Banka HesaplarıBağış Yap

2014 Kurban İstişare Toplantısı

2014 Kurban İstişare Toplantısı

2014 Kurban Organizasyonu İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı Kandıra-Kerpe'de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

2014 Kurban Organizasyonu İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı  Kandıra-Kerpe'de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

İstanbul'dan ve Anadolu'nun bir çok yerinden gelen şube başkanlarımız, temsilcilerimiz, gönüllülerimiz, Kur'an Halkaları bölge ve il sorumluları, birlikte projeler yürüttüğümüz dernek ve vakıfların temsilcileri, yurt dışı kurban organizasyonunda görev alacak ekiplerimizle  birlikte gerçekleştirilen 2 günlük program büyük bir coşkuya ve duaya dönüştü.

Yardımeli Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Danışman katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı: " Bir çok ülkedeki projelerimiz bir kurbanla başladı. Dolayısıyla kurban çalışmalarını küçümsemeyiniz. Proje ve faaliyetlerimize  verdiğiniz destek ve dualarla dünyanın bir çok yerine yardımelinizi ulaştırdık. Gittiğimiz bölgelerde yaptığımız eserlere yenilerini ekleyeceğimizin müjdesini de sizlere vermek istiyorum. Sudan Akabe Yetimler Külliyesi, Somali Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Pakistan Eyüp Sultan Köyü, Gazze Kardeş ailelerimiz, Arakan Mülteci Kamplarında mescid ve Kur'an Okullarımız hizmete ve eğitime devam etmekte. İnşaallah yakın bir tarihte, Arnavutluk'ta bir cami ve Kuran Okulu, Kosova'da bir Kültür Merkezi, Bangladeş'te bir okul ve yetimhane, Moritanya'da bir yetimhane  projemiz hayata geçecek. "Karnı ile birlikte, kalbini ve kafasını doyur" ilkesi gereği, eğitim ve bilinç çalışmalarına özel bir gayret gösteriyoruz. Tüm bunları birlikte başardık ve yine birlikte devam edeceğiz."

Yardımeli Ankara şube Başkanı Dr. Mehmet Sılay da , Ankara şube olarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aktardı: " Şubemiz daha yeni olmasına rağmen, yaptığı çalışmalarla takdir toplamaktadır. Hatay ve Kilis'te bulunan Suriyeli misafirlerle ilgili yoğun bir çalışmamız oldu. Hem sağlık açısından, hem de gıda ve kıyafet olarak şubemize ulaşan yardımları yerli yerine ulaştırdık hamdolsun. Kurban için de hazırlıklarımızı ve görevlendirmelerimizi tamamladık. İnşaallah, bereketli bir organizasyonu hep beraber gerçekleştireceğiz."

Yardımeli Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, katılımcılara kurban organizasyonu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı:"Çalışmalarımızı  hazırlık, planlama, tanıtım, uygulama ve değerlendirme başlıkları altında toparlayabiliriz. Bu süreci ne kadar iyi yönetebilirsek, başarımız da  o derece olacaktır. Müslüman coğrafyalara baktığımızda kan, gözyaşı ve zulüm alabildiğince devam ediyor. Oralardaki kardeşlerimize uzatacağımız bir yardımeli, onların yeniden umutlanmasına ve hayata yeniden sarılmalarına sebep olacaktır. Yurt dışına gidecek görevli arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diler, gayretleriniz için teşekkür ederim."

Toplantıya katılan muhterem Hocamız Mustafa İslamoğlu,  tebrik ve takdirlerini sunarak tavsiyelerde bulundu: "Sizler bir ekolün temsilcilerisiniz. Gittiğiniz bölgelere sadece et, sadece kumanya, sadece kıyafet  götüremezsiniz. Sizler bir misyonu temsil ediyorsunuz. Bu misyona uygun hareket etmelisiniz ve gittiğiniz yerlere ekolümüzü de götürmeniz gerekir.Ekol götürmek yürek götürmektir, yürek fethidir, tohum ekmektir. Yaptığınız işi, ekolü beniseyin. Benim diye yapın, sahip çıkın.Bu ekol çift kantlıdır.  Bir kanadı duygu diğeri düşüce, Bir kandı bilgi diğeri bilinç, bir kanadı fikir diğeri hareket , bir kanadı kalite diğeri salih amel... Birinden biri olmazsa olmaz. Fikirsiz hareketlerden korkun. Bunlar dinazor gibi büyürler. Küçücük akıl, ama devasa bir beden. O kafa bu bedeni idare edemez, tehlikelidir.Hareketsiz fikirler de kısır ve ebterdir. İbadetlerin ruhu vardır. İbadetlerin bu ruhunu diriltmemiz lazım. Uydurulan din, ibadetlerin içini boşaltıyor, ruhunu öldürüyor, ibadeti pasif hale getiriyor. O zaman  da ibadet insana yük oluyor. Yapsak da kurtulsak, kılsak da kurtulsak, kessek te bitirsek ... anlaşıyışı hakim oluyor. Yaptığınız işlerin içine değer katın.Kurban ibadetini dirilttiğimizde bakınız ortaya ne muhteşem hizmetler çıkıyor. Sudan, Somali ve Pakistan'daki eserlerimiz bunların en güzel örnekleri. Düşünün Hacc ibadetinin de dirildiğini... O zaman ne muhteşem bir olay olur değil mi?Ümmetin birliği projesi gerçekleşmez mi sizce. İşte bizler sadece hayvan boğazlamak için gitmiyoruz oralara. "De ki benim namazım, isteğim, desteğim, kurbanım, ibadetlerim, ölümüm ve hayatım alemlerin Rabbi olan Allah'a armağan olsun."  kurbanları götürürken de bizler bu şuurla ve bilinçle gideceğiz."

Programda Kuran Halkaları bölge ve il sorumluları ile Kuran Halkaları Yönetim Kurulu da gelinen aşamada yapılan çalışmalara ilişkin bir değerlendirme toplantısı yaptı. Yeni tanışmalara ve kaynaşmaya da vesile olan programda serbest vakitlerde gruplar halinde değerlendirmeler yapıldı.

Programın 2. gününde , bölgelerde proje sorumlusu olarak görev yapanların yapılan çalışmalarla ilgili kısa sunumları oldu. Daha sonra, katılımcıların öneri ve sorularını iletmeleri için söz onlara verildi.

Programın sonunda, Dr.Sadık Danışman sorulan soruları cevapladı ve katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Program Nuri Çalışkan Hocamızın duasıyla son buldu.   

Paylaş