Banka HesaplarıBağış Yap

Bosna Hersek’ten selam var..

Bosna Hersek’ten selam var..

Bosna Hersek’te devam eden çalışmalarımızın yanında, kadınlara iş imkanı ve kazanç kapısı oluşturmaya yönelik yeni proje hayata geçirildi hamdolsun.

Yardımeli Derneği, kuruluşundan itibaren Balkanlar genelinde ve Bosna Hersek  özelinde insani yardım ve kardeşlik çalışmalarını devam ettirmektedir. Kardeş aile projesi, yetim eğitim desteği, sera projesi, Ramazan Ayı faaliyetleri, Kurban organizasyonları, eğitim, sağlık ve kıyafet yardımları devam etmektedir.
 


Bölgeye giden Yardımeli gönüllüleri Songül Şark ve Hilmiye Dinçel, muhtaç ailelerle bir araya gelerek, kıyafet ve hediyeleri hak sahiplerine ulaştırdılar.

Mikro Finans Projeler

İnsani yardım faaliyetleri kapsamında, insanlara balık tutmayı da öğretmek ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri imkanları onlara sunarak ayakları üstünde durabilmelerine katkı sağlamak amacıyla, mikro finans projeler hayata geçirilmektedir.
 


Bosna Hersek’te  uygulanan “Sera Projesi” ile, bölge insanına bir imkan sunularak, hayata tutunmaları ve kazanç elde etmeleri sağlanmıştır. Yeteri miktarda bahçesi olan ihtiyaç sahibi aileye, üretim yapabileceği sera kurularak, ekimi yapılmış hazır halde teslim edilmektedir. Aile, bu seranın bakımı ve üretimi ile ilgilenmekte ve kazanç elde etmektedir. Üretilen mahsullerin pazarlanmasına yönelik bağlantılar da kurularak, ürünlerin satışı da sağlanmaktadır. Böylece, aile hem kendi gıda ihtiyaçlarını karşılamakta, hem de ürünlerin satışından kazanç elde etmektedir.
 


En son bölgeye giden Yardımeli Ekipleri, teslim ettikleri “Dikiş makineleri” ile kadınlara yeni bir imkan daha sunmuştur. Bosna’da Altın Eller Kadın Yardım Organizasyonu ile birlikte, oluşturulan mekana dikiş makineleri hediye edilerek, kadınların hem kendi ihtiyaçları için, hem de buradan gelir elde edebilmelerine imkan sağlanmıştır. El becerilerini burada kazanca dönüştürecek olan kadınlar, emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerini iletmişlerdir. Tamamen ihtiyaç sahibi, dul bayanlardan oluşan ekip, sunulan bu imkanı en iyi şekilde değerlendirerek, kazanca dönüştürecektir.
 

Paylaş