Banka HesaplarıBağış Yap

2. Tıbbi Yardım Konvoyu Suriye'ye Ulaştı

2. Tıbbi Yardım Konvoyu Suriye'ye Ulaştı

Merkezi Londra’da bulunan insani yardım kuruluşu SKT Welfare ile Yardımeli'nin ortak hazırladıkları tıbbî yardım konvoyunun ikincisi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye girdi.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında gönderilen ilk konvoydan sonra daha geniş çaplı olarak hazırlanan ikinci tıbbî yardım konvoyunda 27 acil yardım ambulansı ile 1 adet gezici hastane yer alıyor. 5 Nisan’da Edirne’den Türkiye’ye giriş yapan yardım konvoyu sırasıyla Edirne, İstanbul, Sakarya, Ankara, Konya, Adana ve son olarak Hatay’dan geçerek Suriye’ye ulaştı.

Konvoyda bulunan yardımlar arasında özellikle çocuklara yönelik olarak mama ve tıbbî cihazlar ile annelere yönelik yaşam destek malzemeleri yer alıyor. Konvoydaki tıbbî araçların, Suriye’deki il ve ilçeleri dolaşarak hizmet vermesi bekleniyor.

Konvoyun Suriye’ye geçişinden önce bir basın toplantısı düzenleyen Yardımeli Derneği Genel Başkanı Sadık Danışman,“Daha öncede İngiltere merkezli bu yardım kuruluşuyla Suriye’ye ilk insanî yardım konvoyunu gönderdiklerini, bu konvoyla birlikte ikinci tıbbî yardım konvoyunu da Suriye halkına ulaştırdıklarını, bu konvoyun ilkine göre daha donanımlı ve kalabalık olduğunu, konvoyda yer alan ambulanslarda ve gezici hastanede Suriye'de zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren çocukların ve annelerin tedavi göreceğini,bu tür yardımlarla oradaki halkın mağduriyetini gidermek istediklerini,bundan sonra da Suriye’ye yönelik bu tür yardımları yapmaya devam edeceklerini” ifade etti.

Basın toplantısında konuşan Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi de “bu tür yardımların artarak devam etmesini, bu yardımlara öncülük eden, mazlum ve mağdur Suriye halkına sahip çıkan Yardımeli Derneğine ve Welfare Derneğine çok teşekkür etiğini” ifade etti.

Suriye’ye giden ambulanslardan birinin şoförü olan Suzan El-Wahabi,"Müslüman olduğumuz için Allah’a sonsuz şükürler olsun. Bizler, bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Böylece Allah’ın izni ve dinimizin verdiği görevler itibariyle aktif bir şekilde Suriyeli din kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Türkiye sınırından giriş yaptığımızda Müslüman bir ülkeye gelmiş olmak, Müslüman kardeşlerimizi görmüş olmak bizi gerçekten çok rahatlattı. Bu güzel ülkede Suriye sınırına kadar ilerleyeceğiz inşallah. Benim buradaki en büyük mutluluğum Müslüman bir ülkeden geçerek Suriye’ye yardım yapmak" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 27 ambulans ve 1 adet gezici hastaneden oluşan tıbbi yardım konvoyu, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye gönderildi.

Paylaş