Banka HesaplarıOnline Bağış

Bangladeş’e Hayır Köprüsü

Bangladeş’e Hayır Köprüsü

YARDIMELİ, mazlum ve muhtaca elini uzatmak, elinden tutmak ve hayata tutunmalarını sağlamak için faaliyetlerini sürdürüyor.

YARDIMELİ DERNEĞİ YURTDIŞI FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

Yardımeli Derneği Bangladeş faaliyetlerini yerinde incelemek ve inşası devam eden Darul Hikme Külliyesi Camisi’nin temel atma törenine katılmak için Dernek Genel Merkezimizden, Yardımeli Yön. Krl. Üyesi Bangladeş Sorumlusu Mehmet KÖSE, Dernek Genel Müdürü Bahri BULUT ve Dış İşler Sorumlusu Muhammed ÇİÇEK yurda döndü.

BANGLADEŞ’E HAYIR KÖPRÜSÜ

Bangladeş 160 Milyon nüfusu ile , m2 başına düşen insan sayısının en yoğun olduğu  ülkelerden biri. Halkının büyük bir kısmı Müslüman olan Bangladeş’in yaşam standarttı ve gelir seviyesi çok düşük.Ülkede devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Bu yüzden ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda  özel statüde okul ve yetimhaneler bulunmakta.

Bangladeş’in Cox’sBazaar şehrinde 2015 yılında temelini atığımız DarulHikme Külliyesi inşaatı hızla devam ediyor. Bangladeş ve Arakanlı muhtaç ve yetim çocukların eğitim göreceği külliyede, öğrenciler ilköğretimden liseye kadar desteklenerek birer şahsiyet olarak yetiştirilecek. İnşaatı tamamlandığında 1000 m2, 4 katlı toplamda 4000 m2 olarak hizmete girecek külliyemizin tamamlanan kısmında öğrenciler eğitimlerine devam ediyor.

DARUL HİKME KÜLLİYESİ CAMİİSİ TEMELİ ATILDI

Darul Hikme Külliyesi Camisi temel atma töreninde, Genel Merkezimizden, Yardımeli Yön. Krl. Üyesi Bangladeş Sorumlusu Mehmet KÖSE, Dernek Genel Müdürü Bahri BULUT ve Dış İşler Sorumlusu Muhammed ÇİÇEK, Bangladeş’te iş gezisinde olan İGİAD heyeti, Külliye öğrencileri ve bölge halkınında katılımıyla Camii temelini attık. İnşaatı tamamlandığında, 300m2 üzerine kurulu toplamda 3 kat 550m2 olacak olan camii, külliye öğrencilerine ve bölge halkının istifadesine sunulacak.

MESCİT VE SU KUYULARI

Yardımeli Derneği olarak aynı zamanda Bangladeş’ te Mescit ve Su Kuyuları projeleri yürütmekteyiz ve bu kapsamda bölge halkının istifadesine sunulmuş 27 adet mescit ve 153 su kuyusu bulunmakta. Bu kuyular ve mescitler dernek yetkililerimiz tarafından ziyaret edildi, bağışçıları telefonla aranıp bağışları hakkında bilgi verildi.

BANGLADEŞ’E YENİ KARDEŞ AİLELER

Kardeş aile; tarihimizde Ensar ve muhacir kardeşliğinden doğmuş bir projedir. Kardeş Aile projesi Yardımeli Derneği’nin ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında veren el ile alan el arasında hayır köprüsü olmak için uyguladığı bir proje. Bu proje kapsamında Bangladeş’te 300 kardeş aileye destek oluyoruz, bu kardeş ailelerin bir kısmını ziyaret edip onlarla hasbihal ettik. Veren el kardeş aileleri telefonla arayıp alan el kardeş aileleriyle görüştürdük ve durumları hakkında bilgi verdik.

Chittagong İslam üniversitesinde eğitim gören ihtiyaç sahibi 15 yetim öğrenci ve Marine City Tıp Fakültesinde eğitim gören ihtiyaç sahibi 20 yetim öğrenci Kardeş Aile projesi kapsamında projeye dahil ettik.

BANGLADEŞ BÜYÜKELÇİLİĞİ VE TİKA’YA ZİYARET

Heyetimiz Bangladeş Türkiye Büyükelçiliği ve Bangladeş TİKA Koordinatörlüğünü ziyaret etti. Başkonsolos Ahmet GÜRBÜZ’e Yardımeli Derneği’nin Bangladeş faaliyetleri ve yürüttüğü projeler hakkında bilgi verildi.

Bangladeş TİKA Koordinatörü Ahmet Refik ÇETİNKAYA makamında ziyaret edildi ve Yardımeli’nin bölgede yürüttüğü projelere özellikle DarulHikme Külliyesi’ne yaptıkları katkı ve desteklerden dolayı teşekkür edildi. 

Paylaş