Banka HesaplarıBağış Yap
Su Kuyusu Projesi

Su Kuyusu Projesi

İnsanın damarlarındaki kan, hayatının devamı ve sağlığı için ne kadar önemli ise, canlı hatta cansızlar için de su o kadar önemlidir. İnsanlar ancak bol ve temiz su kaynağı olan yerlerde rahatça yaşayabilirler. Bitki ve hayvanlar ister yabanî ister ehlî olsun, su sayesinde hayatlarını sürdürebilir.

Üzerinde yaşadığımız dünyamızda mevsim değişiklikleri, doğa olayları, şiddetli kuraklık, olumsuz sağlık şartları, sel, deprem vb. gibi nedenlerle temiz su şebekelerinin bozulması birçok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Özellikle temiz su kaynaklarına ulaşamamanın sonuçları olarak salgın ve bulaşıcı hastalıklar ya ölümleri artırmış ya da insanların sağlık problemlerini çoğaltarak sakat ve yatalak kalmalarına neden olmuştur.

 

Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?

Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverler, Yardımeli Derneği ile irtibata geçtiklerinde, görevliler tarafından kendisine detaylı bilgiler verilmektedir. En ihtiyaçlı bölgeler, maliyetleri ile birlikte hayırseverlere sunulur ve bağışçının talebi doğrultusunda yer tespiti yapılır.

Bağışçının su kuyusuna vermek istediği isim veya isimler alınır ve bölgedeki ekipler harekete geçirilir. Kuyu inşaatının her aşamasında görüntülenir. Tamamlandığı anda hayrat sahibinin isminin yazılı olduğu tabela kuyuya asılır. Bitmiş hali ile görüntülenen su kuyusu, bağışçıya teşekkür mektubu ile birlikte gönderilir.

Mümkün olan bölgelerde su kuyusunun koordinatları (enlem-boylam sayısal verileri) bağışçısı ile paylaşılır. Bağışçı, bu bilgilerle harita görüntüleme uygulamaları (Google Maps vb.) aracılığıyla kuyusunun yerini görebilir.

 

Su Kuyusu Açtığımız Yerler ve Fiyatları

Afganistan (Şadırvanlı / Depolu) 2.000 $
Çad (Tulumba) 1.700 €
Çad (Şadırvanlı / Depolu) 2.500 
Nijerya (Tulumba) 1.650 €
Nijerya (Şadırvanlı / Depolu) 2.850 €
Pakistan (Şadırvanlı / Depolu) 2.000 $
Somali (Tulumba) 3.000 $

 

Su Kuyularının Genel Teknik Özellikleri

Derinlik: 25 ilâ 150 metre
Faydalanan sayısı: Günlük 200 ilâ 2000 kişi
Yapım süresi: 4 ilâ 6 ay arasında sürmektedir.

(Proje uygulama sürecinde meydana gelen savaş, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlarda teslim süresi değişebilir.)  

 

Su Kuyularının Kullanım Ömrü, Korunması ve Tamiratı

Su kuyularının kullanım ömrü, yer altı su rezervlerine, iklim değişikliklerine, kullanım yoğunluğuna ve dış etkenlere (savaş, doğal afet vb.) göre değişebilmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak standart bir su kuyusunun ömrü ortalama 5 ilâ 10 yıl arasında değişmektedir.

Su kuyularının kontrol ve bakımı 5 yıl süreyle DERNEĞİMİZ tarafından yapılmakta, 5 yılın sonunda su kuyularının sorumluluğu bölge halkına devredilmektedir.

 

Paylaş