Banka HesaplarıBağış Yap

AFRİKA'YA YARDIMELİ

AFRİKA'YA YARDIMELİ

Afrika kıtası coğrafi konumu ve yapısı nedeniyle sıcak bir iklime sahip. İklim değişikliklerinin de etkisiyle dönem dönem büyük kuraklıkların yaşandığı Afrika’da su kaynaklı kitlesel ölümler yaşanıyor.

Afrika kıtası coğrafi konumu ve yapısı nedeniyle sıcak bir iklime sahip. İklim değişikliklerinin de etkisiyle dönem dönem büyük kuraklıkların yaşandığı Afrika’da su kaynaklı kitlesel ölümler yaşanıyor.

Yardımeli Derneği olarak Afrika’da hastalıkların ve ölümlerin önüne geçebilmek için 11 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afrika genelinde Su kuyuları, Kurban ve Ramazan bayramları faaliyetleri, Kardeş Aile, Süt Keçisi, Katarakt Ameliyatları, Yetimhane ve Hastane olmak üzere bir çok acil ve kalıcı insani yardımlarımız oldu. Afrika’da yürüttüğümüz proje ve çalışmalarımız geçici değil kalıcı çözümler üretmeye yönelik oldu.

2011 yılında Somali’de yaşanan büyük kuraklığın ardından bugün, Somali tekrar kuraklığa bağlı yeni bir krizinin pençesinde. 12 milyon nüfuslu ülkede 6 milyon insanın hayatını riske eden büyük bir kriz yaşanıyor. 2011 yılında yaşanan ölümcül kuraklık sonrasında 250 bin insan hayatını kaybetmiş, Kenya ve Etiyopya gibi ülkelere kitlesel göçler yaşanmıştı. Henüz 2011 krizinin yaraları tam manasıyla sarılamamışken maalesef ülke yeni bir açlık ve susuzluk felaketinin eşiğinde. 

Somali'nin kuraklıktan etkilenen Garbaharey bölgesine Yardımeli Ekiplerimiz Acil Gıda Yardımları kapsamında 1000'lerce aileye ilk etapta temel gıda maddelerini ulaştırdı. Bölgeye ciddi ulaşım sıkıntılarını aşarak ulaşan ekiplerimiz, yaptıkları inceleme ve gözlem neticesinde kurumuş dere yatakları ve daha önceden insanların su ihtiyaçlarını karşıladıkları göletlerin tamamen kurumuş olduğunu aktardı.

Kuraklıktan etkilenen bir başka bölge olan Baidoa bölgesinde koleradan çocuk ölümleri yaşanıyor. Yardımeli Derneği Mogadişu Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi sağlık ekiplerimiz buradaki hastanelere, kolera tedavisinde kullanılacak serum, antibiyotik ve diğer ilaçlardan oluşan acil sağlık yardımlarını ulaştırdı. Bölgenin su kaynakları yetersiz ve kirli olduğu için koleraya bağlı ölümlerin artmasından endişe ediliyor.

Ayrıca açlık krizinin yaşandığı Yemen'de, Yemen'deki partner kuruluş aracılığı ile gıda yardımlarını Yemenlilere ulaştıran Yardımeli; bağışçıları tarafından gönderilen emanetleri yerlerine ulaştırmaya devam ediyor.

İçerisinde un, pirinç, şeker ve yağın olduğu ACİL GIDA PAKETİ desteğinizle, Afrika’da bir bir ailenin yeniden hayata tutunmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 
 
 
 
 
 
 
Paylaş