Banka HesaplarıBağış Yap

Afrika'da Çocuk Ölümleri

Afrika'da Çocuk Ölümleri

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) 2013 Raporunda küresel alanda yaşanan “Çocuk Ölümleri” hakkında yeni istatistikler sundu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) 2013 Raporunda küresel alanda yaşanan “Çocuk Ölümleri” hakkında yeni istatistikler sundu. 1990'dan bu yana çocuk ölüm oranlarının yarı yarıya azaldığı belirtilse de, sayı halen çok yüksek. BM, 2012'de 6.6 milyon çocuğun 5 yaşına erişmeden öldüğünü açıkladı. Bu rakam 2011 yılında 6.9 milyon iken, 2010 yılında bu sayı 7,6 milyona indi. BM, dünya genelinde yaşanan çocuk ölümlerinin geçtiğimiz yıl 6.6 milyon olduğunu açıkladı..

UNICEF’in raporunda çocuk ölümlerine neden olan sebeplerin başında akciğer iltihabı, erken doğum esnasında ya da sonrasında yaşanan komplikasyonlar, zatürree,  ishal ve sıtma gibi hastalıkların geldiği belirtildi. Özellikle Hindistan, Nijerya, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti, en fazla çocuk ölümünün meydana geldiği ülkeler.

Olumlu bir gelişme olarak Etiyopya, Bangladeş, Brezilya, Nepal ve Tanzanya gibi ülkelerde çocuk ölümlerinin üçte iki oranında azaltıldığına dikkat çekilirken, en önemli ilerlemeyi yoksul ailelerin sağlık ihtiyaçlarını giderme, temiz içme suyu sağlama, eğitim ve yoksullukla mücadele stratejileri konusunda adım atan devletler tarafından sağlandığı bildirildi.

Çocuk ölümlerinin ana nedeni ise hastalıklar. Beş yaşına ulaşmadan çocukların ölümüne neden olan hastalıkların başında sıtma, zatürree ve ishal geliyor. Bu hastalıklar, günde yaklaşık 6 bin çocuğun ölümüne neden oluyor. Beslenme yetersizliği de ölümlerin neredeyse yarısından sorumlu olan bir diğer önemli etken.

EN FAZLA KAYIP NİJERYA’DA

Küresel çocuk ölümlerinde başı, Afrika’nın büyük nüfuslu ve yoksul ülkesi Nijerya çekiyor.

Çocuk ölümlerinin yüzde 30’unun yaşandığı ülkede, ölümlerin yüzde 20’si sıtma ve AIDS’e neden olan HIV virüsüyle bağlantılı rahatsızlıklardan kaynaklanıyor. BM verilerine, ölen her 8 çocuktan 1’i, Nijeryalı.

İstatistikler içler acısı bir durum sergilerken, gerçek tablonun daha da kötü olduğu tahmin ediliyor.

Yine de 2005’ten bu yana önemli gelişmeler olduğunu belirten BM, Bangladeş, Etiyopya ve Brezilya gibi ülkelerde toplum sağlığının önemli ölçüde geliştiğini ve ölümlerin azaldığına dikkat çekti. İlaçlara ve temiz su kaynaklarına erişimin ve sağlık hizmetlerinin artması özellikle sıtma gibi hastalıklardan ölümleri azalttı.

BM, Nijerya, Kongo, Sierra Leone ve Pakistan gibi ülkelerde ise gelişim sürecinin çok daha yavaş kaldığını belirtti.

AFRİKA VE AÇLIK DRAMI

·         Günde 24 bin kişi ölüyor

·         1.2 milyardan fazla insan, yani dünyada yaşayan her beş kişiden biri günde 1 dolardan daha az parayla geçinmek zorunda.

·         Sahra Çölü güneyindeki Afrika'da, nüfusun yarısı günde 1 dolardan daha az parayla yaşıyor.

·         Gelişmekte olan ülkelerde her gün 800 milyon insan, yatağına aç giriyor.

·         Dünyada günde ortalama 24 bin kişi açlık veya açlığa yakın nedenlerle ölüyor.

·         Güney Asya'da her dört kişiden biri, Sahra Çölü güneyindeki Afrika'da ise her üç kişiden biri açlıkla boğuşuyor.

·         Dünyada yaşayan her altı kişiden biri, okuma-yazma bilmiyor.

·         Halen, yaklaşık 115 milyon çocuk okula gidemiyor.

Paylaş