Banka HesaplarıBağış Yap

Bir Rüya Gerçek Oldu Elhamdülillah

Bir Rüya Gerçek Oldu Elhamdülillah

Derneğimizin Sudan da 21 bin metrekare arazi üzerine inşa etiği Akabe Yetimler Külliyesi Türkiye ve Sudanlı yetkililerinde katıldığı bir törenle resmi olarak hizmete açıldı.

Yıl 2008 bir kurban bayramı vesilesi ile yola çıktı yiğitler. İstikamet Sudan’dı. Birkaç kilogram eti vermek değildi gayeleri, daha büyük projeleri ve hedefleri vardı. Sudanlı kardeşlerimizle hemhal olmak sıkıntılarını paylaşmak sevinçlerine ortak olmaktı.

Yollara düştüler. Mesafe çok uzaktı; ama onlar için hiç de önemli değildi. Zorluk ve sıkıntı onları beklemekte idi… Kime ne? Allah vardı ya gerisi önemli değildi ve arkalarına bakmadan yürüdüler. Yetimlerin velisi olan Allah onları yarı yolda bırakır mıydı? O halde “Haydi bismillah!” dediler, kolları sıvadılar. Proje büyüktü ve bir o kadar da önemliydi; ümmete emanet edilen yetimlere sahip çıkmak ve kaliteli örnek şahsiyetler yetiştirmek, bunları zorluk ve sıkıntıların had safhada olduğu Sudan şartlarında gerçekleştirmek…

Bütün bu zorluk ve sıkıntılar karşısında usanmadan, ümitsizliğe kapılmadan aksine daha bir şevk ve heyecanla projeye sahip çıktık. Bugün 20 ayın sonunda bu projeyi tamamlanmasına eğitim ve öğretimin başlamasına şahit oluyoruz. Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Bu projenin en başından itibaren Rabbimizin bu projeye müdahil olduğuna binlerce kez şahit olduk. Her dara düştüğümüzde, engeller üst üste geldiğinde, hep yeni kapıların ve imkânların önümüze açıldığını gördük. Bittik dediğimiz yerde Rabbimiz yetişti, zorluklar kolay oldu.

Bu projeye birçok hayırsever katkıda bulundu, destekledi, isimlerini teke tek sayamayacağımız binlerce bağışçımıza şükranlarımızı sunarız. Allah, niyetlerinden ve salih amellerinden razı olsun.

Projenin başlaması devam etmesi ve bu aşamalara gelmesi için üstün gayret ve emekleri olan fedakâr olan birkaç ismi zikretmezsek onlara haksızlık etmiş oluruz. Faruk Özkaya, Mustafa Karaca, Cemil Tekeli Ve Murat Tokgöz bu projeye ellerini, kollarını, bedenlerini ve yüreklerini koydular. Hiçbir karşılık ve beklentileri olmadan hizmet ettiler. Kullardan bir şey beklemediler, çünkü çok iyi biliyorlardı ki, Rabbimizin vereceği mükâfat sonsuzdu. Bu yiğitlere imreniyoruz, Allah sayılarını artırsın, bizlere de o şuuru versin inşallah.

Açılış programı

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program yetim öğrencilerin gösterileri ile devam etti. Daha 15 ay olmasına rağmen yetimlerin kısa sürede kat ettikleri mesafe izleyicilerden büyük beğeni ve alkış topladı.

Daha sonra kürsüye gelen Akabe Yetimler Külliyesi’nin işletme müdürü Abdulmecit Kinani, külliye hakkında bilgiler aktardı: “8 yıllık bir eğitimi planladık, beşerî ilimler yanında, Kur’anî ilimlerin de verileceği külliyemiz şu an sadece erkek öğrencilere hitap etmektedir. Külliye içerisinde ilköğretim okulu derslikleri, yatakhane, kütüphane, yemekhane, revir, oyun odaları, cami, çok amaçlı salon ve aktivite mekânları bulunmaktadır. Yardımeli olarak Akabe Yetimler Külliyesi dışında Sudan’ın farklı bölgelerinde de insanî yardım faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Su kuyularının açılması, gıda paketlerinin dağıtılması, sağlık hizmetleri, kıyafet ve battaniye dağıtımları kurban ve Ramazan organizasyonları ve eğitim yardımları devam etmektedirdedi.

