Banka HesaplarıBağış Yap

Çamaşırhaneler kuruyoruz

Çamaşırhaneler kuruyoruz

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası, devlet-millet işbirliği ile yaralar sarılmaya, ihtiyaçlar tamamlanmaya gayret edilmektedir.

Deprem bölgelerinde depremzedelerin ihtiyaçları çok fazla. Bir çok kişi farklı illere, yakınlarının yanına gitmek zorunda kaldı. Ama deprem bölgesinde kalmak zorunda olan, gidecek bir yeri olmayan insanların, günlük hayatlarını idame ettirebilmeleri için, asgari yaşam şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor.

Devlet kurumları, STK lar ve gönüllüler insani yardım ve diğer ihtiyaçlar için cansiperane çalışmaktadırlar. Kurulan çadır kentler ve konteyner evler, şimdilik yağıştan ve soğuktan bir korunak ve yuva oldu.

Temizlik ve hijyenin önemi..

Enkazlar kaldırılması esnasında temizlik ve hijyen şartlarının sağlanması ve korunması, toplum sağlığını yakından ilgilendiriyor.

Konteyner evlerde ve çadır kentlerde kalan aileler için önemli ihtiyaçlardan biri de “ÇAMAŞIRHANELER”.  Deprem nedeniyle zaten sınırlı kıyafet ve çamaşırları olan depremzedeler için, kirlenen çamaşırlarını hijyenik ortamda yıkamaları ve kurutmalarına imkan sağlayan Konteyner Çamaşırhaneler, ihtiyaç bölgelerinde hizmete alınacak.

Her bir konteynerde, 4 adet (10 kg) çamaşır makinesi 2 adet kurutma makinesi hizmet verecek. Konteyner çamaşırhanelerin yanına konacak olan 2 odalı Konteyner evlere yerleştirilecek depremzede aile, çamaşırhaneden de sorumlu olacak. Görevli ailenin tüm ihtiyaçları ve belirli bir ücret, hizmetlerinin karşılığı olarak kendisine Yardımeli Derneği tarafından takdim edilecektir. Konteyner çamaşırhaneler, tamamen ücretsiz olarak hizmet verecektir. Çamaşırhanenin sabun ve diğer ihtiyaçları, Yardımeli Derneği tarafından karşılanacaktır.

Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman’ın bizzat takip ettiği projede konteyner üretim aşamasında olup, yerleştirilecek bölgelerde alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Konu ile ilgili açıklama yapan Dr.Sadık Danışman şunları söyledi : “ Bölgeleri ziyaret esnasında önemli ihtiyaçlardan biri olarak gördüğümüz temizlik maddeleri ve çamaşırhane için hemen harekete geçtik. İlk etapta 14 konteyner yerleştirilecek. Konteynerlerin yerleştirileceği alanların tespiti ve alt yapılarının tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Konteynerler üretim aşamasında. Bizler yine bölgelerde olacağız ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Paylaş