Banka HesaplarıBağış Yap

Arakan kamplarında dram devam ediyor

Arakan kamplarında dram devam ediyor

Bangladeş ve Arakan Kamplarında devam eden insani yardım çalışmaları ve projeler kapsamında, yerinde incelemelerde bulunmak, hayır sahiplerinin emanetlerini hak sahiplerine ulaştırmak için Genel Müdürümüz Bahri Bulut, bölgeye gitti.

Bangladeş ve Arakan Kamplarında devam eden insani yardım çalışmaları ve projeler kapsamında, yerinde incelemelerde bulunmak, hayır sahiplerinin emanetlerini hak sahiplerine ulaştırmak için Genel Müdürümüz Bahri Bulut, bölgeye gitti.

Her ne kadar bölgede bulunan yerel partner kurum ve görevli ekipler, proje ve faaliyetleri kesintisiz devam ettirseler de, pandemi nedeniyle gidilemeyen bölgelere ziyaretlere stard verildi.

Bangladeş ve Arakan Mülteci Kamplarında devam eden, gıda yardımları, su kuyuları ve  mescitlerin inşası, nakdi ve ayni yardımlar,  eğitim destekleri, mikro finans projeler kapsamında yumurta tavuğu projesi ve barınma ihtiyacına yönelik Arakan Evim Projesi çalışmaları yerinde incelendi, yeni projelere stard verildi ve kardeş aileler ziyaret edilerek, hakkedişleri ve hediyeleri teslim edildi.

Yardımeli Darul Hikme Külliyesinde pandemi nedeniyle ara verilen eğitim-öğretime rağmen, kısıtladan muaf tutulan öğrenciler  ziyaret edilerek, hediyeleri verildi. 1000 kapasiteli külliyede, şu an 700 öğrenci eğitimine devam etmektedir. Eğitim kalitesi ve imkanları sebebiyle, bölgenin sayılı okullarından olan Darul Hikme Külliyesi,  başarıları ile de kendisinden söz ettirmektedir. Bölgede yapılan sınavlarda, külliye öğrencileri üstün başarı göstererek, dereceye girmektedirler. Bölgede tercih edilen okul olması nedeniyle, Darul Hikme Külliyesinin öğrenci sayısı kısa sürede hızlı bir artış göstermiştir.

Arakan kamplarında yaşanan dram aynı şekilde devam ediyor, Çalı, çırpı ve brandalarla oluşturulan evler, yağmur ve güneşten yıpranmış ve hasarlı durumda maalesef. Temiz içme suyu, banyo ve tuvalet sorunu ve en önemlisi gıda ve beslenme sorunu gibi temel ihtiyaçlar en büyük sorun olmaya devam ediyor.

Arakan Evim Projesikapsamında ailelere teslim edilen evlerin yanında, yeni startı verilen bambu evlerin inşasına başlandı. 2 bölmeli bambu evler, aileleri brandaların altından kurtararak, güneş ve yağmura karşı korunaklı bir yuva olmuştur.

Yardımeli tarafından açılan su kuyuları, temiz içme suyu ve inşa edilen banyo kabinleri banyo ihtiyaçları için çok önemli bir çalışma.İnşa edilen mescitler kamplarda çok önemli bir fonksiyona hizmet ediyor. Hem ibadet yeri, hem çocukların ve yetişkinlerin eğitim mekanı, hem de toplantı ve istişarelerde kullanılan toplanma merkezi olarak kamp sakinlerinin istifadesine sunuldu. Mescitlerde görevlendirilen ve Yardımeli tarafından ihtiyaçları karşılanan imamlar, mescitlerin bakımı ve muhafazası ile birlikte, eğitim-öğretimden de sorumludurlar.

Mikro finanas projeler kapsamında ailelere hem bir geçim kaynağı, hem meşguliyet fırsatı sunan Yumurta Tavuğu Projesi, kamp ortamında başarı ile devam ettirilen projelerden biridir. Ailelere verilen 5 tavuk 1 horoz ile, ailenin bütçesine katkı sağlaması imkanı sunulmaktadır. Etinden, yumurtasından istifade edebildiği gibi, çoğaltarak ticari kazanç da elde edebilmektedirler.

Arakan mülteci kamplarında yaşanan dramı tarif etmek epey zor. Temel insani ihtiyaçlar ve sıkıntılar, her geçen gün biraz daha artmakta maalesef. 

Paylaş