Banka HesaplarıBağış Yap

Pakistan yardımlarımız devam ediyor

Pakistan yardımlarımız devam ediyor

Pakistan’da meydana gelen son yılların en büyük sel felaketi sonrası, bölgede bulunan ekiplerimiz aracılığı ile yardımlarımız devam ediyor.

Son 30 yılın en büyük muson yağmurlarına maruz kalan Pakistan’da, yaşanan sel felaketi sonrası 30 milyondan fazla insan etkilenmiş, ülkenin üçte biri sular altında kalmıştı.

Bölgede bulunan partner kurum aracılığı ile Yardımeli ekipleri sel bölgelerinde acil yardımları ulaştırdı ve gerekli ihtiyaç tespitlerini yaptı. Sonrasında yapılan çalışma ve planlamalar doğrultusunda, ihtiyaç bölgelerine yardımlar ulaştırıldı.

İlk etapta acil yardımlar ve sıcak yemekler ulaştırıldı

Selin meydana gelmesinden hemen sonra Yardımeli ekipleri, sel bölgelerinde gıda paketleri, temiz içme suyu dağıtımları ve kurtarma çalışmalarına katıldı. Sel bölgelerini ter etmek zorunda kalan insanlar, çevredeki yerleşim yerlerine, akrabalarının yanına, boş arazilere yerleşmek zorunda kaldılar. Yardımeli ekipleri sıcak yemek paketlerini, evlere kadar ulaştırarak destek olmaya çalıştı. Farklı bölgelerde kurulan yemek kazanlarında pişirilen yemekler, ailelere dağıtıldı.

Temiz İçme Suyu temini..

Selin etkili olduğu bölgelerde içme suyu şebekeleri ve çeşmeleri de zarar gördü. İçme suyu olarak kullanılan akarsu, gölet ve çeşmelere sel suları ve çamurlar karıştı, tahrip oldu, kullanılamaz hale geldi. Yardımeli ekipleri önceleri pet şişelerde içme sularını sel bölgelerine ulaştırdı. İlerleyen günlerde, kamyonetlere yüklenen içme suları tek tek köylere giderek evlere dağıtıldı. Kamyonetlere yüklenerek taşınan büyük su tankerleri ve su bidonları ilei ailelerin yaşandıkları yerlere temiz içme suları ulaştırıldı.

Çadır büyük ihtiyaç

Selden etkilenen bölgelerde, en büyük ihtiyaçlardan biri de, evleri yok olan ailelerin kalabileceği, sığınabileceği barınaklar.. Yağmur ve güneşten koruyacak, gece yatabilecekleri ufak bir çadır, çok iş görmekte.

Yardımeli ekipleri, selden mağdur olan aileler için, SINDH bölgesinde Çadır Köy oluşturarak, sel mağduru aileleri yerleştirdi. Küçük ama, bir ailenin ilk etapta sığınabileceği şekilde oluşturulan çadır köyde, çocuklar da unutulmadı.

Çadır Köyde Okulumuz da hizmet veriyor..

SINDH bölgesinde kurulan Yardımeli Çadır Köyünde bulunan çocukların eğitimlerinin aksamaması için, Çadır Okulumuz da hizmete başladı. Çadırlara yerleştirilen ailelerin çocukları eğitimlerine Çadır Okulda devam ediyorlar.

Adak-şükür kurbanlarını sel bölgesine yönlendirdik..

Yıl içerisinde farklı bölgelerde devam eden adak, akika ve şükür kurbanlarının kesim ve dağıtımlarını da sel bölgelerine yönlendirdik. Bölgede kesilen kurbanlar, parçalandıktan sonra, bir kısmı pişirilerek sıcak yemek olarak dağıtılmakta, bir kısmı da paylara ayrılarak ailelere ulaştırılmakta..

Su kuyularının açılması devam ediyor..

Sel felaketinden sonra, tahrip olan su kuyuları, hasar gören su kuyuları tespit edilerek, tamir ve tadilatı üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda, gerekli fizibilite çalışmaları yapılarak, sel bölgelerinde yeni su kuyularının açılması devam etmektedir. Özellikle bu dönemde gelen su kuyusu bağışlarının, sel bölgelerine yönlendirilmesi kararı alınmıştır.

Paylaş