Banka HesaplarıBağış Yap
Mescit İnşası

Mescit İnşası

İhtiyaç duyulan bölgelerde, gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak, mescitler inşa edilmektedir.

Bu bölgelerde mescitler, sadece ibadet amaçlı değil, diğer sosyal tüm faaliyetlerde bir merkez konumundadır. Eğitim mekanı olarak kullanılmakta, toplantı yeri ve  organizasyonların(yardım ve diğer..) merkezi vb. konumundadır.

Mescitler tamamlandıktan sonra görevlendirilen imam ve eğiticiler Yardımeli Derneği tarafından düzenli kontrol edilmekte, desteklenmektedir.

--

Arakan Kamplarında Mescit – Wc/Banyo Kabinleri

Zalim Myanmar devletinin zulüm ve baskılardan kaçarak, Bangladeş’e gelen Arakanlı Müslümanlar, sınır bölgelerinde oluşturulan ve imkanların, yaşam standartlarının çok kötü olduğu kamplarda hayatta kalmak için mücadele etmekteler. Arakan yardımları gıda, su kuyuları, sıcak yemek, mescit, WC ve duşluk yapımı, kardeş aile yardımları, yetim yardımları olarak devam etmektedir.

Arakan kamplarında inşa edilen mescitler, kampın zor şartlarını biraz olsun hafifletmektedir.

Mescitler, hem ibadet yeri, hem toplantı yeri, hem eğitim mekanı, hem barınak, hem de sosyal kültürel etkinliklerin yapılmasına katkı sağlamaktadır.

Mescit için görevlendirilen imam ve öğretmenlerin iaşeleri de Yardımeli tarafından karşılanmaktadır. Buradaki görevliler, mescitlerin temizliğinden, bakımından, korunmasından ve burada yapılacak organizasyonların icrasından sorumludurlar.


Yapım Süreci :

Mescit inşası ile ilgili belirlenen bağışın Dernek hesaplarına ulaşmasının ardından, Bangladeş partner kuruma proje detayı geçilir. Partner kurum tarafından proje ve tutarın ulaştığına dair teyid gelmesinden itibaren süreç başlar. Yer tespitinin ardından başlayan çalışmalar 4 ila 6 aylık süre sonunda teslim edilir.

 

Nasıl Katkı Sağlarım?

Arakan mülteci kamplarında yapılacak olan mescit, WC ve duş kabinleri için Dernek hesaplarına yapılarak havale veya elden makbuz karşılığı ödeme ile katkı sağlanabilir.

Mescit Bedeli                     12.000  USD
WC/Duşluk Bedeli             : 600  USD

 

Paylaş