Banka HesaplarıBağış Yap

Basın Açıklaması

Basın Açıklaması

 

Kıymetli Basın Mensupları,

Öncelikle 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı”nızı tebrik ederim. Her şart ve durumda görevini hakkıyla yapan, kalemini ve kamerasını doğrudan ve dürüstlükten yana kullanan, kamuoyunun doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması noktasında fedakarca gayret eden sizlerin, toplumun inşası ve bilinçlendirilmesi hususunda da büyük bir sorumluluğu vardır. Bu sorumlulukla hareket eden ve ahirete irtihal etmiş olan gazetecileri de rahmetle anıyor, sizlere hayırlı ömürler diliyorum.
 


 

Değerli Basın Mensupları,

Dünyada ve ülkemizdeki gelişmeleri ve değişimleri yakından takip ediyoruz. Ama bunun yanında, insanlığın geldiği duruma, toplumdaki dejenerasyona da birlikte şahid oluyoruz.. İnsani temel duyguların köreldiği, iyiliğin unutulduğu, bireyselleşmenin öne çıkarıldığı, paylaşma ve yardımlaşmanın küçümsendiği, başkalarının dertleriyle dertlenmenin yük sayıldığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Bir tarafta bolluk ve israf  devam ederken; diğer tarafta açlık, yokluk ve sefalet ölümlere sebep olmaktadır maalesef.Oysa bu dünyanın nimetleri ve güzellikleri tüm insanlara yetecek kadar yaratılmış değil miydi? Nerede yanlış yapılıyor dersiniz? 

Bir Kurban Bayramı daha arefesindeyiz. Kurban kelime olarak, YAKINLAŞMAK, YAKLAŞMAK anlamlarını içermektedir. Kurbanı vesile bilerek, kötülükten iyiliğe, zulümden merhamete, husumetten kardeşliğe yaklaşmak bizlerin elinde olsa gerek.  Yardımeli ailesi olarak şimdiden bayramınızı tebrik eder, ülkemizde ve yürek coğrafyamızın farklı bölgelerinde kan ve gözyaşının olmadığı bayramlarda buluşmayı niyaz ederiz. Bu bayramda da, kurbanlarımızı kardeşlerimizle paylaşmak ve bayram sevincine onları da ortak etmek için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanlarımızın ve milletvekillerimizin de kurbanlarına talip olduğumuzu buradan ifade etmek isteriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve diğer devlet erkanının bu davranışı, kurban vekaleti alan STK lar için bir motivasyon ve teşvik olacaktır. 

Yardımeli Derneği ülkemizde ve 35 ülkedeki temsilci ve ekipleri ile bu bayram da, en ücra yerlerde yardıma muhtaç insanların ve yetim ailelerin gönül kapılarını çalarak, onlara takdim edeceği kurban payları ile muhabbet ve hayır köprüleri kuracaktır. Derneğimize vekaleti verilerek emanet edilen kurbanlar, kurban sahibinin ismi okunarak, İslami usullere göre kesilip, dağıtılmaktadır.Kurban bağış kabulünün alındı bilgisi SMS ile bilgilendirildiği gibi, kurbanın kesildiği bilgisi de bağış sahibine SMS ile ulaştırılacaktır. 

Kurbanların kesilme videosu internet sitemizden bağışçıya verilecek şifre ile sonradan izlenebilecek ve talebi doğrultusunda görüntüler CD olarak adreslere gönderilecektir.
 


Kıymetli arkadaşlar, 

Türkiye’de ve 35 ülkede her yıl başarı ile gerçekleştirilen “ Kurban Kesim ve Dağıtım Organizasyonu” bu yıl farklı bir kampanyaya vesile oldu.