Yardımeli Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Danışman kürsüye geldiğinde yüzündeki sevinç ve mutluluk gerçekten görülmeye değerdi. Programa katılan tüm katılımcıları isim isim sayan Dr. Sadık Danışman hepsine teşekkür etti. Projenin başından bu güne kadarki serüveni kısaca özetleyen Sayın Danışman,  dünyanın birçok yerinde yürüttükleri projeler hakkında kısa bir bilgi verdi. Sadık Danışman sözlerine devamla: “Bu proje bizim hayalimizdi, Rabbimize şükürler olsun, bina kısmını tamamladık; ama proje bitmedi aksine yeni başlıyor. Burada verilecek eğitim kalitesi ve içeriği örnek model olacak inşallah.

Buradan eğitimini tamamlayıp yetişen yavrularımız içerisinde âlimler, müçtehitler ve fatihler çıkacak. Hem Sudan’a hem de ümmet coğrafyasının tümüne hizmet edecekler inşallah. Yardımeli olarak ümmet coğrafyasının ihtiyacı olan bölgelerine Yardımelimizi ulaştırmaya çalışıyoruz. Pakistan’da Eyüp Sultan Köyümüz, Somali’de Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz, Filistin’de, Gazze’de, Habeşistan’da, Türkiye’de, Kafkaslarda, Bosna’da, Arakan’da eğitim, kardeş aile ve acil insanî yardımlarımız devam etmektedir. Bu vesile ile yürüyüşümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza, bağışçılarımıza ve gönüllülerimize sizler huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum, Allah razı olsun”diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra sırasıyla Sudan STK’lar Başkanı Muhammed Hasan Ahmet el-Beşir, Turizm Eski Bakanı Muhammed Ebû Zeyd, Kamlin Belediye Başkanı ve Devlet Bakanı Yusuf Zübeyr, Cezire Eyaleti Valisi Prof. Zübeyr Beşir Tahabirer konuşma yaptılar. Konuşmalarda ortak vurgu; böyle bir projeyi ve tesisi kazandıran Yardımeli Derneği Başkanı’na, yöneticilerine, çalışanlarına ve emeği geçenlere şükran ve minnetlerini ifade ettiler. 

İftar saati yaklaştığında bu müstesna vakitleri iyi değerlendirmek adına, tüm katılımcılar tefekküre ve duaya davet edildi. Yetimlerle aynı sofrayı paylaşmanın verdiği huzur ve mutlulukla ilahî müsaade sonrası iftar edildi. 600 kişi hep birlikte Sudanlısı, Somalilisi, Türkiyelisi, Suriyelisi, Filistinlisi sofraya dağılan yetim öğrencilerle birlikte yemekler yenildi. Akşam namazının edâ edilmesinden sonra programa devam edildi. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Erdoğan Kök yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği çalışmalarına değindi. Kök, sözlerine devamla: “Ülkeler arası dostluk ve kardeşliğin gelişmesi noktasında Yardımeli ve benzeri STK’ların çalışmalarını önemsiyoruz ve takdir ediyoruz. Bu projede emeği geçen herkesi ve Yardımeli Derneği’ni tebrik ediyorum” dedi.

Mustafa İslamoğlu Hocamız konuşmalarını Arapça ve Türkçe olarak icra etti. Hocamızın konuşmaları sık sık Allah-ü Ekber tekbirleriyle kesildi. Hocamız; “Buralarda ne işimiz var, bizi buralara getirten nedir? Bizi yetimlere yönelten 3 sebep vardır:

1. Yetimlerin velisi Allah’tır ve yetimler bizlere Allah’ın birer emanetidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yetimdi, Hz. İsa (a.s.) yetimdi, Hz. Musa (a.s.) yetimdi, İmam Şafiî yetimdi, Battal Gazi yetimdi. Tarihte yetimlerden âlimler, fatihler, müçtehitler çıkmıştır; inşallah bu müesseselerden de âlimler, fatihler, müçtehitler çıkacaktır.

2. Salihatı hasenata tercih ettik; hasenat kişinin kendisini ilgilendiren, kendisine hayır ve iyilik getiren amellerdir. Salihat ise başkalarına, topluma hayır ve iyilik getiren, toplumsal fayda sağlayan amellerdir. Bizler salihata talibiz.

