Banka HesaplarıBağış Yap

Arakan'a Dair

Arakan'a Dair


 

Dünya gündemine Arakanlı Müslümanlara uyguladıkları katliam ve işkencelerce gelen Myanmar, yine Arakanlı Müslüman katliamına devam ediyor.

Aslında Arakan’da yaşanan kriz geçmişe dayanan bir kriz; ama son günlerde krizin tarihinde ki en zor günleri yaşanıyor. Yaşanan krizin daha ne kadar süreceği noktasında hiç kimsenin bir öngörüsü yok. BM ve Batı Dünya’sından da henüz kayda değer bir çaba gözükmüyor. Yüzlerce insanın hayatına mal olan ve yüzbinlerce insanın mülteci durumuna düşmesi, yaşanan bu krizin boyutlarını gözler önüne seriyor. Arakan’da yaşanan bu etnik temizliğin önüne geçmek ve dünya kamuoyunu harekete geçirmek için çalışan Türkiye, Arakan için bir yardım seferberliği başlattı.

Uluslararası İnsani Yardım Derneği olan Yardımeli Derneği uzun zamandır Arakan’a yönelik faaliyetler yürütüyor. Yürütülen bu faaliyetler Bangladeş’te bulunan resmi ofis aracılığıyla bölgede bulunan ekipler tarafından koordine ediliyor. Son günlerde yaşanan katliamda, Bangladeş sınırına yığılan binlerce Arakanlıya ‘Acil Gıda Yardımları’ kapsamında gıda yardımı ulaştırdı. Bangladeş’e sığınan Arakanlıların barınma ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarda ekipler tarafından organize ediliyor. Bölgede kurulması planlanan çadır kent çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Yardımeli Derneği’nin Arakan bölgesine en yakın nokta olan Bangladeş’in Cox’sBazar bölgesinde 1000 kişilik eğitim külliyesi bulunuyor. Çoğunluğu Arakanlı yetim çocukların eğitim gördüğü bu külliyede, yetim çocukların barınma, eğitim ve iaşeleri karşılanıyor. 

Paylaş