Banka HesaplarıBağış Yap

2013 Kurban İstişare Toplantısı Yapıldı

2013 Kurban İstişare Toplantısı Yapıldı

"2013 Kurban Organizasyonu" değerlendirme, istişare ve bilgilendirme toplantısını Kocaeli Kandıra’da yapıldı.

“2013 Kurban Organizasyonu” değerlendirme, istişare ve bilgilendirme toplantısını Kocaeli Kandıra’da yapıldı.

Toplantıya Mustafa İslamoğlu Hocamız, Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Genel Müdür Erdoğan Karacakaya, Genel Koordinatör Osman İlhan, Yardımeli Derneği Kurucu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Dr. Mehmet Sılay, Akabe Vakfı YÜK Üyesi Selçuk Karakaş, Akabe Vakfı Genel Müdürü Nasuhi Günay, Yönetim Kurulu Üyelerimiz başta olmak üzere İstanbul’dan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen temsilci ve gönüllülerimiz pek çok misafir katıldı ve değerlendirmelerde bulundular.

Program, Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra söz alan Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya yaptığı konuşmada: ”Kurbanın çok anlamlı ve birçok hayrı ve iyiliği bünyesinde barındıran bir ibadet olduğunu, birçok hayra kapı açtığını, bu kutlu kurban yolculuğuna çıkan kimselerin çok büyük fedakârlıklarla bu kutlu eylemi gerçekleştirdiklerini; kurban vesilesiyle Dünya’nın dört bir yanına iyilik ve şefkat köprüleri kuracaklarını,  öksüzlere, yetimlere, kimsesizlere, mağdurlara, muhtaçlara ve muhacirlere sevgiyi, umudu ve kardeşliği götüreceklerini” söyledi.

Kısa bir kurban temalı sinevizyon gösterisinin ardından söz alan Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman ise yaptığı konuşmada: “Kurbanın sadece et dağıtma değil, dostluk, kardeşlik, ümmet bilincine sahip olma, hayır köprüleri oluşturma, fedakârlık ve daha pek çok güzel vasfı ve hayrı ortaya çıkaran bir ibadet olduğunu, mesela bugün Afrika’nın sayılı yetimhanelerinden biri olan Sudan Darfur’daki Akabe Yetimler Külliyesinin İslâm ümmetine kazandırılmasında kurban ibadetinin çok mühim bir rolü olduğunu” vurgulayarak, “Bizler Habil’in kurbanını yani en güzel kurbanı ümmetin mağdurları, mazlumları, kimsesizleri, yetimleri adına kestiklerini, bu hayırlı organizasyonda yer alan kimselerden Allah razı olsun, kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Sayın Sadık Danışman, kurban organizasyonunda görev alacaklara dernek hassasiyetlerini, ilkelerini ve dikkat etmeleri gereken konuları tek tek izah eden danışman, hem katılımcılara hem de organizasyonda görev alacaklara hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Yardımeli Derneği’nin kurucu üyelerinden ve Ankara Şubesi Başkanı Dr. Mehmet Sılay: “Yardımeli’nin yurt içinde ve yurt dışında birçok hayırlara ve iyiliklere, projelere imza attığını, başta Suriyeli mülteciler ve mazlumlar olmak üzere ümmetin tüm mazlumları ve mağdurları için kurban keseceklerini, bunun İslamî ve insanî bir görev olduğunu” belirtti.

Daha sonra soru cevap ve değerlendirme kısmına geçilerek sorular cevaplandırıldı, tavsiye ve değerlendirmelerde bulunuldu.

Programın akşamki kısmında ise muhterem Mustafa İslamoğlu Hocamızın konuşmaları vardı. Hocamız konuşmasında kurbanın önemine değinerek: “Kurbanın sadece et dağıtmaktan ibaret bir ibadet olmadığını, kurbanın temelinde sürekli huzur-ı ilahîde bulunma, iyilik, hayır, fedakârlık olduğunu, ümmet şuurunu oluşturmada ve ümmetin problemlerini, meselelerini ele alıp bunlara çözüm üretmede kurbanın çok iyi bir vesile olduğunu, Yardımeli’nin bunu çok iyi bir şekilde başardığını” söyledi.

Hocamız, kurbanda asıl amacın takva olduğunu ifade ederek: “Kurbanın etleri ve kanları Allah’a ulaşmadığı hâlde, kuldan Allah’a yükselen takva bilincidir. Biz hayvanı keseriz kul kurban olur. Hayvanını kurban edenle Bayramı'nı kurban eden aynı olur mu? Bayram da insan sevdikleriyle olur. Biz aslında model götürüyoruz. Küçük şey yoktur, Allah için yapılan küçükte olsa büyüktür, kurban kesmek aktif iyi olmaktır. Yakın olanlar kurban olanlardır, kurban olanlar yakın olanlardır” dedi.

İslamoğlu Hocamız, kurban vesilesiyle Dünyanın dört bir yanındaki müminlerle tanıştıklarını, kaynaştıklarını, dertleştiklerini, ümmetin problemlerini yerinde görme ve bunlara çözüm bulma imkânı yakaladıklarını söyleyerek: “Hayrın hayrını gördük, kurbanı keşfettik. Türkiyeli Müslümanlar bunu keşfetti, kurban vesilesiyle birçok hayırlara vesile olduk, işte Sudan'da yapılan yetimhane örneği. Bu projeleri ümmete hediye eden kurban faaliyetleridir” dedi.

Hocamız, daha sonra kendisine sorulan soruları cevapladı.

Programı, Milli Eğitim Eski Bakanı ve yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer de izledi. Dinçer yaptığı konuşmada: “Yardımeli Derneğini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı birçok başarılı çalışmalar ve projeler nedeniyle bildiğini ve tanıdığını, bu çalışmaları takdir ettiğini, 2013 Kurban Organizasyonu vesilesiyle burada bulunan tüm davetlilere başarı ve iyi niyet dileklerini” ifade etti.

Programın 2. gününde ise Halil Aykut, Osman İlhan ve Mustafa Karaca yönetimindeki Kurban Komisyonu, kendilerine sorular soruları cevaplandırdılar. Yurt dışı organizasyonunda görev alacak ekipler kendi aralarında toplantılar yaparak, hareket planlarını kararlaştırdılar. Katılımcıların öneri, tavsiye ve ikazlarla katkı sağladıkları oturum, Kur’an-ı Kerim tilaveti son buldu.

2013 kurban organizasyonu istişare ve bilgilendirme toplantısı programı, iyi dilek ve dualarla sona erdi.

Paylaş