3. Sudanlı Zenci Musa’ya vefa borcumuz vardır. Hocamız sözlerine devamla: ''Eşref Kuşçu Bey'in maiyetinde Trablusgarp'ta İtalyanlara karşı, daha sonra Çanakkale'de 7 düvele karşı, sonra Yemen'de İngilizlere karşı Osmanlı askeri olarak savaşan Sudanlı Musa da bir yetimdir” diyen İslamoğlu Hocamız, Yardımeli'nin, “Akabe Yetimler Külliyesi” projesini hayata geçirmesiyle bu vefa borcunun ödenmeye başlandığını ifade etti.

Tüm katılımcılara bugünün anısına plaket ve hediyeler verildi. Konuşmaların ardından Mustafa İslamoğlu Hocamız, Cezire Eyaleti Valisi Prof. Zübeyr Beşir Tahave Yardımeli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Danışman ve tüm katılımcılar kurdeleyi keserek Akabe Yetimler Külliyesi’nin açılışını yaptılar. Tüm sınıfları ve birimleri gezen gurup, öğrencilerle sohbet ettiler hayranlıklarını ifade ettiler. Külliyenin birimlerini gezilmesi sırasında Yardımeli Sudan Sorumlusu Murat Tokgöz ve işletme müdürü Abdulmecit Kinani katılımcılara eşlik etti ve birimler hakkında bilgi verdi. Daha sonra kılınan yatsı namazı ve teravih namazı ile program son buldu.

Katılımcılar-Türkiye’den

Hocamız Mustafa İslamoğlu

Yönetim Üst Kurulu Başkanı: Selçuk Karakaş

Yönetim Kurulu Başkanı: Sadık Danışman

Yönetim Kurulu Başkan Yard. Selim Akgün

Yönetim Kurulu Üyesi Sudan Sorumlusu: Mustafa Karacakaya

Yardımeli Genel Müdürü: Erdoğan Karacakaya

Yardımeli Sudan Koordinatörü: Hasan Hafızoğlu

Akabe Vakfı Genel Müdürü: Nasuhi Günay

Hilal Tv Genel Müdürü: Adnan İnanç

Avrupa Yardımeli Genel Müdürü: Ahmet Mihmat

Yardımeli Somali Genel Koordinatörü: Mehmet Çitil

Yardımeli Afrika Koordinatörü: Cemil Tekeli

İstanbul İl Sağlık Müdürü: Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu

Tika Ortadoğu Ve Afrika Daire Başkanı: Dr. Ender Arpa

Bezmiâlem Üniversitesi Dekanı: Prof. Dr. Ömer Göktekin

İlahiyatçı Yazar: Ramazan Kayan

Andolu Ajansından: Fatih Okumuş

Yeni Akit Gazetesinden: İbrahim Acar

Star Gazetesinden: Efe Selim Erdem

Ayrıca Ankara-Polatlı- Adana Şanlıurfa- Bilecik- İstanbul dan külliyenin yapımına maddi manevi destekleri olan hayırsever kardeşlerimizle birlikte 45 kişilik bir heyet iştirak etmiştir.

Katılımcılar-Somali’den

Cezire Eyalet Valisi Prof. Zübeyir Beşir Taha

Türkiye Cumhuriyeti Sudan Büyükelçisi: Erdoğan Kök

Kamlin Bölge Bakanı: Yusuf Zübeyir

Turizm Eski Bakanı: Muhammed Ebu Zeyd

Cezire Sosyal İşler Ve Toplum Bakanı: Dr. Haris Abdulkadir

Somali Büyükelçisi Ve Konsolosu

Sudan İHH Temsilcisi

Sudan Ribat Vakfı Temsilcisi

Sudan Türk Okulları Müdürü

Sudan STK’lar Başkanı: Muhammed Hasan Ahmet el-Beşir

Somali Menhal Yönetim Kurulu Başkan Yard.

Suriye el-Hayriye Temsilcisi

Sudan Kur’an Üniversitesi Dekanı

Sudan Hüdayi Vakfı Temsilcisi

Sudan Kimse Yok Mu Derneği Temsilcisi

Çok Sayıda Basın Mensubu, İşadamları, Türk Aileler

toplam 600 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Paylaş