Banka HesaplarıBağış Yap

Acil yardımlar

Acil yardımlar

Acil Yardım; insanlar için fiziksel, ekonomik, sosyal ve çevresel kayıplar doğuran, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkileyen, etkilenen topluluğun hayatının kurtarılması veya durumun daha da kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde yapılan yardımlardır.

Yaşanan can pazarında hayatta kalabilmenin oldukça güç olduğu, ihtiyaç duyulan temel ihtiyaç malzemelerine dahi ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, mağduriyetin giderilmesi adına yapılan acil yardımlar, hayatî bir önem taşır.

Yaşanan felaketin ilk zamanlarındaki kaos ortamının aşılmasının ardından yaşanacak yeni süreç, yapılan yardımların devamlılığını gerektirir.  Yardımeli,  bu nedenle ilk etapta, lojistik merkezlerinde hazır halde bulundurduğu acil yardım paketlerinin bölgeye sevkini sağlar. Yapılan durum değerlendirmeleri ve mağdur tespitlerinin ardından süratle harekete geçen Yardımeli Ekipleri mağdur ailelerin barınma sorunlarını çözmekle birlikte, kurduğu aşevleriyle düzenli sıcak yemek ve mağdur ailelere aylık gıda kolisi dağıtımları yapar.

Acil Yardım Faaliyetlerimiz

2010’da Pakistan’da yaşanan sel felaketi sonrasında İlyas Kaymaz başkanlığındaki Dernek heyetimiz sel bölgesine giderek sel mağduru Pakistanlı kardeşlerimize gıda, giyim, sağlık malzemesi vb yardımlarının yanı sıra nakdî yardımlarda bulundu. Ayrıca sel mağdurları psikolojik yönden rehabilite edilerek hayata tutunmaları, ümitvar olmaları sağlandı. Derneğimiz, selzedeler için modern ve model olacak Eyüp Sultan Köyü inşa ettirmektedir.  

8 Mart 2010 tarihinde Elâzığ'ın Karakoçan ilçesinde 6.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde, depremzedelere sizlerin yardım ellerini ulaştırabilmek için hemen hazırlıklara başladı. Yardımeli Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya başkanlığındaki ekibimiz gıda, giyecek ve tıbbî malzemelerden oluşan yardımları, depremzedelere ulaştırdı.

2011’de Somali’de yaşanan açlık dramına karşı Genel Koordinatörümüz Osman İlhan başkanlığında hemen harekete geçen ekiplerimiz başkent Mogadişu’da, Kenya sınırındaki Dadaab Kampında ve çevresindeki adeta ölümü bekleyen kadın ve çocuklara temel gıda yardımları, acil ihtiyaç yardımları ve nakdî yardımlar ulaştırdı. Ayrıca Somali’nin başkenti Mogadişu’da “Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın”parolasıyla yola çıkarak, siz hayırsever bağışçılarımızdan aldığımız güç ve destekle Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin inşaatına hızla devam ediyoruz.

23 Ekim 2011 günü Van ve çevresinde meydana gelen 7.2’lik depremin ardından Genel Koordinatörümüz Osman İlhan başkanlığında hemen harekete geçen ekiplerimiz “Yardım Tırları” hazırlayarak deprem bölgesine gitti. “Yardım Tırları”ında bulunan gıda kolileri, battaniye, yorgan, elektrikli ısıtıcı, katalitik soba, bebek maması, çocuk bezi, temizlik maddeleri gibi temel ihtiyaç maddelerini depremzedelere ulaştırdık. Ayrıca depremzedeler için sıcak yemek dağıtımı yaptık. Van depremzedeleri için 1 yıl boyunca “Kardeş Aile Projesi” kapsamında ödemeler yaptık Misafir Aile Projesi ile Vanlı depremzede kardeşlerimizin bir kısmını İstanbul’a yerleştirdik.  Evlerde buzdolabı, ısıtıcı, fırın, halı, mutfak malzemesi, yatak, battaniye, perde, çekyat vb. ev eşyaları alarak evi bir ailenin yaşayabileceği duruma getirdik.

