Banka HesaplarıBağış Yap

1.Etap evler teslim edildi..

1.Etap evler teslim edildi..

Bangladeş Arakan Mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren, Arakanlı kardeşlerimize, yağmurdan ve güneşten korunabilecekleri evlerin 1.Etabı teslim edildi.

Büyük zorluklarla geldikleri Bangladeş topraklarında, aç, susuz ve yağmurla güneş altında barınak olmadan hayata tutunabilmeyi hayal edebilir musunuz..

Yapılan gıda yardımları, Ramazan ve Kurban organizasyonları, kıyafet ev sağlık yardımlarının yanında, temiz su için açılan su kuyuları, inşa edilen mescitler , tuvalet ve banyo kabinleri  kendilerine uzanan yardımelleri olarak bir umut olmuş.

Ama gerek güneşten, gerekse yağmurdan kendilerini koruyacakları barınakları yok maalesef. Kuvvetli yağan muson yağmurlarında, çalı çırpıdan oluşturulan barınakları yerle bir olmakta, yürüyüş yollarından seller akmakta.. 8-10 kişinin bir barakayı ortak ve dönüşümlü kullanmaları, mutfak, yemek  ve yatma ihtiyaçlarını aynı mekanda gidermek zorunda olmaları işin farklı bir boyutu.
 


4 ayda evler teslim edildi..

Kurban Bayramı vesilesi ile bölgeye giden heyetin hazırladığı rapor doğrultusunda startı verilen “Bambu Evler” , 4 ay gibi kısa bir zamanda 50 adet bambu ev, hak sahiplerine teslim edildi. Yerel şartlarda kullanıma uygun bambu evler, betonarme temel üzerine 16 m2 inşa edilmiştir. İlk etabı tamamlanan Yardımeli Mahallesinin açılışı, Yardımeli Genel Müdürü Bahri Bulut’un bölgeye yaptığı inceleme ziyareti esnasında yapıldı.

Bangladeş ve Arakan mülteci kamplarında yapılan çalışmaları denetleyen ve kontrol eden Bahri Bulut çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu:“Bangladeş zaten gelir seviyesi olarak düşük imkanlara sahip. Zalim Myanmar zulmünden ülkeye gelen Arakanlıların durumu da içler acısı. Yardımeli olarak, 8 yıldır BAngladeş’te ve Arakan mülteci kamplarında faaliyetlerimiz devam ediyor. Kamplarda inşa edilen mescitler, su kuyuları, Wc ve duşluklar, eğitim, sağlık ve kıyafet yardımları Arakanlı kardeşlerimizin hayata tutunmaları açısından önemli. Ama yeterli değil. Gerçekten şartlar ve imkanlar çok kötü, çok kısıtlı. En son hediye edilen bambu evler, aileler için başlarını sokabilecekleri bir yuva oldu. Daha öncesinde çalı-çırpıdan yapılmış, naylon brandaların altında yaşamak zorunda kalan insanlar için bir umut oldu. Hayır sahiplerine, mağdur-mazlum Arakanlı kardeşlerimiz adına teşekkür ediyorum. Bangladeş’te eğitime devam eden, Yardımeli Darul Hikme Külliyesi de, hem Bangladeşli, hem de Arakanlı yetimlere, öğrencilere hizmet eden bir eğitim yuvası olarak faaliyetlerine devam ediyor hamdolsun. Ayrıca, kampta yaşayanların hayata tutunmalarına katkı sağlayacak, onlara hem meşgale, hem de bir gelir imkanı sağlayacak olan “ Yumurta Tavuğu Projesi” kapsamında incelemelerde de bulunduk. Daha evvel bu projeye dahil edilen ailelerin sevinci ve duaları, bu küçük projenin yaygınlaştırılması gerektiği fikrini bizde güçlendirdi. Kamp hayatında ailelerin yapabilecekleri mikro destek projelerinden biri olan “Yumurta Tavuğu Projesi” hayır sahiplerinin desteğini beklemektedir.”  dedi.

SİZ DE BİR EV HEDİYE ETMEK İSTER MİSİNİZ

Derneğimize tahsis edilen arazi üzerinde, Yerel şartlara uygun, 16-20 m2 büyüklüğünde , temel üstü korunaklı bambu evler inşa edilecektir.  Bir ailenin  çocukları ile birlikte rahatça yaşayabileceği müstakil bir yuva olacak evler, yağmur ve güneşe karşı da korunaklı olacaktır.

Oluşturulacak olan Yardımeli mahallesinde, mescit, tuvalet ve banyo kabinleri, su kuyuları kamp sakinlerinin hizmetine sunulacaktır

Paylaş