Banka HesaplarıBağış Yap

10.Filistin Çocuk Buluşması

10.Filistin Çocuk Buluşması

Dünyanın dört bir yanına dağıtılmış Filistinli mültecilerden yaklaşık 8200'nin yaşadığı Yemen'de, Türkiye'den sadece derneğimizin bulunduğu festivalde buluştuk

Dünyanın dört bir yanına dağıtılmış Filistinli mültecilerden yaklaşık 8200’nin yaşadığı Yemen’de, Türkiye ‘den sadece derneğimizin bulunduğu festivalde buluştuk. Yemen ‘de toplam 5 tane Filistinli mültecilerin oluşturduğu dernek ve hepsinin üzerinde çalıştığı farklı alanları var. Bunlardan biri olan Tekaful derneğinin bu yıl 10.sunu düzenlediği ‘’10. Filistinli Çocuk Buluşması ‘’ Yemen’de ve Arap basınında büyük ilgi gördü.
UNESCO tarafından korumaya alınmış bir şehir olan başkent Sana’a da gerçekleştirilen festivalde Filistinli çocukların 6 ay boyunca çalışarak hazırladıkları gösteriler göz doldurdu. Buluşmada derneğimizin Dış İlişkiler Sorumlusu Nejla Yaray bir konuşma yaparak Filistin halkını nerde olurlarsa olsunlar yalnız bırakmayacağımıza, Yemen’de bulunmamızdan veya Filistin için yapılanlardan dolayı hiçbir zaman teşekkür beklemediğimizi çünkü Filistin’in İslam ümmetine ait bir mekân ve her Müslüman’ın üzerinde sorumluluğu olduğuna dikkat çekti. 
Yemen gözümüzden ve belki de çok zaman gönlümüzden uzak olan bir ülke ancak onlar için ne gözlerinde ne de gönüllerinde uzak olan bir Türkiye var. Türkiye’ye olan muhabbetlerini festivalde yaptığımız konuşmanın başında yarım saati alan bir sevgi tezahüratı ile göstermeye çalıştılar.
Yemen halkı peygamberimiz Hz. Muhammed (saw)in hadislerinde bahsettiği gibi iman ve hikmet ehli. Dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyecek şekilde Filistinlilere kucak açmışlar. Yıllık kişi başı milli gelirin yaklaşık 500 dolar olduğu, fakirlik ve bakımsızlıktan ölümlerin çokça yaşandığı Yemen, Filistin söz konusu olunca elinde ne varsa çekinmeden Filistin uğruna harcayan bir Yemen olarak karşınıza çıkıyor. Yani Yemen’de Filistin demek tüm kapıların ardına kadar açılması demek.
2500 yıllık tarihi ile İslam tarihinin çok önemli bir bölümünü oluşturan Yemen’deki kardeşlerimizle buluşmak onlara şüphesiz çok büyük bir manevi destek sağladı. Dernek başkanımız ve çalışanlarımız haricinde Türk halkının Yemen’deki kardeşlerine sevgi ve selamlarını ileterek onlardan da gönüllerinden coşup taşan selamlarını Türk halkına ve idarecilerine getirdik.
Yemen’deki en önemli yerli ve yabancı dernekleri ziyaret ederek en büyük kabile olan Haşid kabilesinin evinde misafir olduk. Sağlık Bakanı ve Kültür Bakanı vekili ile önemli temaslarda bulunarak ilerde gerçekleştirilecek projeler hakkında önemli görüşmeler sağlandı.  
Paylaş