Siyonist İsrail’in Kasım 2012 Gazze saldırıları sonrasında Yardımeli Derneği Gazze sorumlusu Hani el- Aga başkanlığındaki ekiplerimiz şehit ve yaralı aileleri başta olmak üzere Gazzeli kardeşlerimize ilaç, gıda, battaniye ve acil yardım malzemeleri ulaştırdı. 750 bin TL’lik yardım yaptı.

 

Ayrıca Yardımeli Derneği Gazze’de yaşanan saldırılar sonrasında; 

Şehit ve yaralı aileler, Kardeş Aile Projesi kapsamına alındı.

Saldırılarda evleri yıkılan ailelere 1/bir yıllık kira yardımı yapıldı.

Başta Şehit Şeyh Ahmet Yasin’in yıkılan evi olmak üzere “Evlerin Onarımı’’ projesini başarıyla uygulamaya koydu.

Fakir ve muhtaç Gazzeli çocuklara “Kışlık Elbise” dağıtımı yaptı.

Kumanya dağıtımı yaptı.

Gazze halkı için içme suyu projesini başarıyla uyguladı. 

 

 Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli, mülteci konumuna düştü. Bunlardan yaklaşık 500 bini ülkemize (başta Hatay Yayladağ kampı, Antep, Kilis vb çevre illerde) geldi. Bizler Ensar hassasiyetiyle Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için  “Yardım Konvoyları” düzenledik. Konvoyumuzda binlerce gıda kolileri, kıyafetler, tekerlekli sandalyeler, un, çeşitli ev eşyaları, temizlik malzemeleri, tıbbî malzemeler ve daha pek çok insan yaşamı için gerekli malzemeler gönderdik. Yine Suriyeli kardeşlerimiz için 38 adet tam donanımlı ambulans gönderdik, “Tıbbî Yardım Konvoyları” düzenledik, bu konvoylarda çeşitli sağlık ve tıbbî araç gereçleri vardı. Almanya’dan Sadaka Derneğinin, Hollanda’dan kardeş kuruluş Avrupa Yardımeli’nin, Belçika’dan Kur’an Halkaları Gönüllülerinden oluşan gönüllü ekip kışlık giysiler,  gıda (un, makarna, pirinç, bulgur vb), kömür,  acil ihtiyaç malzemeleri, bebek bezi, temizlik malzemeleri vb gibi temel ihtiyaç maddelerini Hatay’ın Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde ve köylerinde yaşayan Suriyeli mültecilere elden teslim etti. Yine Yardımeli Hatay Temsilciliğimiz ve Yardımeli Kilis temsilciliğimiz tüm imkanlarını Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için seferber etti. Başta “Bir Ekmek Bir Battaniye” kampanyası Suriye ile ilgili tüm yardım kampanyalarına tam destek verdik.

Myanmar (Burma)’ın batısındaki Arakan'da iktidarı elinde bulunduran Rakhine Budistleri, Arakan Müslümanlarına yönelik şiddetli saldırılar başlattılar. Yüzlerce Müslüman diri diri yakıldı,  katledildi. 150 bin Müslüman da Budist zulmünden kaçarak başta Bangladeş olmak üzere başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Yardımeli olarak Arakanlı kardeşlerimizin bu dramına sessiz kalamazdık. Hatay eski milletvekili ve Yardımeli Derneği’nin kurucu üyelerinden Mehmet Sılay ve Ankara Temsilcimiz Şükrü Can başkanlığındaki ekibimiz Bangladeş Kokspazar Bölgesi Arakanlı mülteci kamplarında bulunan Arakanlı mültecilere yüzlerce ton gıda ve ihtiyaç malzemeleri dağıttı. Yine Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman, Ankara temsilcimiz Şükrü Can ve gönüllülerimiz N. Sefa Dağ ve Osman Çetin’den oluşan Yardımeli ekibimiz Bangladeş’teki Arakan mülteci kamplarını ziyaret ederek başta gıda olmak üzere aynî ve nakdî yardımlar yaptı. Ayrıca Arakanlı mülteciler için yardım kampanyaları düzenledik, düzenlenen kampanyalarda en önde olduk.

Paylaş