Banka HesaplarıBağış Yap

15 Temmuz anısına, Toprağa kök salıyoruz..

15 Temmuz anısına, Toprağa kök salıyoruz..

15 Temmuz şehitlerini unutmamak ve nesillere onları ve destansı direnişlerini unutturmamak adına, her yıl düzenlediğimiz etkinliklerin ilki Kahramanmaraş Temsilciliğimiz aracılığı ile gerçekleştirildi.

15 Temmuz direnişinde şehir olan 251 kahraman için, Türkiye’de Kahramanmaraş, Van, Kırıkkale ve Konya’da her bir şehit adına 251 ‘er fidan dikilerek, toprakla buluştu.

Ayrıca çorak ve kurak Afrika topraklarında Sudan ve Somali’de de 15 Temmuz şehitleri anısına 251 fidan toprakla buluşturuldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, 6 yıl önceki hain darbe girişiminde şehit olan 251 Şehidi’nin anısına Onikişubat Belediyesi ve Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği işbirliğinde ‘15 Temmuz Şehitleri Adına Toprağa Kök Salıyoruz’ temasıyla EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda 251 zeytin fidanı dikildi. Şehitlerin adını Uluslararası EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda da yaşatmak adına düzenlenen programa Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Özdurhan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Mutlu Kaya, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ali Ünsal, Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Osman Emrehan ve Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği Kahramanmaraş Temsilcisi Yıldırım Demir, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda aileler ve öğrenciler katıldı. Protokol mensuplarınca toprakla buluşturulan 251 yetişkin fidana, 251 şehidin isimlerinin olduğu plakalar takıldı. Fidanların can suyunu ise yine protokol mensupları ve çocuklar döktü.

Fidan dikim töreninde yetim ve öksüz çocuklar da görev alarak, geleceğe olan umutlarını tazelediler.

6 yıl önce 15 Temmuz’da FETÖ/PDY mensuplarının hain darbe girişiminde şehit düşen 251 ‘Demokrasi Şehidi’nin anısına 251 fidan dikim töreninde konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Şehitlerimiz kıyamete kadar milletimizin gönüllerinde olacak” “Vatan ve bayrak uğruna şehit düşen kahramanlar için ne yapsak azdır” diyerek sözlerine başlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise şehitlerin isimlerini hiçbir zaman unutturmayacaklarını vurgulayarak, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri bağlamında Onikişubat Belediyemiz ile Yardımeli Derneğimizle beraber 251 şehidimizin isimlerini yaşatmak ve bir fidan dikerek yanlarında olduğumuzu belirtmek için Valimiz öncülüğünde güzel bir program düzenledik. İşin doğrusu, bu ülke için canını feda eden, kanını akıtan şehitlerimiz için yaptığımız bu çalışmalar son derece sembolik. İnşallah gelecek dönemlerde çok daha önemli çalışmalar yapacağız. Şehitlerimizin isimlerini unutturmayacağız, ailelerinin her zaman yanlarında olacağız, yardımcıları olmaya gayret edeceğiz. Bugün de bizlerle beraber sayın Valimize, Yardımeli Derneği’nin çok değerli temsilcilerine ve ailelerimize teşekkür ediyorum. Hiç endişe etmesinler, şehitlerimiz kıyamete kadar milletimizin gönüllerinde olacak. Allah’ın yardımıyla da unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehit ailelerimize de sabırlar diliyorum. Bu ülkenin her bir karışında şehit kanı vardır. Bu ülkenin kaderi böyledir. Birliğimizi, beraberliğimizi devam ettireceğiz. Programımıza katılan, fidanlarımızı toprakla buluşturan herkesten Allah razı olsun” dedi.

“Fidanlar, şehitlerimizin adıyla yaşamaya devam edecek” Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Osman Emrehan da dikilen fidanlar var oldukça şehitlerin isimlerinin yaşayacağını belirterek, “Ümit ediyorum ki bu ağaçlarımız yıllarca yaşayacaktır. Birçoğumuz ölüp gideceğiz ama Erol Olçok’lar, Ömer Halisdemir’ler bu ağaçlar var oldukça unutulmayacaklar. Onların adıyla yaşamaya devam edecekler. Tüm şehitlerimize Allah’tan mağfiret diliyorum. Sütçü İmam’ın memleketi, kahramanlar yatağı, şairler şehri Kahramanmaraş’ta bulunmaktan mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu. Fidan dikiminin ardından şehitler adına dualar edildi.

Giderek çölleşen, giderek ısınan gezegenimizde fidanın ne kadar hayati bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Kurbanlarımız kardeşliğimizi pekiştirirken, fidanlarımız da insanlık için göğe açılmış dualar olacak.

1 Kurban 1 Fidan kampanyamıza olan ilgiden dolayı tüm halkımıza, tüm Yardımelleri’ne, tüm iyilere, tüm yüreği güzel insanlara, tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Biz her yana, her yöne, her canlıya iyilik yaymaya, daha kardeş bir dünya için çalışmaya, kardeş elleri buluşturmaya devam edeceğiz. Ülkemizdeki yanan ağaçların yerine yeni fidanlar dikmeye, kırık mahzun gönülleri onarmaya, hayır üretmeye, “Ey ademoğulları kardeşler olun” emrine ittiba etmeye; peygamberimizin (a.s) “Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir” hadisi şerifine tabi olmaya devam edeceğiz..

Paylaş