamak hem de toplumun sosyalleşmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda, camilerin açılışına müteakip gerek mini kütüphane yapımı gerekse su kuyusu açılması; halkın camileri aktif kullanmasına olanak sağlamaktadır.


Camilerimizin yer seçimi nasıl yapılır?

Mahrumiyet bölgelerinde yapılan fizibilite çalışması sonucu ihtiyacın en fazla olduğu yerler tespit edilerek hayırsever vatandaşlarımıza sunulur. Paylaşılan coğrafi, kültürel ve halkın sosyoekonomik durumu hakkındaki bilgiler doğrultusunda hayırseverlerimiz, caminin nerede yapılması gerektiğine doğrudan karar verir.

Camilerimizin yapımı sırasında ahlaklı ve ekonomik davranmak temel prensiplerimizdir. İsrafa kaçmadan amaca hizmet etmenin bilinciyle hareket edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Böylelikle, bütçeyi kısıtlı tutmanın farklı bölgelerde daha fazla insana ulaşmak olduğu gerçeği aşikardır.

Camilerimizde kullanılan malzemeler; yapının bulunduğu coğrafyaya uyumlu, bölgenin iklim şartlarına karşı mukavemetli olacak şekilde seçilir. Temel, düz bir satıh olacak şekilde perdahlanır, çimento bitişi ile parlak bir yüzey elde edilir. Bu yekpare yüzeyin üzerine hasır serilir.

Uganda’nın sürekli yağış alan killi toprak yapısından dolayı, duvarlarda lokal pişirilmiş tuğla kullanılır. Dış cephe ve iç mekân duvarları sıvanarak, nem ve yağmur suyuna dayanıklı boya ile boyanır. Çatının iskeleti beş-on ahşaptan, bitişi ise genellikle trapez sacdan yapılır, isteğe göre ayrıca plywooddan asma tavan düşünülebilir. Pencereler ve kapı; metalden havalandırmalı, olabildiğince günışığından yararlanmak üzere uzun ve geniş imal ettirilir. İmkânı olan hayırseverlerimize solar sistemli aydınlatma önerisi sunularak, elektrik problemi çözülmeye çalışılır.


Abdest alma yeri ve WC ler

Camilerimizin daha temiz ve etkin kullanılmasında ibadet mekânı ile beraber wc , gölgelik, su yapımı da önem kazanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ana kütlenin inşası sırasında; Abdest ve su temini için su kuyusu yapımı hayırseverlerimize öneri olarak sunulmaktadır.

Yapım sonrası bakım, güncelleme, genel durum hayırseverlerimizle sürekli olarak paylaşılır. Ayrıca yapım sırasında; video ile inşaatın anlık kaydı yapılır, hayırseverlerimizin süreci yakından takip etmesi için websitemiz üzerinden canlı paylaşım yapılır. Mescidin ismi Bağışçımıza sorularak belirlenir. Yapım tarihi ile birlikte ismi Kitabe olarak mescid kapısına konur.

Mescidler genelde 50-100 M2 arasındadır. Mescid inşaatının yapımı, boyanması, zeminine hasır serimi, sac çatısı ve 1 erkek 1 bayan WC dahil olarak 1 M2’si 100 USD’dir. Bağışın yapılmasını takip eden 4 ay  sonunda MESCİD tamamlanarak faaliyete geçirilir. Bağışçımız yol ve oradaki konaklama giderlerini karşılaması durumunda açılışa da katılabilir. 10.03.2022


Nasıl Katkı sağlarım ?

Camilerimizin maliyetleri metrekarede 100 US Dolarına tekabül etmektedir. Bağışçının istediği metrekare ölçülerinde mescit inşa edilir ve toplam Ayrıca yapım sırasında; video ile inşaatın anlık kaydı yapılır ve bağışçı ile paylaşılır.  Yapım sonrası bakım, güncelleme, genel durum hayır sahibi ile sürekli olarak paylaşılır.

Maliyet          : 100 usd /m2

 
Paylaş