Banka HesaplarıBağış Yap

Bu Ramazan böyle geçti..

Bu Ramazan böyle geçti..

Bir ramazanı daha geride bıraktık. Belki de ömrü hayatımızda bu sene yaşadığımız gibi bir Ramazan yaşama imkanımız olmayacak.

Zira bu sene olağan dışı günlerden, olağan üstü durumlardan geçtik. Yıllar sonra anlatıldığında dahi izah etmekte zorlanacağız belki..Sevabıyla-günahıyla, biriktirdiğimiz iyiliklerimizle-paylaştığımız güzelliklerimizle geride bıraktık. Şöyle geriye baktığımızda kalıcı izler bırakabildik mi acaba? Gönüllere girebildik mi, çaresizlere çare, muhtaçlara yardımelleri olabildik mi? Bu ve buna benzer sorulara vereceğimiz cevaplar, bizim kazancımız veya kaybımız olarak yazılacak amel defterlerimize..Zerre kadar iyiliğin de, zerre kadar kötülüğün de gözden kaçmayacağı o hesap gününde, yüzü kızaranlardan değil; yapılan iyilik ve güzelliklerle birlikte alnı açık , başı dik cennet ehlinden olmamızı niyaz ediyorum.

Yaşadığımız pandemi günlerinde, herkesin biraz daha kendisi ile, ailesi ile başbaşa kaldığı, hayatın biraz yavaşladığı, toplumsal birlikteliklerin biraz ertelendiği zamanlar olsa da; toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın ve paylaşmanın en çok gerekli olduğu zaman dilimine şahidlik ediyoruz.

Geçici bir dönemdi; ama desteğe ve morale ihtiyacımız vardı..

İşte bu durumda, bize güç veren, toplumsal birliğimizi sağlayan, huzur ve güveni tetikleyen faktörlerimiz devreye girdi: Dayanışma, Yardımlaşma, Paylaşma..

Bu süreçte, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmanın gücünü yanlarında hissedemeyen, batılı toplumların kendi aralarındaki mücadeleleri, çaresizliklerini ve terk edilmişliklerini de gözlemliyoruz maalesef..

Mübarek Ramazan Ayı boyunca, Anadolu’da 81 ilimizde bulunan tüm Yardımeli şube, temsilci ve gönüllüleri, sokak sokak dolaşarak, bizzat kapılara kadar hak sahiplerine hediyelerini, gıda paketlerini, ev eşyalarını, nakdi yardımları ve diğer ihtiyaçlarını ulaştırdılar.

Kapalı kapılar ardında öyle hayatlarla karşılaştık ki.. Bazen üzüldük, utandık, mahcup olduk, tevbe-istiğfar ettik. Bazen de sevindik, sevindiklerimizin sevinci bize azık oldu, mutlu olduk..

Pandemi ve Ramazan Ayı Sürecinde:

Kullanılan Bütçe 6.500.000 TL

  • Yurt içi 3.500.000 TL
  • Yurt Dışı 3.000.000 TL

Ramazan Sonrası Planlanan 1.000.000 TL (Pandemi bütçesi)

Detay hali (Pandemi-Ramazan bütçesi)

  • 60.000 Adet Hediye Kumanya kartı (Y.İçi)
  • 2.200 adet Kumanya Paketi (Y.içi)
  • 1.800.000 TL Nakit Dağıtım (Yurtiçi)
  • 2.000.000 TL Nakit Dağıtım (Yurtdışı)
  • 1.000.000 TL kumanya, iftar, bayramlık (y.dışı)

Sınırları kaldırdık, yardımellerimizi uzattık

Yurt içerisinde Anadolu’nun en ücra yerlerine kadar ulaşma gayreti devam ederken, yurt dışında bizleri bekleyenleri unutmadık.

Önceki senelerde 30 a yakın ülkede yapılan insani yardım faaliyetleri, bu sene pandemi nedeniyle sınırlı sayıda kaldı.

Özellikle ofislerimizin ve yerel partner ekiplerinin bulunduğu bölgelerde Ramazan çalışmaları yoğun olarak gerçekleşti: Filistin-Gazze, Bangladeş, Arakan Kampları, Suriye-Cerablus, Sudan, Somali, Moritanya, Pakistan, Yemen, Bosna, Arnavutluk, Kosova

Filistin- Gazze: 11 yıldır abluka ve ambargo altında bulunan Gazze, adeta açık hava hapishanesi konumunda yaşam mücadelesi veriyor. 2 milyon insanın yaşadığı Gazze’de kardeş aile, yetim eğitim desteği, sağlık-medikal yardımları, barınma ve kıyafet destekleri kesintisiz devam etmektedir. Ramazan Ayı içerisinde de bu çalışmalara ek olarak, gıda paketleri, iftariyelik sıcak yemek yardımları, bayramlık hediyeler hak sahiplerine ulaşmıştır.

