Banka HesaplarıBağış Yap

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Çocuk Hastanemizin Temelini Attı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Çocuk Hastanemizin Temelini Attı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ,"İnşallah, yapılacak bu hastaneyle bundan sonra Somali'de anneler çocuklarının başında ölüm nöbeti tutmayacak, çocuklar da ölüm sırası beklemeyecek" dedi.

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ve beraberindeki kalabalık bir heyet, Yardımeli Derneği tarafından yaptırılacak olan “100 Yataklı Yardımeli Çocuk Hastanesi”nin temelini atmak için başkent Mogadişu’ya geldi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ'ın heyetinde Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti milletvekilleri Dr. Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş ve Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, TOKİ Başkanı Haluk Karabel, Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Mahir Araz ile bazı yetkililer yer aldı.

Türkiye'den özel uçakla gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki kalabalık heyet, havalimanında Somali Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Bozdağ'a, yerel kıyafetli Somalililer şarkı söyleyerek ''Hoşgeldin'' dedi.

Bilindiği gibi Doğu Afrika’da son 60 yılın en kurak dönemleri yaşanıyor, binlerce insan açlıktan ve susuzluktan ölüyor. En fazla dramın yaşandığı yer ise Somali, bu dramdan ise en çok Somalili çocuklar ve anneler olumsuz etkileniyor.

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rapora göre, dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı ülkenin Somali olduğu bildirildi. Raporda, Somali'de 5 yaş altı çocuklar arasındaki ölüm oranının diğer ülkelerden daha yüksek olduğu belirtildi. Rapora göre, geçen yıl Somali'de doğan her bin bebekten 180'i yaşamını yitirdi. Uzmanlar, ülkedeki kıtlık felaketi ve salgın hastalıklar yüzünden çocuk ölümlerinin daha da arttığını kaydetti. Somali'de 1 yaşındaki çocukların üçte birinden daha azının ölüme neden olan hastalıklara karşı bağışıklık kazandığının belirtildiği raporda, ülke nüfusunun yüzde 70'den fazlasının temiz suya erişimi olmadığı ifade edildi.

İşte Yardımeli Derneği olarak, “Çocuklar Ölmesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın” parolasıyla yola çıkarak Afrika’nın en büyük “Çocuk Hastanesi”ni inşa ediyoruz. Ki bundaki esas amacımız; Somalili çocuklar ölmesin, anneler ölmesin. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak Somalili yavrularımızın, kardeşlerimizin de hakkıdır. 

18 bin metrekare arsa üzerine inşa edilecek 100 Yataklı Çocuk Hastanesinde acil servis, ameliyathane, gözlem odaları, laboratuvarlar, Somali'de sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları ve beslenme problemlerinin tedavisine yönelik bölümler ile 1 yaş üzerindeki çocuklar için servis odaları bulunacak. Ayrıca hastanede görev yapacak Somalili sağlık personeli de Türkiye'de eğitilecek.

Yardım Eli Derneği tarafından yaptırılacak Çocuk Hastanesinin temel atma törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı konuşmada, hastanenin tamamlandıktan sonra sadece çocuklara değil, tüm Somali halkına, kadınlara ve yaşlılara da hizmet vereceğini belirtti. Somali halkının bundan sonra daha iyi sağlık hizmeti alacağını ifade eden Bozdağ, ''İnşallah, yapılacak bu hastaneyle bundan sonra Somali'de anneler çocuklarının başında ölüm nöbeti tutmayacak, çocuklar da ölüm sırası beklemeyecek'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ın Somali’ye yaptığı ziyaret dünya gündemini buraya çekmesi noktasında çok önemliydi. Bu ziyaret, Somali’yi yeniden dünyanın gündemine taşıdı. Somali’ye gelen ülke sayısı ve destekler arttı. Somalili kardeşlerimizin daha iyi bir geleceğe yakalaması, daha iyi şartlarda yaşaması için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğiz. Temelini attığımız bu hastane, buna çok iyi bir örnektir” dedi.

Somali Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın daha önce Somali’ye yaptığı ziyaretin önemine değindi, Somali halkının kardeş ve dost Türkiye halkına minnettar olduğunu söyledi. Yardımeli Derneği’nin yaptıracağı Çocuk Hastanesinin tüm Somali halkı için çok büyük bir önem taşıdığını,  bu hastane ile Somalili çocukların daha iyi yaşam ve sağlık şartlarına kavuşacağını ifade etti.

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman ile Somali Sağlık Bakanı Abdülaziz Şeyh Yusuf arasında imzalanan protokolün ardından Bekir Bozdağ, hastanenin temelini attı.

Paylaş