Banka HesaplarıBağış Yap

Afrika; açlığın ve ölümün kol gezdiği kara kıta...

Afrika; açlığın ve ölümün kol gezdiği kara kıta...

Dünyanın en büyük ikinci kıtası olan Afrika, yakın insanlık tarihi boyunca yer altı ve yer üstü kaynakları batılı medeniyetler tarafından sömürge haline getirilmiştir.

Batılı medeniyetlerin yaptığı bu tahribatlar siyasal anlamda da kendisini göstermiş ve günümüzde bile halen merkezi bir devlet sistemi oturtulamamış.

Oturmamış bir devlet yapısının olmayışı çoğu zaman Afrika ülkelerinde kabileler arası iç savaşlara sebep olmuş binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Bu iç karışıklıklar ve savaşlardan en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Afrika kıtasının genelinde sayıları yüzbinlerce olan yetim çocukların, yetim kalmalarında ki en önemli faktör yine bu iç savaşlardır. Afrika kıtasının sadece yeraltı ve yerüstü kaynakları sömürülmedi, kıta aynı zamanda misyonerlerin yıllar boyu süren sistematik faaliyetlerine maruz bırakıldı. Hıristiyanlaştıramadıkları toplumları iç savaş ve yoksullukla başbaşa bırakıyorlar. Afrika’nın bütün kaynaklarını ve insan gücünü pervasızca sömüren batı medeniyeti ardında sadece açlık sefalet ve göz yaşı bıraktı.

Afrika kıtası sadece bu sorunlarla boğuşmuyor, kıta coğrafi konumu ve yapısı nedeniyle büyük bir kuraklık ve açlığın pençesinde can çekişiyor. Su, canlı hayatının devamı için ikamesi olmayan doğal bir kaynaktır.Bu yönüyle su, dünyadaki diğer doğal kaynaklardan ayrılmakta ve ayrı bir önem arz etmektedir.Özellikle Afrika kıtasında su kaynaklı sorunlar giderek artmakta ve silahlı çatışmalara kadar varabilmektedir. Uluslararası kuruluşların bu noktadaki taraflı tutumu ve sömürgeci batılı ülkelerin siyasi ve ekonomik çıkarları olayın bir insanlık dramı şeklini almasına neden oluyor.

Son günlerde özellikle Somali ve Yemen’de ki açlık krizi dünya kamuoyunda yer almaya başladı. Somali Başbakanı Hassan Ali Khaire, Mart 2017 ‘de yaptığı açıklamada son 48 saat içinde yalnızca bir bölgede 110 kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler yayınladığı raporda 6.5 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, 3 milyon kişinin ise açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Aynı şekilde Yemen’de de şu anda ciddi gıda sıkıntısı olduğu resmen ilan edilmiş durumda. Yemen'de açlıktan her gün on bin kişide 1-2 kişi ölüyor. Yoksulluk oranının yüzde 80’e ulaştığı Yemen’de, çocuklarda yetersiz beslenme endişe verici düzeye çıkmış durumda.

Dünyanın görmezden geldiği Afrika’dan açlıktan ölen çocukların sessiz çığlıkları yükseliyor. Dünyanın gözlerini kapadığı, göremezlikten geldiği Afrika, derneğimizin kurulduğu günden bu güne her zaman öncelikli faaliyet alanı olmuştur. İç savaşlar nedeniyle yetim kalmış ve değişik çıkar odaklarının tehlikesi altında olan çocukları koruma altına almak için Sudan Hartum’da, 450 öğrenci kapasiteli  barınma ve eğitim verilen yetimhane faaliyetine devam ediyor. En çok kadınların ve çocukların etkilendiği sağlık problemleriyle mücadele etmek için Somali Mogadişu’da,  100 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastane inşa ettik ve faaliyetine devam ediyor. Temiz suya ulaşım noktasında ve kuraklığın çok sık yaşandığı başta Somali, Sudan, Etiyopya gibi sahra altı Afrika ülkelerinde yüzlerce Su Kuyusu ve Su Dağıtım istasyonları açtık. Binlerce insan açılan bu kuyular ve dağıtım istasyonları sayesinde temiz ve içilebilir suya ulaşma imkanı buldu. Ramazan ve Kurban bayramlarında yürütülen Kumanya ve Kurban hissesi dağıtımın yanı sıra Kardeş Aile projesi kapsamında binlerce aileye nakdi yardımlar ulaştırılıyor.

Doğu AFRİKA ve YEMEN'de açlıktan ölümlerin başladığı bu günlerde, bizlerin yardım ve desteğine en çok ihtiyacı olduğu günler. Acil gıda yardımları, su kuyuları, Kardeş Aile projeleri ile YARDIMELİ hayır köprüsü olmaya devam ediyor.

ONLINE BAĞIŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş