Banka HesaplarıBağış Yap

4.Etap evler de teslim edildi

4.Etap evler de teslim edildi

Myanmar’daki zulüm ve baskılardan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara destek ve katkılarımız devam ediyor.

Bangladeş’te kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanların zor ve çileli günlerinde yanlarında olmaya, destek sağlamaya devam ediyoruz.

CoxBazaar’da oluşturulan kamplarda, Yardımeli Ekiplerinin gıda ve kıyafet yardımlarına, mescitlerin inşasına, su kuyularının açılmasına, yumurta tavuğu projesi ile devam eden mikro finans projelere, wc ve duşlukların yapımı, sağlık ve eğitim desteklerine ve acil yardımlara devam etmektedir.

Arakan Evim Projesi

Kamplarda derme çatma çadırlarda, brandaların altında güneşten ve yağmurdan korunmaya çalıanArakanlılar için başlatılan Arakan Evim Projesi hız kesmeden devam ediyor.

2019 yılında başlatılan proje ile, etap etap inşa edilen bambu evler hak sahiplerine teslim ediliyor. 20 m2 ve 2 bölümden oluşan bambu evlerde 5 kişilik bir aile kalabilmekte. Kamplarda tespit edilen uygun yerler, Yardımeli ekipleri tarafından düzenlenerek, evlerin inşası için hazır hale getirilmektedir. Muson yağmurlarına karşı sel ve fırtına önlemleri alınarak yerler tespit edilmektedir.

Bu güne kadar 3 etap tamamlanarak, toplam 150 bambu ev, eşyaları ile birlikte sahiplerine teslim edildi ve yerleştirildi. 

İnşası tamamlanan 4.Etap evler de tamamlanarak, kamplarda uygun olmayan çadırlarda yaşamaya çalışan ailelere teslim edildi.

Dernek Başkanı Dr.Sadık Danışman konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı : “Bangladeş’teki kamplarda yaşam gerçekten zor ve çetin. Bir çok kampta, kamp dışına çıkmak dahi yasak, izne bağlı. İnsanlar derme çatma naylonların altında, çamur içerisinde kalmak zorundalar. Yiyecek ve gıda maalesef yok. Kamplarda dağıtılan gıda maddelerini beklemek zorundalar. Yardımeli ekipleri sürekli kamplarda çalışmalara devam etmektedir. Sıcak yemek, kuru gıda, mescitler, su kuyuları biraz olsun onların hayatlarını kolaylaştırmak adına yaptığımız desteklerden bir kısmı. Muson yağmurlarından ve güneşten onları koruyacak daha korunaklı ve daha düzenli bambu evlerin yapımına 2019 yılında başlamıştık. Bağışçılarımızın desteği ile bu güne kadar 3 etap tamamladık. Bugün ise 4.etap evleri tesli ediyoruz. Toplamda 200 bambu evi hak sahiplerine teslim etmiş olduk. Evlerin maliyeti 800 Usd. Hayır sahiplerinin destek ve katkıları devam ettiği sürece, Yardımeli Ekipleri kamplarda çalışmalarına devam edecek, evlerin inşası sürecektir. Hayırlı olsun.”

Paylaş