Banka HesaplarıBağış Yap

Bosna hemen yanı başımızda

Bosna hemen yanı başımızda

Yaklaşık 500 yıl Osmanlı Devletinin idaresinde kalan Bosna Hersek, Avrupa’nın göbeğinde bir uç beyliği gibi, İslamın izlerini hala barındırmakta.

Bosna, Bilge Kral Aliya’nın bizlere emaneti..

Zulüm, soykırım, mücadele ve direnişin şehri.
Bosna’nın yaşadığı o kötü günlerin izlerini, şehrin bazı bölgelerinde hala görmek mümkün. Hafızalardan silmek, unutturmak zaten mümkün değil. O zor günleri yaşayan insanları dinlediğinizde, yaşadıkları zulmü ve acıyı hissetmemek mümkün değil. Yıllarca beraber yaşadıkları En yakın komşuları tarafından ihanete uğramaları, saldırıya maruz kalmaları, onları çok daha fazla etkilemiş. Hala anlatırken gözleri dolmakta, ağlamaktan konuşamamaktalar.Hep özlemle bekliyorlar; köyün yaşlıları, teyzeler, amcalar. Türkiye’den gelenlere hep farklı bir gözle bakıyorlar. Gözyaşı ile birlikte Dillerinden dualar dökülürken, son sözleri hep aynı: “ Bizi unutmayın, buraları bırakmayın"


Yardımeli olarak kuruluşundan bu tarafa BosnaHersek ve Bosnalı kardeşlerimiz unutulmadı. Kardeş aile projesi, Ramazan Ayı ve Kurban Organizasyonları, gıda ve nakdi yardımlar, Sera projesi ile kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık.


En son bölgeye giden Yardımeli Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosna sorumlusu Adnan Akdaş, yapılan çalışmaları yerinde izledi ve ziyaretler gerçekleştirdi. Kardeş aile ziyaretleri yapılarak emanetleri ulaştrııldı. Sera projesi kapsamında kurulan ve devam eden seraları  ve aileleri yerinde ziyaret ederek istişarelerde bulundu.
 

 

Ayrıca, Avrupa’ya geçme hayaliyle bölgede bulunan mülteci kamplarını da ziyaret ederek, kampta bulunan göçmenlere kışlık kıyafet ve hediyelerini takdim etti.

Sera Projesi ailelere   büyük destek oluyor

Yardımeli Derneği olarak hayata geçirdiğimiz bütün projelerin bölgenin şartlarına uygun ve sürdürülebilir projeler olması birinci önceliğimizdir. Tıpkı  bir Çin atasözün de olduğu gibi mağduriyetin olduğu bölgelerde, uyguladığımız projelerle, süreki balık vermektense, balık tutmayı öğretmek hedeflerimizden biri. Bu amaçla başlattığımız Sera Projesi de Bosna’da uyguladığımız sürdürülebilir projelerimiz arasında yer almaktadır. Projenin Hedefleri

Bosna-Hersek’te pilot çalışmalarını yaptığımız Sera Projesi’nden aldığımız başarılı sonuçlar neticesinde, bu projeyi yaygın hale getirip ihtiyaç sahibi ailelere kendi temel ihtiyaçlarını tedarik edebilecekleri iş alanı açmak, başkalarına bağımlılıktan kurtarmak ve hayata tutunmaları sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Projenin Detayları

Pilot bölge olarak Bosna-Hersek’te başlayan proje, Srebrenitsa’lı göçmenlerin ağırlıklı olarak yaşadığı  Moştre ve İlyaş beldelerinde Yardımeli Bosna Sorumlusu gözetiminde başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Proje, yardımı alacak ihtiyaç sahibinin sebze ekimine müsait mülküne 100 m2lik sera kurulumunu içerir. Projeden destek almak isteyen ihtiyaç sahibinin ekim yapmaya elverişli toprağının olması projenin öncelikli şartı. Kurulumu yapılan seralar Yardımeli Derneği tarafından yılda 4 defa düzenli olarak denetlenir. Dernek tarafından sağlanan sera ekipmanları ( demir aksam, sera naylonu vs.) ihtiyaç sahibinin sadece kullanımına sunulur böylece atıl halde bırakılan ve kullanılmadığı tespit edilen sera ekipmanları sökülerek bir başka ihtiyaç sahibi için tekrar değerlendirilmek üzere dernek tarafından alınır. Yardımeli Derneği sera projesi kapsamında desteklediği ihtiyaç sahibinin serasında ürettiği ürünlerini yemek üreten firmalarla yaptığı sözleşme kapsamında piyasa fiyatı üzerinden satışına da destek olarak ihtiyaç sahibine satış konusunda da yardımcı olmaktadır. Sera düzenli olarak imar edildiği takdirde 4-5 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak gelir sağlamaktadır.

Paylaş