Banka HesaplarıBağış Yap

Basın Açıklaması

Basın Açıklaması

Yardımeli Derneği ilk andan itibaren , hayır sahiplerinden aldığı her türlü (aynî, nakdî) insanî yardımı Suriye’deki mazlum ve mültecilere ulaştırmaktadır.

Sayın basın mensupları, kıymetli misafirler!

Suriye halkının başlattığı özgürlük hareketi 3. yılına girmiş bulunmakta, özgürlük umudu ve insanca yaşam taleplerinin ilk altı ayında her şeye rağmen barışçıl gösterilerini ısrarla sürdüren Suriye halkına, Esed ve Baas rejimi kurşunlarla, katliamlarla ve bombalarla cevap verdi.

Ülke genelinde kontrolü kaybeden rejim; varil bombalarıyla,havan toplarıyla,tanklarla,uçaklarla scut füzeleriyle okulları,camileri,hastaneleri bombalamakta,ekmek kuyruğundaki vatandaşlarını,çoluk çocuk demeden yüz binlerce insanı katletmeye devam etmekte ve Suriye devrimini bastırmak istemektedir.

Ülkenin hemen her tarafında kontrolü tamamen kaybeden Esed güçleri, askerî güç desteğiyle birlikte dış ülkelerden aldığı destek ve güçle Suriye halkı üzerinde büyük bir soykırım, etnik temizlik ve vahşet uygulamaktadır.  Kendilerine reva görülen bu etnik temizlik, vahşet ve soykırım karşısında, uluslar arası karar mekanizmalarından ve hegomonik güç odaklarından teselliden başka bir şey bulamayan Suriye halkı, özgürlük ve haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olan Türkiye’den   ve diğer Müslüman topluluklardan aldıkları manevi güçle birlikte, büyük bir sabırla, tevekkülle direnişlerini sürdürmektedirler.

Değerli basın mensupları, kıymetli misafirler!

Suriye’de tarihin en büyük katliamlarından biri yaşanmakta. Yüzbinlerce insanın tutuklandığı ve kaybolduğu, yüz binin üzerinde insanın şehit edildiği, milyonlarca insanın Suriye içerisinde ve Suriye dışında mülteci konumuna düştüğü, düşürüldüğü bir ülkeden, Suriye’den bahsediyoruz.

Yardımeli Derneği ilk andan itibaren , hayır sahiplerinden aldığı her türlü (aynî, nakdî) insanî yardımı Suriye’deki mazlum ve mültecilere ulaştırmaktadır.

Yardımeli Derneği aynı zamanda yurt içi ve yurt dışından STK’lara köprü vazifesi görmekte, Türkiye Suriye, Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeli mülteci kardeşlerimize aynî, nakdî ve insanî yardımları yoğun bir çaba ve gayret içerisinde ulaştırmaya devam etmektedir.

Değerli basın mensupları ve saygıdeğer misafirler!

Merkezi Londra’da bulunan SKT Welfare (İyilik Hareketi) öncülüğünde oluşturulan ve derneğimizin ev sahipliğini yaptığı I. SURİYE TIBBÎ YARDIM KONVOYU 28 Aralık 2012 tarihinde içinde tıbbî malzeme, ilaç, battaniye, süt tozu ve acil malzemelerin olduğu 20 araçlık konvoyuyla İpsala Gümrük Kapısından giriş yapmış ve Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısından Suriyeli kardeşlerimize teslim edilmiştir.

SKT Welfare (İyilik Hareketi) ve Derneğimiz işbirliği ve hayırda güç birliği yaparak II. SURİYE TIBBÎ YARDIM KONVOYU oluşturulmuştur. 28 ambulanstan oluşan, acil tıbbî malzemelerin olduğu ve 82 kişinin iştirak ettiği konvoy 31 Mart Pazar günü İngiltere’den yola çıkmıştır.

 5 Nisan Cuma günü İpsala Sınır Kapısından Türkiye’ye giriş yaptı. İpsala Sınır Kapısından Suriye’ye ulaşana kadar Yardımeli Derneğinin  ev sahipliğinde ve organizasyonunda devam eden konvoy, güzergah boyunca uğradığı illerde de birer basın açıklaması yaparak, kamuoyunun dikkatini çekmiştir. 

31 Mart’ta İngiltere’den başlayan ve 6 Nisan 2013 Cumartesi günü İstanbul’dan hareket eden  bu iyilik hareketi, Sakarya, Ankara, Konya, Adana güzergahını izleyerek Hatay Cilvegözü  Sınır Kapısına ulaşmıştır.

 II. SURİYE TIBBÎ YARDIM KONVOYU ile mağdur Suriye halkına teslim edilen ambulans ve tıbbi malzemeler, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde hasta, yaralı ve savaş mağdurlarına hizmet verecektir.

Bu vesileyle 2011’den bu yana şehit düşen Suriyeli kardeşlerimize rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara acil şifalar diler, en kısa zamanda bu acının son bulmasını, Suriye halkının özgürlüğe kavuşmasını Rabbimizden niyaz ederiz.

SKT Welfare ve Yardımeli Derneğine, Suriye için bağış yapan Türkiye ve İngiltere’deki tüm kardeşlerimize; baştan beri Suriye halkının yanında olan ve insanî yardım yapan tüm STK’lara ve resmi makamlara ve özellikle kadirşinas halkımıza ve İslam dünyasına teşekkür ederiz.

Bir kez daha başta BM olmak üzere tüm karar mekanizmaları ve güç odaklarını bir an önce Suriye’de yaşanan insanlık dramına son vermeye ve insanî yardım koridoru açmaya; mazlum, mağdur Suriyeli kardeşlerimize yardıma ve özellikle duyarlı olmaya davet ediyorum. Hepinize teşekkür ederim. Saygılarımla…

Dr. Sadık DANIŞMAN

           Yardımeli Derneği Genel Başkanı

Paylaş