Bangladeş-Arakan Kampları: Zalim Myanmar zulmünden kaçarak, Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların kamplarda verdikleri yaşam mücadelesi her geçen gün zorlaşmaktadır. Kamp hayatında temiz ve sağlıklı ortamların sağlanamaması, temiz suya ulaşamama ve hijyen olmayan ortamların neden olduğu hastalık ve ölümler kamp sakinlerini etkilemektedir. Yardımeli Bangladeş ofisi, 365 gün oruç halinin devam ettiği, karınlarının hiç tam olarak doymadığı Arakan kamplarında, gıda paketlerinin dağıtımına, mescit, WC ve duşlukların yapımına, su kuyularının açımına kesintisiz devam etmektedir. Ramazan ayı içerisinde de, kumanya paketleri, iftarlık sıcak yemekler iftar öncesi ailelere ulaştırılmıştır.

Suriye-Cerablus: Suriye’de yaşanan savaş ve kargaşanın başladığı ilk günden itibaren, masum sivil halkın yanlarında olup, yardım ve desteklerimiz ailelere, yetimlere ulaştırılmıştır. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan muhacirlere gıda, kıyafet, barınma, sağlık, eğitim ve yakacak destekleri sürekli devam etmektedir. Ramazan ayı içerisinde de muhacirlere gıda paketleri ve hediyelik yardımlar ulaştırılmıştır. Ayrıca Cerablus’ta yapımı tamamlanarak, yetim ailelere teslim edilen “ Cerablus Kardeşlik Köyü”nde Ramazan ayı içerisinde gıda paketleri ve nakdi yardımlar köy halkına ulaştırılmıştır. Ramazan ayı öncesi tırlarla gönderilen unlar da, İdlib tarafında fırınlarda ekmek yapılarak, bölge halkına dağıtılmıştır.

Pakistan: Yardımeli Pakistan Ofisi, hazırladığı kumanya paketlerini Eyüp sultan köyünde ve başkentte oluşturduğu farklı ekiplere dağıtımlarını gerçekleştirdi. Ayrıca çocuklara bayramlık hediye ve kıyafetleri de bayram öncesi teslim edildi.

Yemen:Vekalet savşalarının devam ettiği Yemen’de, en çok zararı gören masum sivil halka yardımlarımız ve desteklerimiz ulaşmaya devam ediyor. Bölgede bulunan yerel partner kurum ile koordineli yapılan programla, farklı bölgelerde oluşturulan ekipler aracılığı ile gıda paketleri ailelere ulaştırıldı.

Bosna: Aliya’nın torunları ile Ramazan bereketini paylaşmamıza vesile olan hayır sahiplerine şükranlarımızı sunuyoruz. Başkentte hazırlanan gıda paketleri, farklı ekiplerle taşradaki muhtaç ailelere ulaştırıldı. 1 aylık gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan paketler, tek tek evlere kadar teslim edildi.

Arnavutluk: Arnavutluk Puka bölgesinde hazırlanan gıda paketleri, ailelerin evlerine tek tek ulaştırıldı. Bölgede bulunan Puke müftüsü Gezim Kopani’nin koordinasyonunda hazırlanan gıda paketleri, oluşturulan ekiplerle farklı bölgelerde dağıtıldı.

Kosova: Balkanlar’da, Arnavutluk gibi tarihi ve kültürel bağlarımızın hala sıcak olduğu bir yer Kosova. Bayram öncesi, bölgedelki partner kuruma gönderilen bağışlar,hak sahiplerine gıda paketleri ve nakit olarak ulaştırıldı.

Somali:Kuraklık, iç karışıklık nedeniyle sağlıklı bir düzene kavuşamayan Somali’de bulunan Yardımeli Ofisi, yıl boyu kardeş aile yardımları, yetim eğitim destekleri, su kuyularının açılması, katarakt ameliyatlarının yapılması, ada ve akika kurbanlarının kesilmesi ve Yardımeli Hastanesi ile faaliyetlerine kesintisiz devam etmektedir. Ramazan Ayı münasebetiyle, hazırlanan gıda paketleri nakdi yardımlar ailelere ulaştırıldı.

Eğer bu gök kubbede bir hoş seda bırakabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz.

Bu zor süreçte ;

Yardımlaştık yıkılmadık..

Paylaşarak direndik..

Direnerek başaracağız…(İnş)

Paylaş