Bir Kurban Bir Fidan

KURBANLAR KARDEŞLİĞİMİZ, FİDANLAR UMUDUMUZ OLSUN

‘’Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz.’’ Hadisi Şerif

Bu proje ile, kesilen her kurban için, önceden belirlenen bölgelerde meyve fidanları dikilecektir.Sıcak iklimin hüküm sürdüğü, kuraklığın ve yoksulluğun yaşandığı Afrika ülkeleri ve ülkemizde pilot bölgeler uygulama alanı olarak planlanmıştır. (Somali- Sudan-Türkiye-Moritanya)

Kurban vekaletini Yardımeli Derneğine tevdi eden bağışçının kurban vekaleti ile birlikte bir de fide ağacını bağışlaması ile süreç başlar. Bağışçının talebine göre kesim ve dağıtımı yapılan her kurban için, Su Kuyusu açtığımız köy ve bölgelerde, yetkililerin belirlemiş olduğu yer ve bölgelerde meyve ağaçlarının dikimi yapılır. Ağaçların bakımı dernek yetkilisi, köy halkı ve muhtarlık (sorumlu kişi) ile beraber yürütülüp takip edilecektir. Bağışçının  kurbanının kesildiği ülkede ağaç dikim yok ise ağaç dikimi, belirlenen en uygun yerlerde-ülkelerde yapılacaktır. Türkiye’de dikim yapılacak köy, kasaba ve yerler önceden tespit ve talepler doğrultusunda belirlenecektir.

Ağaç dikimi yapılacak olan ülkelerde gerekli fizibilite çalışmaları yetkili zirai kurumlar ile birlikte yapılacak ve bölgenin iklim ve toprak şartlarına uygun meyve ve ağaçlar tespit edilecektir. 

Kurban bedelleri üzerine 25 TL fidan parası ilave edilmiştir. Yardımeli Derneğine kurban vekaletini tevdi eden bağışçıya kurbanı ile birlikte bir ağaç dikimi seçeneği sunulacak. Bağışçı kabul veya red hakkına sahip olacaktır.

Projenin Sağlayacağı Faydalar

 • Peygamber efendimizin rivayetinde geçen tavsiyesine icabet etmek
 • Projenin uygulandığı ülkedeki iklime olumlu katkıda bulunmak
 • Kurban paylaşımının, yaklaşımının yanı sıra sürdürülebilir bir katkı sağlamak
 • Ağaç sevgisinin, bakımının ve faydalarının nesillere aktarılmasını sağlamak
 • Çevrenin görseline katkı sağlamak
 • İhtiyaç sahiplerine ağaçların ürünleri ile ekonomik katkı sağlamak
 • Okul, cami, kuyu, hastane, yetimhane gibi kurumlar adına yetiştirilecek meyve bahçelerinin gelirini bu gibi kurumlara vakfetmek
 • Köy Yol kenarlarına ve köy ortak alanlarına dikilen ağaçların meyvelerinin geliri ile yolun bakım ve onarımına, köyün ihtiyaçlarına katkı sağlamak
 • Ağaçlandırılan alanlarda insanların güzel vakit geçirmelerini sağlamak
   


 

Nerelerde Kurban kesimi yapılacak?

Vekalet yoluyla kurban kesim ve dağıtım  organizasyonu Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Balkanlara ve Türk Cumhuriyetindeki ülkeleri kapsamaktadır. Kıtlık, doğal afet, savaş mağduru ve mültecilik gibi sorunlarla mücadele eden  insanların yanında olmak amacıyla, en ihtiyaçlı ülke ve bölgeler tespit edilerek, vekaleten kurban bağışı organizasyonu kapsamında yurtdışı kurban bağışı kabul edilmektedir. Fizibilite ve planlama çalışmaları günler öncesinden tamamlanan, yurtdışı vekaletle kurban bağışı organizasyonu için görevli ekipler de önceden belirlenmekte, gidilecek ülke hakkında bilgiler aktarılmakta, eğitimler verilmektedir.

Eritre, Etiyopya, Kenya, Mali, Moritanya, Somali, Nepal, Çad, Nijer, Patani, Sudan, Tanzanya, Yemen, Afganistan, Arakan Mülteci kampları, Bangladeş, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Keşmir, Arnavutluk, Bosna, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Gazze, Kudüs, Lübnan, Suriye, Mısır.
 

2018 Kurban Bağışı Bedelleri *

Asya - Afrika 550 TL 105 Euro
Türkiye Balkanlar 875 TL 165 Euro
Filistin - Gazze 1200 TL 225 Euro

 

Değerli basın Mensupları, Katılımınızdan dolayı teşekkür eder, şimdiden Kurban Bayramınızı tebrik ederim.

Dr.Sadık Danışman
Yönetim Kurulu Başkanı

 

KURBAN (VACİP) BAĞIŞLA

Paylaş