Banka HesaplarıBağış Yap

Bosna’da Umutlar Yeşerirken…

Bosna’da Umutlar Yeşerirken…

Bosna… Ümmet coğrafyamızın bir parçası… Gönlü zengin, güzel insanların ülkesi…

Bosna… Ümmet coğrafyamızın bir parçası…  Gönlü zengin, güzel insanların ülkesi…

Bosna Hersek’teki çalışmalarımız Srebrenitsa, Visoko, Doboj bölgelerinde yardım, Sarajevo da kültürel olarak yapılmaktadır.

Kurban bayramı öncesi gittiğimiz Bosna’da, Türk üniversitesindeki öğrenci arkadaşlarla bir araya gelip geniş çaplı sohbetler ettik. Üniversitede Umut Gençliği adına çalışmalar yapan Beyza Hanımefendiyle istişare toplantısı yaptık.

Öğrenci arkadaşlara bir kütüphane sözü verdim. Ve ülkemize döndükten sonra külliyatınızın tamamının da içinde bulunduğu bir kütüphaneyi Bosna Hersek’e gönderdim. Öğrenci evlerine ziyaretlerde bulunduk.

Kurbanlarımızı kestik,  şehit, gazi, yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Mustafa İslamoğlu Hocamızın, Boşnakçaya çevirttiğimiz “Tavsiyeler” kitabıyla, yine Mustafa İslamoğlu Hocamızın kurban konulu bir makalesini dağıttık.

Doboy bölgesinde savaş mağdurları için kurulan bir barınma merkezi yetkilileriyle, daha önceden yaptığımız planlama doğrultusunda iletişime geçip belirlediğimiz miktarda hisse gönderdik. Bosnalı kardeşlerimiz, Türkiyeli kardeşlerimize bolca hayır dua ve selâm gönderdiler; kendilerini unutmadığımız için ayriyeten teşekkür ettiler.

150 km’lik yorucu bir yolculuktan sonra Potoçari şehitliğine ulaştık. Bosnalı, Kosovalı, Arnavutluklu ve Türkiyeli Müslümanlar, hep birlikte ellerimizde “Müslümanlar Kardeştir” yazan atkılarla kardeşlik mesajları verdik. Şehitlikte 3 çocuğu ve eşi şehit olmuş bir teyze, hepimizi ağlatan duygu dolu anlar yaşattı. 

Sonra Potoçari’de dağıtım yapacağımız yere gittik. Bu bölgede partner kuruluşumuz olan Emmaus’un ofisinin önünde dağıtımımızı gerçekleştirmek için hazırlandık. Gittiğimiz bölgeye bizden başka bir yardım kuruluşunun gitmemesi insanların bir poşet et alabilmek için yağmura ve soğuğa rağmen çok uzak köylerden Potoçari’ye akın etmelerine neden oldu. Jesenova ve Lyeskovik köylerinde de ziyaretlerimizi yaptıktan sonra geri dönüş için harekete geçtik.

Çamka, Fatima, Cenneta ve Kadira Srebrenitsa’nın yüzde 5’lik Müslüman nüfusu içerisinde Sırp okullarında okumak zorunda bırakılan 4 kız kardeş. Her yıl aynı yerlere yaptığımız ziyaretler aramızdaki bağların sağlamlaşmasına neden olurken artık kavuşmalarımız daha heyecan verici ayrılıklarımızda daha çok kalplerimizi acıtır hale geldi.

Kardeş Aile ziyaretleri yaptık, bu ziyaretlerimiz sırasında birçok kez içimiz burkuldu, gözyaşlarımız şakaklarımızdan defalarca süzüldü.

Dağıttığımız kitaplarla ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Kitabı okuyup iletişime geçenler, ilave kitap isteyenler oldu. Mustafa İslamoğlu Hocamızın “İman Bilinci” eserinin de yarısına yakın bir bölümünün çevrildiği haberiyle sevindik.

Bölgede kalıcı bir proje yapmak adına birçok görüşmemiz oldu. Bu görüşmeler sonrasında bölgede bir anaokulu yapılmasının son derece isabetli bir karar olacağına kanaat getirdik. Bu kanı üzerine konuyla ilgili Bakanlıkla ve Federasyon yetkilileriyle görüşmeler yaptık.

Uluslar arası Sarajevo Ünversitesi öğrencileriyle de paylaştığım bu proje için orkestramla beraber talep edildiği kadar hayır konseri vermeye ve gelirin tamamını bu projeye aktarmaya hazırım. Projemizin en güzel yanı, okulumuz faaliyete başladıktan sonra öğrencilerden alınan aylıklarla proje kendini ayakta tutacak ve sürekli yardıma ihtiyaç duyulmayacaktır inşallah.

Yardımelimizin Avrupa’dan görevlendirdiği Zafer, Suat ve Abdussamed’e, gerçekten çok büyük yardımlarını gördüğümüz Tolga kardeşime, “Müslümanlar kardeştir” atkılarını yaptıran arkadaşlara, kitap çevirimizi organize eden Maida Sezer Hanımefendiye, kitapların baskısını finanse eden Fatih Özalay Beyefendiye ve bölgedeki elimiz ayağımız Hamit Enes Sezer kardeşime çok çok teşekkür ederim.

Ey Bosnalı kardeşlerimiz! Sizleri unutmadık ve unutmayacağız da…

Adem Tuzcu

Paylaş